קיבלנו קרב ענקיות אדיר בין בלגיה לפורטוגל כבר בשמינית גמר היורו, מאבק שיכול היה בקלות להיות גמר הטורניר. בלגיה הגיעה למפגש הערב (ראשון) לאחר שלושה ניצחונות בשלב הבתים עם שיפור והתקדמות ממשחק למשחק וחזרה לעניינים של שחקני מפתח דוגמת קווין דה בראונה ואקסל ויטסל שחזרו מפציעות ונכנסו לקצב ולעניינים די מהר. פורטוגל מנגד הגיעה למשחק המסקרן לאחר ששרדה את בית המוות שכלל את גרמניה וצרפת.

פורטוגל עלתה לשמינית לאחר משחק אחרון בשלב הבתים שייכנס לפנתאון היורו לדורותיו מול צרפת, במשחק כדורגל אדיר שהצליח להוציא מהפורטוגלים את המקסימום מבחינת יכולת ואמור היה לנטוע בכריסטיאנו רונאלדו וחבריו המון ביטחון לקראת המפגש באצטדיון בסביליה מול הבלגים.

דיוגו ז'וטה ואקסל ויטסל (רויטרס)דיוגו ז'וטה ואקסל ויטסל (רויטרס)

המחצית הראשונה התנהלה בעיקר במרכז המגרש כאשר פרננדו סנטוס מאמנה של פורטוגל בחר לעלות בפעם השנייה ללא ברונו פרננדש בהרכב והעדיף על פניו שחקן קישור הגנתי נוסף, על מנת להצר את צעדיהם של שחקני הקישור האיכותיים של היריבה הבלגית בראשות דה בראונה, יורי טילמאנס ו-ויטסל, שנוטרלו די בקלות בחצי הראשון על ידי רנאטו סאנצ’ס הנהדר, ובמקביל דווקא הפורטוגלים החלו להרגיש בנוח, לצאת קדימה ולאיים על שערו של טיבו קורטואה שהצליח להתמודד עם כל האיומים לעברו במהלך 45 הדקות הראשונות.

אולם, דווקא בדקות טובות של פורטוגל שהחלה לתקוף וליזום, הבלגים הצליחו בהתקפת מעבר להבקיע שער נפלא מרגלו האימתנית של טורגאן הזאר שייצר בעיטה מהירה מחוץ לרחבת ה-16, ובעזרת טכניקה שהצליחה להטעות ולהכניע את השוער רוי פטריסיו ולהעלות את הבלגים, שאכזבו במחצית הראשונה, ליתרון חשוב על סף סיומה.

כריסטיאנו רונאלדו וטורגאן הזאר (רויטרס)כריסטיאנו רונאלדו וטורגאן הזאר (רויטרס)

המחצית השנייה נפתחה עם בשורה לא פשוטה עבור הנבחרת הבלגית שאיבדה את השחקן המרכזי שלה כבר לאחר שתי דקות, כאשר דה בראונה נאלץ לרדת מכר הדשא זכר לתיקול שספג במחצית הראשונה. במקומו נכנס דריס מרטנס שאמור היה למלא את החלל הגדול שהותיר חברו לנבחרת. מאותם רגעים פורטוגל השתלטה על מרכז המגרש, בנוסף לחילופים התקפיים בשלב מאוד מוקדם של המחצית השנייה, כאשר סנטוס הימר על התקפה והכניס את פרננדש וז’ואאו פליקס על חשבון שחקן כנף וקשר אחורי, מהלך שהפך את פורטוגל לנבחרת איכותית ומסוכנת בחלק הקדמי אך די חשופה בחולייה האחורית. 

בלגיה מנגד איבדה את המנהיג והמנוע שלה במרכז המגרש ונראתה חסרת איכות ובעיקר חסרת מנהיגות במחצית השנייה. רונאלדו וחבריו ניצלו זאת כאשר שיחקו עם המון תעוזה ושלחו המון כלים התקפיים לעבר שערו של קורטואה, אך כשלו בפעולות האחרונות באזור רחבת ה-16 של הבלגים. די מפתיע שרשימה כל כך מכובדת של שחקני הכרעה פורטוגלים, הם לא השכילו לבצע פעולות איכותיות שישוו עבורם את התוצאה.

ברנרדו סילבה וטורגאן הזאר (רויטרס)ברנרדו סילבה וטורגאן הזאר (רויטרס)

למרות מחצית שנייה מצוינת שלהם ועדיפות ברורה על הבלגים, ערב נהדר של קורטואה בין הקורות שולח את הנבחרת של רוברטו מרטינס לשלב הבא עם תמרור הזהרה בוהק לקראת ההמשך בכל מה שקשור ליכולת הבינונית שראינו ממנה הערב. מצד שני מגיעה מילה טובה לפורטוגל שאמנם מסיימת את הטורניר בשלב הרבה יותר מוקדם ממה שציפתה, ותיפרד מתואר אלופת אירופה, אך חוסר מזל בהגרלה הביא אותה לפגוש את היריבה אולי החזקה ביותר בטורניר עד עכשיו.

רונאלדו כנראה בטורניר היורו האחרון שלו הוכיח עד כמה הוא גדול, כאשר בגיל 36 הצליח לגלות עדיין יכולת גבוהה. מאידך, זוהי אכזבה גדולה וכנראה שינוי דורות שיילך ויתגבש לקראת העתיד אצל הסלסאו. בצד הבלגי, ווינריות אמיתית ומעבר לשלב הבא עם דילוג על משוכה גבוהה וציפייה לכך ששני הכוכבים הגדולים שיצאו עקב פציעות, דה בראונה ואדן הזאר, יהיו כשירים לקראת רבע הגמר מול איטליה. בלעדיהם, יהיה קשה למרטינס ושחקניו להגשים את החלום בעוד איתם זה לבטח אפשרי.

קונדסון: רונאלדו מפתיע את פפה באימון