אין אחד שלא זוכר מה עשתה באיירן מינכן לברצלונה לפני קצת פחות מחודשיים בליגת האלופות. הטרבליסטית הטרייה הנחילה לקטאלונים את ההפסד המשפיל בתולדותיהם, 8:2 היסטורי, ואם צריך להצביע על שחקן אחד בעמדה אחת שפשוט הוכיח שהוא לא ראוי לרמות הגבוהות, הרי שמדובר בנלסון סמדו.

נשיא ברצלונה ג׳וספ מריה ברתומאו הצהיר מוקדם יותר הקיץ על רשימה של שחקנים שלא ניתנים להעברה מסגנית האלופה, והמגן הימני הפורטוגלי שהתבזה נגד הבווארים היה אחד מאותם שמות. יחד עם זאת, ההגעה של רונאלד קומאן והצורך בתקציב חדש לרכש שינו את התמונה, וסמדו נמכר לוולבס תמורת כ-30 מיליון אירו ומשתנים. 

אחרי שדני אלבס הועזב (בחינם, יש להזכיר) סרג׳י רוברטו לא הזכיר את היכולת של הברזילאי בצד ימין, וסמדו נקנה בשנה אחת של איחור והיה גרוע לא פחות בתקופתו בקאמפ נואו. הצורך של בארסה במגן ימני טוב, כזה שתוקף, זועק לשמיים כבר ארבע שנים, והיא סוף כל סוף צירפה אחד כזה - סרג׳יניו דסט הצעיר בן ה-19 מאייאקס. שחקן שרובכם לא שמעתם עליו עד התקופה האחרונה, שחקן שכבר היה רגל וחצי בבאיירן.

אז מי הוא בעצם דסט?

הרכש החדש של ברצלונה שהגיע תמורת 21 מיליון אירו ועוד 5 בבונוסים נולד ב-3 בנובמבר 2000 בהולנד, לאב אמריקאי (יליד סורינאם) ואם הולנדית, ולמרות שגדל באייאקס בחר לשחק בנבחרת ארצות הברית. הוא כונה לא אחת “פליימייקר מעמדת המגן הימני”, והמשחק שלו מתאפיין במהירות ויכולת להצטרף להתקפה כשקבוצתו צריכה את זה, דברים שבארסה לא ממש קיבלה מסמדו ורוברטו. 

דסט הצעיר (שסוף סוף יוריד קצת את ממוצע הגילאים המבוגר בהרכב הקטאלונים) שאמור להיזרק במהרה למים העמוקים ולעלות ב-11 הפותחים מתאפיין בנוסף בדריבל נפלא וטכניקה גבוהה. כמו כן, יצא לו כבר לשחק גם כקיצוני וגם בצד השמאלי באייאקס, דבר שגם סמדו עשה בתקופתו בבארסה לעיתים, אל לא בהצלחה רבה. גולר הוא לא ממש, אבל כשהוא קרוב לרחבה הוא יידע לעשות את המסירה או לתת את ההרמה שהקבוצה צריכה, כפי שעשה באייאקס.

האמריקאי הראשון בבארסה

דסט הוא הולנדי לכל דבר במשחק שלו, אבל כאמור שייך לנבחרת ארצות הברית, והוא הראשון שמצטרף לקבוצה הבוגרת של בארסה מהמדינה הזו. לקטאלונים יש גם את קונראד דה לה פואנטה האמריקאי שאף שותף במשחקי קדם העונה, אבל הוא כרגע שייך לברצלונה ב’. קומאן ניסה לגייס אותו לנבחרת הולנד כשאימן את האורנג’ בזמנו, אך ללא הצלחה.

סרג'יניו דסט בנבחרת ארצות הברית מול מרטין קאסרס (רויטרס)סרג'יניו דסט בנבחרת ארצות הברית מול מרטין קאסרס (רויטרס)

הבלאוגרנה לא סתם בחרו בשחקן אמריקאי – יש לקבוצה משרדי פרסום בניו יורק וזה בוודאי יועיל לחיזוק הקשר בין הצדדים. הבכורה הלא רשמית של קונראד יצרה הייפ גדול בארה”ב אפילו שהיה מדובר במשחק ידידות, וכעת העובדה שדסט ישחק בקביעות בבארסה רק תגדיל את הנתח של הקטאלונים מהשוק האמריקאי מבחינת כמות עוקבים, הזמנת חולצות ועוד. 

