אחת הנבחרות המסקרנות ביותר, שעברה מתיחת פנים מקצה אל קצה לקראת היורו הקרוב, היא ללא כל ספק ספרד. לה רוחה, שזכו פעמיים ברציפות בטורניר בשנים 2008 ו-2012, ובתווך רשמו זכייה אדירה במונדיאל, לא הצליחו לשחזר את ההצלחות הגדולות של דור הזהב. הספרדים, שנחלו מפלות גדולות בטורנירים האחרונים, שינו את הנבחרת מקצה אל קצה בראייה אחורה לנבחרת האגדית ההיא – אך עם המון ציפיות להמשך.

בחודש דצמבר האחרון, פגשה נבחרת ספרד את גרמניה במשחק שכבר נכנס לפנתאון, כשהנחילה לה תבוסה בדמות 0:6 גדול שהוכיח – אנחנו חזרנו ובענק. פראן טורס, דני אולמו, רודרי, אריק גארסיה וקוקה השתתפו בחגיגה, וכל השמות הללו, כולל מספר שחקנים שניגע בהם בהמשך, מסמנים את העידן החדש של הנבחרת, עם קריצה לדור הישן בסגנון המשחק, בשיתופי הפעולה הנפלאים ביניהם ובעיקר ברוח שהם מביאים למגרש. 

שחקני ספרד חוגגים במשחק ההיסטורי מול גרמניה (רויטרס)שחקני ספרד חוגגים במשחק ההיסטורי מול גרמניה (רויטרס)

המפתחות הגדולים ביותר בזכיות של ספרד היו בהגנה ובקישור בשילוב של שחקנים מנוסים עם צעירים מוכשרים. לואיס אנריקה הסתכל אחורה והבין שהשינוי צריך להיעשות וכמה שיותר מהר. שחקנים ותיקים כמו דייגו קוסטה, ג’רארד פיקה, חואן מאטה, דוד סילבה וסרחיו ראמוס שוחררו מהנבחרת לטובת הדור הצעיר, כמה שנראה כמו הפיכה מוחלטת ותחילתו של הסוף. אך כמאמר הקלישאה – כל סוף הוא התחלה של משהו חדש.

לואיס אנריקה, עשה חריש עמוק בסגל (רויטרס)לואיס אנריקה, עשה חריש עמוק בסגל (רויטרס)

ההגנה של הנבחרת השתנתה מקצה אל קצה. מלבד ג’ורדי אלבה שרשם עונה טובה בברצלונה, בשאר העמדות נעשו שינויים גדולים. למנצ’סטר סיטי הייתה אולי את ההגנה הטובה ביותר באירופה העונה. בנבחרת בונים המון על אריק גארסיה, השחקן בן ה-20 שעבר ממנצ’סטר סיטי לברצלונה, אחרי שרשם עונה טובה. 

אריק גארסיה, בונים עליו לעתיד (רויטרס)אריק גארסיה, בונים עליו לעתיד (רויטרס)

גולת הכותרת להגנה שתרכיב את הנבחרת ביורו היא ללא ספק אמריק לאפורט. הבלם קיבל לאחרונה את האישור לדרכון כפול, בנוסף לאזרחותו הצרפתית, והוא הצטרף לגארסיה עמו הוא משתף פעולה ומתאמן ביום יום. זהו בהחלט “רכש” מושלם עבור לואיס אנריקה, שכמובן לא יסרב לקבל את שיתוף הפעולה שנבנה בסיטי גם אצלו בקבוצה.

אמריק לאפורט, "רכש" מדהים עבור אנריקה (רויטרס)אמריק לאפורט, "רכש" מדהים עבור אנריקה (רויטרס)

אחד הדברים שסימנו הכי הרבה את הנבחרת שזכתה בפעם האחרונה ביורו הוא הקישור. מאז שצ’אבי ואנדרס אינייסטה פרשו מהנבחרת נפער חור גדול במרכז. שיתוף הפעולה שלהם מברצלונה, בנוסף לראיית המשחק, האינטליגנציה, ניהול המשחק והמנהיגות, שחררו ותרמו לשאר השחקנים בחלקי המגרש לבוא לידי ביטוי. 

