בתקופה החדשה-ישנה שבה הכדורגל העולמי נמצא בעקבות משבר הקורונה, כל דבר לא שגרתי, הפך לשגרתי, כל דבר שנראה לנו מובן מאליו, פתאום מוטל בספק. בעקבות כך, חוקרים מאוניברסיטת זלצבורג ערכו מחקר שבו בדקו כיצד היעדר קהל ביציעים משפיע על השחקנים, והתוצאות מפתיעות ביותר.

החוקרים מאוסטריה בחנו 20 משחקים של רד בול זלצבורג, 10 לפני הסגר ו-10 לאחר מכן, כשהמטרה העיקרית הייתה להשקיף על ההתנהגויות הרגשיות, התגובות והאינטרקציות בין השחקנים עצמם ובין השחקנים לשאר הצוותים המקצועיים.

המחקר מצא כי במשחקים ללא אוהדים קיימת ירידה של כ-20% באירועים "רגשיים", אותם החוקרים הגדירו כוויכוחים או מחלוקות עם הצוות המקצועי. חוץ מהנתון המדהים הזה, נמצא כי קיימת ירידה מוחלטת באינטראקציות עם השופטים.

אוהדי בורוסיה דורטמונד (רויטרס)אוהדי בורוסיה דורטמונד (רויטרס)

בתוך כך, הנתונים מראים כי בתקופה שבה ‘מטוש’ לא היה בלקסיקון שלנו והקהל היה שוטף את היציעים, היו כ-40% אירועים בהם היו ויכוחים עם צוות השיפוט. לעומת זאת, כשהקהל נמצא בביתו ולא מתסיס את האווירה, המספר הזה צנח לכ-25%.

מיכאל לייטנר, אחד מהחוקרים, הסביר: “מבחינה פסיכולוגית, כשהקהל לא נמצא קיימת השפעה ניכרת על התנהגותם של שחקנים. בלעדיהם, השחקנים והסגל נשארו רגועים לעתים קרובות יותר ונסחפו פחות לוויכוחים ודיונים”.

צפו: TRANSFER MARKET - חורף 2021: פרק 4