כך המגן הימני החדש ישפר את ברצלונה 

דסט אהד את הקטאלונים מילדות, והעובדה שגדל באייאקס שמשחקת באותו סגנון שדוגל בהחזקת כדור רק הוסיפה לו נקודות בהנהלה. בספרד הגדירו אותו כ”שחקן שיודע לשלוט היטב בכדור בשתי הרגליים” ואמרו עליו ש”כשיש לו את הכדור, הוא תמיד מחפש למסור קדימה, בלי פחד, במטרה שדברים יקרו”. עד כה, המגנים הימניים שהיו בבארסה אחרי אלבס, כולל אלייש וידאל ודוגלאס, לא היו אמיצים במשחק שלהם וכשקיבלו את הכדור, מסרו בעיקר אחורה.

ב-20 משחקים בעונה שעברה בליגה ההולנדית דסט בישל חמש פעמים, 3 יותר ממה שסמדו עשה ב-24 משחקי ליגה. הוא גם בעט לשער 1.1 פעמים במשחק, דבר שרק מדגיש את רצונו לעלות להתקפה בכל פעם שניתן. מבחינת מסירות מפתח אגב, היו לו 0.9 למשחק. בליגת האלופות שיחק חמש פעמים, ואמנם מדובר בניסיון מועט במפעל האירופי הבכיר, אבל זה בהחלט יותר טוב מכלום. 

מה הוא צריך לשפר?

לרכש הזה בכל זאת יש קאץ’. למרות כל הפוטנציאל, דסט הוא עדיין לא מתקל מושלם והיכולת ההגנתית שלו לקתה בחסר, כמו במקרה של דני אלבס, אגב. אלו דברים שהוא כמובן ישפר עם הזמן וככל שיצבור יותר ביטחון. בעונה שעברה, היו לו 1.2 איבודים למשחק בליגה ו-1.4 בליגת האלופות, כאשר בליגה האירופית רשם שני איבודים למשחק. סמדו לשם השוואה איבד 0.8 פעמים במשחק בליגה בעונה שעברה, אבל כמובן גם מסר פחות קדימה.  

הנקמה בבאיירן, שזועמת על ה”גניבה” מתחת לאפה

בבאיירן ציפו לרכוש מאייאקס את המגן, והרגישו שהעסקה עם אייאקס כבר סגורה תמורת קצת פחות מ-20 מיליון אירו, אבל יצאו לבסוף עם תחושה של קבוצה ש”נבגדה”. ההולנדים החלו לעכב את המשא ומתן עם האדומים כדי לאפשר לבארסה מספיק זמן למכור את סמדו, וכשזה קרה הבלאוגרנה יכולים היו להגיש הצעה רשמית על דסט. הטרביליסטית הייתה מתוסכלת כי היא כן הייתה יכולה לשלם יותר.

שמו של דסט קושר לחבורה של האנס פליק עוד מינואר, והוא עצמו אישר את ההתעניינות כשהוצג: “חשבתי שאהיה שחקן באיירן לפני שבועיים, כשבארסה פנתה הכול השתנה”. כשטיאגו אלקנטרה נמכר לליברפול, האימפריה מהבונדסליגה רצתה לצרף מגן ימני שייתן גיבוי לבנג’מין פבאר וכבר סיכמה איתו, כשבאירופה אף דיווחו שהגיע מוקדם יותר בפברואר כדי להתרשם ממתקן האימונים של הקבוצה, והאמינו שהצדדים יגיעו להסכם בקיץ. האהדה לבארסה וההבטחה שככל הנראה קיבל להיות שחקן הרכב, דבר שלא יכולים היו להבטיח בבאיירן, טרפו את הקלפים, והשאר היסטוריה. 

ואיך אפשר בלי מסי…

אחרי שהצטרף לקטאלונים, דסט הנלהב אמר שזה חלום שמתגשם עבורו כמו בערך כל שחקן שמצטרף לקבוצה, אבל במקרה שלו נשמע שהוא באמת רעב: “אני רוצה להשתפר ולזכות בהכול, אני מוכן שייגמר לי האוויר בריאות בכל משחק בשביל ליאו מסי”. ימים יגידו האם יצליח להיכנס לנעליים הגדולות של דני אלבס, השחקן עליו אמר “אני רוצה להיות כמוהו”, אבל בינתיים זה נראה מבטיח, למרות הפאדיחה הקלה בהצגה שלו בקאמפ נואו. 

מדאיג מאוד: צפו בהקפצת כדור של דסט בהצגה

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל