גופי הכדורגל באנגליה התכנסו היום (חמישי) כדי לשלוח מכתב פתוח לפייסבוק וטוויטר בדרישה לפעול על רקע כמויות מוגברות של התעללות, וקריאות גזעניות כנגד כדורגלנים ואנשי ספורט. המכתב נשלח למנכ"ל טוויטר ג'ק דורסי, ולמייסד, היו"ר והמנכ"ל של פייסבוק מארק צוקרבורג. במכתב נתבקש מהם כי: “מסיבות של הגינות אנושית בסיסית, להשתמש בכוחן של מערכותיהם לסיום ההתעללות”.

התלונות מגיעות בעקבות שבועות של התעללות מרושעת המופנית כלפי שחקנים ושחקניות ברחבי הממלכה. זה התחיל בגזענות כלפי שחקני מנצ'סטר יונייטד מרקוס רשפורד, אקסל טואנזבה, אנתוני מרסיאל, ושחקנית נשים של הקבוצה לורן ג’יימס. המשיך עם התעללות ברשת כלפי רומיין סויירס מווסט ברומיץ’ ומגן צ'לסי, ריס ג'יימס, אח של לורן ג’יימס, והגיע לשיאו כשהשופט מייק דין ספג איומים על חייו ברשתות החברתיות.

מרקוס רשפורד מאוכזב (רויטרס)מרקוס רשפורד מאוכזב (רויטרס)

במכתב של גורמי השלטון בכדורגל נאמר: "השפה בה משתמשים ברשתות היא מתעללת, לרוב מאיימת ולא חוקית. היא גורמת מצוקה רבה לאנשים שאליהם היא מופנית ולרוב המכריע של האנשים הסולדים מגזענות, סקסיזם ואפליה מכל סוג שהוא. קיימנו פגישות רבות עם המנהלים שלכם לאורך השנים, אך המציאות היא שהפלטפורמות שלכם נשארות מקלט להתעללות”.

גופי הכדורגל האנגלי המשיכו להטיח האשמה קשה נגד הרשתות החברתיות: “חוסר המעש שלכם יצר את האמונה במוחם של העבריינים האנונימיים שהם מעבר להישג ידכם. הזרם הבלתי פוסק של מסרים גזעניים ומפלים ניזון מעצמו – ככל שהוא נסבל יותר על ידי טוויטר, פייסבוק ואינסטגרם, פלטפורמות עם מיליארדי משתמשים, זה הופך להתנהגות רגילה ומקובלת".

בהמשך המכתב המשיכו התלונות, הפעם גם נגד אופ”א וממשלת בריטניה שלא פועלות מספיק בעניין: “כדורגלנים ומועדוני כדורגל עשו ועושים כולם עבודה רבה בתחום הזה. אנו מגלים שמה שמעכב אותנו הוא חוסר הפעולה מצד הממשלה, חברות המדיה החברתית ומוסדות כמו אופ"א שלא עושים מספיק”.

“אם מישהו ברחוב מגיב תגובה גזענית, ניתן לדווח ולזהות אותו. חברות מדיה חברתית מעצימות את זה, גורמות להפצה, הן הופכות אותה לעין הרבה יותר גלויה. לחברות האלה יש משאבים גדולים יותר מרוב החברות על פני כדור הארץ. מה שאנחנו צריכים היא אחריות משפטית מצידן. אנו זקוקים לממשלה להכניס חקיקה שתעזור לכך. אם אתה סובל מגזענות באופן קבוע ואתה לא כדורגלן פרמייר ליג, או פוליטיקאי, יהיה לך מזל גדול אם הם בכלל יעזרו לך”.

המשחק שכל שוער חייב לנסות פעם אחת לפחות