בכל טורניר מוקדמות שמסתיים, אם זה יורו ואז זה מונדיאל, יש את הנבחרת הזאת שגורמת לנו לקנא, להגיד “איך הם כן ואנחנו לא?”. כזו בדיוק היא נבחרת פינלנד, שתציין את הופעתה הראשונה בטורניר גדול ביורו ההולך ומתקרב. אז כיצד מדינה עם קצת יותר מחמישה מיליון וחצי תושבים וכזו שענף הכדורגל בה נחשב לפחות פופולארי בהרבה מהוקי קרח מוצאת את עצמה על הבמה המרכזית של הכדורגל הבין לאומי? קבלו את הסיפור של אחת הנבחרות הכי “מגניבות” ביורו הקרוב.

פינלנד מעולם לא הייתה מדינת כדורגל. מבין כל אחיותיה הסקנדינביות, דנמרק, שבדיה, ואפילו איסלנד ונורבגיה שחוות פריחה בשנים האחרונות, פינלנד הייתה כמעט תמיד הפחות מוצלחת. העובדה שהנבחרת הקטנה כשלה פעם אחר פעם בניסיונותיה להפעיל לטורניר גדול, לא פעם בנסיבות “טרגיות” (ספורטיבית), כמו למשל הפסד להונגריה שמנע ממנה העפלה למונדיאל 1998, כמו גם 0:0 עם פורטוגל שמנע מהם עליה ליורו 2008. היא הייתה קרובה לא פעם, אבל עם זאת אף פעם לא מספיק טובה בשביל לעשות את קפיצת המדרגה. היה חסר לה משהו. היה חסר לה פוקי. 

אוהדי פינלנד חוגגים העפלה ליורו (ההתאחדות הפינית) (מערכת ONE)אוהדי פינלנד חוגגים העפלה ליורו (ההתאחדות הפינית) (מערכת ONE)

טימו פוקי הוא הגיבור המושלם, דווקא כי הוא מגיע ממקום לא צפוי. החלוץ, שאותר עוד בגיל צעיר והצטרף למחלקת הנוער של סביליה, אך מאז חזר לפינלנד, ומשם לאפיזודות קצרות ולא מוצלחות במיוחד בשאלקה וסלטיק, מהן חזר לחורר רשתות בברונדבי הנורבגית, בה שיחק עד גיל 28. 

דמיינו לכם ששחקן ישראלי, טוב ככל שיהיה, יעבור מליגת העל לצ’מפיונשיפ בגיל שנתיים לפני שהוא מחליף קידומות ל-3. הרי מדובר בליגות פחות או יותר שוות ברמתן (הישראלית והפינית, כן?), אל מול ליגה שידועה באחת האגריסיביות, הקשוחות והמהירות שיש כיום בעולם בכלל. אז איך עושים את המעבר הזה? הצחקתם את פוקי. 

טימו פוקי חוגג (רויטרס)טימו פוקי חוגג (רויטרס)

דווקא בגיל 28 ודווקא באחת הליגות הקשוחות בעולם, פוקי פשוט פרח ורשם מספרי שיא בקריירה, עם 29 שערים ב-43 הופעות שעזרו לנוריץ’ לעלות ליגה. הקנריות אמנם ירדו בסיום העונה, אך פוקי הרבה שגם בפרמייר ליג יש לו מה להציע עם 11 שערים שלצערו לא עזרו. העונה, הוא שוב היה אחראי על העלייה של הקנריות שסיימו בראשות הטבלה בצ’מפיונשיפ, כשהפעם, הפציץ 26 שערים. מכונה. בנבחרת, הוא כאמור האחראי המרכזי על ההעפלה עם ממוצע של שער בכל שלושה משחקים ו-10 מתוך 16 השערים במוקדמות שרושמים על שמו.  

כל בר דעת יודע שעם כל הסימפתיה לפוקי ולנבחרת שלו, כל נקודה שלה בטורניר הקרוב תהיה סנסציה. היא הגיעה לטורניר אחרי שסיימה במקום השני בבית המוקדמות מתחת לאיטליה, אך ניצלה בית לא חזק במיוחד שכלל את יוון, בוסניה, ארמניה וליכטנשטיין. מעבר לפוקי, רוב השחקנים של פינלנד מגיעים מהליגות הסקנדינביות, הפינית והדנית ואפילו הקפריסאית – שימו לב לאוני ולקארי, חלוץ/שחקן כנף מפאפוס, שכבש העונה 13 שערים ואף הבקיע שער נפלא ב-0:2 הגדול של הפינים על צרפת רק בנובמבר האחרון. 

שחקני פינלנד חוגגים (רויטרס)שחקני פינלנד חוגגים (רויטרס)

“זה צריך להיות יום חג לאומי מעכשיו” אמר תופיאס קאוהלה, עיתונאי פיני, אחרי ה-0:3 על ליכנטנשטיין שקבע סופית שהפינים יעלו ליורו, “אחרי כל מה שעברנו, רואים איך אנשים בוכים עכשיו, אנשים בוגרים, זה פשוט מדהים”. אז נכון, פינלנד תתקשה מאוד בבית שכולל את רוסיה, בלגיה ודנמרק, אך ב-12.6, כשתעלה לכר הדשא בקופנהאגן למפגש מול דנמרק, המדינה כולה תלבש חג, לא משנה מה תהיה התוצאה. 

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל