נבחרת צ’כיה הנהדרת רשמה הערב (ראשון), הישג גדול, כאשר עלתה לרבע גמר היורו עם 0:2 על נבחרת הולנד המאכזבת, שאולי חלמה להגיע רחוק אחרי שלב בתים מרשים, אבל כהרגלה אכזבה ברגע האמת. כעת, הצ’כים יפגשו את דנמרק לרבע גמר מפתיע ומרתק.

ג’ורג’יניו ווינאלדום אמר בסיום: “השערים הקלים שספגנו, ההחמצות שלנו, הכל עובר בראש עכשיו. אחרי הכרטיס האדום שספגנו היה לנו קשה להמשיך ללחוץ עליהם. הכל הלך קשה עבורנו, לא הצלחנו ליצור מרווחים ולהניע את הכדור. לא הגענו למספיק מצבים”.

ובינתיים בהולנד, ביקורת קשה על הנבחרת. “איזו אכזבה!” נכתב בכותרת של ה’טלחרף’, שחקן העבר נייג’ל דה יונג אמר: “זאת הייתה תצוגה חלשה של הנבחרת, חסרת אגרסיביות. במקום שהכרטיס האדום יגבש את השחקנים, קרה ההפך”.

מתיאס דה ליכט שהורחק בכרטיס אדום אמר: “כמובן שאני מרגיש רע, הפסדנו את המשחק בגלל פעולה שלי. אני מרגיש אשם. היינו במשחק ושלטנו בו ואז הכל התהפך בגלל כדור אחד לרחבה”.

מתייס דה ליכט לאחר ההרחקה (רויטרס)מתייס דה ליכט לאחר ההרחקה (רויטרס)

המספרים

# צ’כיה ממשיכה רצף של רבע גמר פעם ב-2 טורנירים. ב-1996 הם הגיעו לגמר, ב-2004 הם סיימו במקום השלישי, ב-2012 הפסידו ברבע הגמר לפורטוגל וכעת ביורו 2020 עלו גם כן לרבע. 

# אחרי 7 בעיטות למסגרת נגד אוקראינה, 3 נגד אוסטריה ו-6 נגד צפון מקדוניה, ההולנדים סיימו את המשחק בלי בעיטה אחת למסגרת. לראשונה מאז 1980, השנה בה התחילה המדידה של נתון זה, הולנד סיימה משחק בטורניר גדול בלי בעיטה אחת למסגרת. זה המשחק הראשון בו ההולנדים לא הבקיעו ביורו מאז 2004, אז סיימו ב-0:0 מול שבדיה ועברו אותה בדו-קרב פנדלים. 

דנזל דומפריס וסטפן דה פריי אחרי השער של צ'כיה (רויטרס)דנזל דומפריס וסטפן דה פריי אחרי השער של צ'כיה (רויטרס)

# הכרטיס האדום של מתייס דה ליכט, בהופעתו ה-30 בנבחרת, היה האדום הרביעי של נבחרת הולנד אי פעם ביורו. כל האדומים הקודמים (שניים בחצי הגמר ב-1976 ואחד בסיבוב הראשון ב-2000) היו במשחקים נגד נבחרת צ’כיה. גם במשחקים הקודמים הולנד הפסידה.

# פטריק שיק הבקיע את שערו הרביעי ביורו, הכמות הגבוהה ביותר של שחקן צ’כי ביורו מאז מילאן בארוש שהיה מלך השערים של יורו 2004 עם 5 שערים. שערו של תומאש הולש היה השער הראשון של צ’כיה שלא הגיע מרגליו של שיק. הולש הפך לראשון מאז מילאן בארוש ויאן קולר שמבקיע ומבשל באותו משחק עבור צ’כיה ביורו, כאשר השניים עשו זאת נגד הולנד.

אורוגוואי: בדקה האחרונה השוער כבש מהחצי!