על אף שאוהדים כדורגל רבים לא ממש מצליחים להבין זאת, ז’ורז’יניו של צ’לסי ונבחרת איטליה הוא אחד המועמדים המרכזיים לזכייה בכדור הזהב. הקשר שזכה בשנה האחרונה עם הבלוז בליגת האלופות ועם איטליה באליפות אירופה, הוא אחד מהמועמדים הפחות נוצצים ברשימה. יחד עם זאת, ב’פוטבול איטליה’ קבעו חמש סיבות מרכזיות לפיהן הקשר צריך להקדים את המועמד המוביל, ליאו מסי, ולזכות בתואר היוקרתי.

חלק בלתי נפרד מהזכייה של צ’לסי בצ’מפיונס

ז’ורז’יניו שיחק 12 מתוך 13 המשחקים של הבלוז בעונה שעברה באלופות ושימש גם כקפטן בשני משחקים. הוא השלים 90 דקות בכל משחקי הנוקאאוט של הקבוצה של תומאס טוכל באירופה, כאשר השחקן היחיד ששיחק באותו קמפיין יותר דקות ממנו היה השוער אדוארד מנדי.

ז'ורז'יניו מניף את גביע ליגת האלופות (רויטרס)ז'ורז'יניו מניף את גביע ליגת האלופות (רויטרס)

איטליה לא הייתה זוכה ביורו בלעדיו

לפי ‘פוטבול איטליה’, החשיבות של הקשר הייתה קריטית עבור רוברטו מנצ’יני בכדי לזכות בגביע. ז’ורז’יניו היה שחקן השדה שהשלים הכי הרבה דקות ביורו האחרון, כאשר שיחק בכל שבעת המשחקים של האזורי והוחלף רק פעם אחת בדקה ה-75 מול וויילס. בנוסף, רשם שחקנה של צ’לסי מספר ציוני דרך מרשימים לאורך הטורניר כשהיה לשחקן שכיסה הכי הרבה שטחים יחד עם קלווין פיליפס האנגלי. הוא גם החזיק ממוצע מדהים של 93 אחוז דיוק במסירות שלו והיה לקשר שמסר הכי הרבה לאורך הטורניר (497), שני רק לאמריק לאפורט.

ז'ורז'יניו מניף את גביע היורו (רויטרס)ז'ורז'יניו מניף את גביע היורו (רויטרס)

הכרת הכבוד רק לשחקני ההתקפה חייבת להיפסק

לטענת ‘פוטבול איטליה’, בחינת הזכאות של שחקן לזכות בכדור הזהב רק בהתאם לכיבוש ובישול שערים אינה הוגנת ויש לבחון פרמטרים נוספים. ז’ור’ז’יניו הוא המוח מאחורי המהלך ושחקן שמוצא באופן מתמיד שטחים עבור שחקנים במהלכים שבסופו של דבר מסתיימים בבישולים ושערים. 

ז'ורז'יניו בפעולה (רויטרס)ז'ורז'יניו בפעולה (רויטרס)

מיעוט הזכיות של קשרים איטלקים

כשרוברטו באג’יו זכה בכדור הזהב ב-1993, הוא עשה זאת אחרי הסבה לעמדת החלוץ, כאשר האחרון לעשות זאת היה ג’יאני ריברה ממילאן ב-1969. לטענת ‘פובול איטליה’, מספר קשרים איטלקיים אגדיים לא זכו מאז בתור היוקרתי כשהדוגמה המובהקת לכך היא זו של אנדארה פירלו – וכעת הגיע תורו של ז’ורז’יניו לקבל קרדיט.

אנדראה פירלו (רויטרס)אנדראה פירלו (רויטרס)

“לאף שחקן לא מגיע יותר ממנו לזכות”

לטענת ‘פוטבול איטליה’, לאיטלקי מגיע לזכות בכדור הזהב מעצם העובדה שמסי זכה במעט תארים קבוצתיים ביחס לכמות ולאיכות התארים שקטף ז’ורז’יניו בשנה החולפת. לטענת התקשורת בארץ המגף, זכייה ביורו וניצחון על יריבות כמו בלגיה, ספרד ואנגליה הרבה יותר קשה מאשר זכייה בקופה אמריקה.

ז'ורז'יניו לאחר הזכייה ביורו (רויטרס)ז'ורז'יניו לאחר הזכייה ביורו (רויטרס)

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל