בכל טורניר גדול, כמו היורו או המונדיאל, תמיד יש את המשחקים הבלתי נשכחים שנצרבים בתודעה לאורך שנים ארוכות. בדרך כלל, משחקי רבע וחצי גמר מצליחים להביא את השחקנים לסף מימוש גבוה של היכולת שלהם במאני טיים האמיתי.  

האווירה היום (שלישי) באצטדיון וומבלי לפני המשחק ובמהלכו הייתה מטורפת, בעיקר בזכות האוהדים האיטלקיים שהיו דומיננטיים ברחובות העיר עם תחושה חיובית וביטחון עצמי שנבחרתם בדרך לגמר ולזכייה בתואר הנחשק. מולם היה מיעוט בולט של אוהדים ספרדים, שלא היו בדיוק סגורים על היכולת האמיתית של נבחרתם שהגיעה ליורו הנוכחי כאנדרדוג.

רוברטו מנצ'יני מודה לפדריקו קייזה (רויטרס)רוברטו מנצ'יני מודה לפדריקו קייזה (רויטרס)

נבחרת איטליה החדשה, של המאמן רוברטו מנצ’יני, הגיעה במומנטום מושלם לאחר חמישה ניצחונות רצופים עם כדורגל התקפי בשילוב טקטיקה נכונה ותשוקה חסרת תקדים, שרחוקה שנות אור מנבחרת איטליה הישנה, ההגנתית והאפורה שהיינו רגילים לראות בעשור האחרון, עם דגש על קבוצתיות בלי השענות על כוכב כזה או אחר.

ספרד, מנגד, עשתה הפתעה גדולה בעצם הגעתה לחצי הגמר לאור הסגל הקיים והאפור לכאורה, לעומת דור הזהב של איקר קסיאס בין הקורות, ג’רארד פיקה וסרחיו ראמוס במרכז ההגנה וכמובן צ’אבי ואנדרס אינייסטה שהיו במרכז המגרש לאורך שנים ארוכות. יחד עם פרננדו טורס בחלק הקדמי הייתה חבורה של כוכבי על שהפכה את ספרד לנבחרת הראשונה בעולם.

מרקוס יורנטה מול פדריקו קייזה (רויטרס)מרקוס יורנטה מול פדריקו קייזה (רויטרס)

המשחק החל כאשר שתי הנבחרות שיחקו במערכים דומים – 4 שחקנים בחוליה האחורית, שלישייה בקישור ושלושה שחקנים בחלק הקדמי. המחצית הראשונה הייתה בשליטה מוחלטת של הספרדים שהשתלטו על מרכז המגרש והעלימו לחלוטין את האיטלקים מכר הדשא עם משחק נהדר של סרחיו בוסקטס, קוקה ודני אולמו הנפלא. זה לא הספיק לספרדים כדי לתרגם את היכולת הטובה לשער יתרון מול נבחרת איטלקית מתבטלת.

המחצית השנייה נפתחה בסערה ספרדית, אך דווקא איטליה, בניגוד למה שראינו על הדשא, עקצה בהתקפת מעבר מושלמת את הנבחרת הספרדית עם ביצוע מושלם של פדריקו קייזה. היהלום האיטלקי הנוצץ במיוחד העלה את האיטלקים ליתרון מפתיע. לואיס אנריקה הגיב מנגד עם חילופים התקפיים ונכונים, שהותירו את הספרדים דומיננטיים ואפשרו להם להשוות עם שער נפלא של אלברו מוראטה, אחרי בישול אדיר של דני אולמו.

שחקני איטליה מאושרים (רויטרס)שחקני איטליה מאושרים (רויטרס)

לחץ מתמשך של הספרדים על שערו של ג’אנלואיג’י דונארומה עד לתום ההארכה, במשחק יוצא מן הכלל עם מלא אירועים וקצב גבוה, הגענו לדו קרב פנדלים מותח כאשר החוסן המנטלי של האיטלקים עזר להם מול הספרדים שגילו עליונות ברורה לכל אורך המשחק.

הלחץ הכריע את הספרדים בפנדלים. דונארומה הפך למנצח הגדול שהוביל את איטליה לגמר, בעוד מוראטה החמיץ פנדל גורלי והפך לגיבור הטרגי של המשחק. המשחק הערב הוכיח לי שוב למה אני כל כך אוהב כדורגל, כי יש במשחק הזה הכל מהכל. היורו עומד בציפיות ועובר אותן מעל ומעבר, אני מקווה שבגמר נזכה לקינוח הולם.