צ'אבי הרננדס ואנדרס אינייסטה, פרישתם השאירה חור גדול במרכז (רויטרס)צ'אבי הרננדס ואנדרס אינייסטה, פרישתם השאירה חור גדול במרכז (רויטרס)

אחד השחקנים שאמורים להיכנס לנעליים הגדולות של אינייסטה הוא פדרי. הקשר הנפלא של ברצלונה, אמנם בן 18 בלבד, אך מראה כושר מנהיגות יוצא דופן, חכמת משחק מופלאה וביטחון שישפיע בטורניר הקרוב בפרט, ובעתיד של הנבחרת בכלל. ההרגשה היא שהצעיר מהקנריים מתחיל להיות בעל בית במגרש. אמנם זה עדיין מוקדם ואת הפירות כפי הנראה יקצור בעתיד, אך לא מן הנמנע שכמו שפרץ העונה בברצלונה, כך יפרוץ ביורו הקרוב במדי הנבחרת.

פדרי במדי נבחרת ספרד (רויטרס)פדרי במדי נבחרת ספרד (רויטרס)

נוסיף לכך את קוקה ומרקוס יורנטה הנהדרים, שמשתפים יחדיו פעולה במרכז הקישור של אתלטיקו מדריד, רודרי שחקנה הצעיר גם הוא של מנצ’סטר סיטי של פפ, שמסתבר שהרבה מהשינוי הענק של הנבחרת הוא בזכותו, ואת סרחיו בוסקטס הוותיק (שנמצא בספק בשל הידבקותו בקורונה) ונקבל קישור רענן, מנהיגותי ושקט, שיכול ואמור להוות כמרכז של הנבחרת בשנים הבאות.

פפ גווארדיולה, העבודה האדירה בסיטי משפיעה גם על נבחרת ספרד (רויטרס)פפ גווארדיולה, העבודה האדירה בסיטי משפיעה גם על נבחרת ספרד (רויטרס)

לכל החלקים הללו נוסיף כמובן את ההתקפה, שמכילה שחקן יוצא מן הכלל העונה לשם דני אולמו. הצעיר בן ה-23 מקבל את הקרדיט מלואיס אנריקה ומחזיר לו בענק. אולמו, שרשם עונת פריצה אדירה בדינמו זאגרב, נרכש על ידי רד בול לייפציג שגם אצלה הוא עושה חיל. בנבחרת כבש עד כה 3 שערים ב-11 הופעות והוא בהחלט ראוי להוביל את ההתקפה ביורו הקרוב.

דני אולמו חוגג עם ג'ורדי אלבה (רויטרס)דני אולמו חוגג עם ג'ורדי אלבה (רויטרס)

וכמובן איך לא עוד שחקן של מנצ’סטר סיטי, פראן טורס בן ה-21, שכיכב באותו 0:6 מפורסם על גרמניה עם שלושער אדיר, ובסך הכל ב-11 הופעות בנבחרת כבש כבר שישה שערים. גם ג’רארד מורנו מוויאריאל, ששיחק 11 פעמים עם חולצת הנבחרת בהן כבש 5 שערים, נמצא שם וכמובן  אחד השחקנים המוערכים ביותר על ידי המאמן, אלברו מוראטה, שמקבל קרדיט בנבחרת ובדך כלל מחזיר בענק. כך, אוהדי ספרד קיבלו התקפה מצוינת, צנועה, שעובדת קשה ורוצה להצליח, עם שחקנים שלא חושבים נטו על עצמם, אלא על טובת הקבוצה והמדינה.

ספרד הוגרלה בבית מספר 5 ביורו עם שבדיה, מולה תשחק במשחק הפתיחה ב-14.6 בסביליה, עם פולין החזקה של רוברט לבנדובסקי ועם סלובקיה. החבורה של לואיס אנריקה אמורה לעבור את הבית הזה, למרות הגרלה לא קלה בכלל, ואם הדברים ילכו כצפוי, ספרד אמורה להגיע לכל הפחות לחצי הגמר של הטורניר. זכייה היא לא מילה גסה עבור לה רוחה אף פעם, אך בהתחשב בחריש העמוק ובמספר השחקנים הצעירים וחסרי הניסיון שמרכיבים את הנבחרת, קשה להאמין שאכן הם יצליחו ללכת עד הסוף. בכל מקרה, אם אכן זה יקרה בסופו של יום – זה לא אמור להפתיע אף אחד.

היכן ריקי פוץ' ישחק בעונה הבאה?
הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה