עזיבת ליאו מסי את ברצלונה והליגה הספרדית זו רעידת אדמה לכל דבר. לא מדובר בעוד שחקן, אלא בשחקן הטוב ביותר בהיסטוריה, בטח ב-15 השנים האחרונות בכדורגל העולמי. עד לפני כמה שנים הייתה זו ליגה ספרדית עם מסי וכריסטיאנו רונאלדו, וגם לאחר עזיבת הפורטוגלי היא נחשבה לטובה ביותר. כעת יש את הליגה הספרדית גם בלי מסי. מעבר למכה שחטפה ברצלונה, זו מכה אנושה לכדורגל ככלל ולזה הספרדי בפרט.

מסי אמנם נמצא בשנים האחרונות שלו כשחקן, אך הוא היה המעניין, האטרקטיבי, והטוב ביותר שידע הכדורגל. כאשר אתה מאבד שחקן בסדר גודל כזה אין לך תשובה ופתרון במקומו. גם אם בארסה תחתים את קיליאן אמבפה, הוא לא יכול להשתוות למסי, ולמעשה אין אף שחקן שיכול להגיע ולשחזר את מה שהפרעוש עשה לליגה הספרדית.

ליאו מסי (רויטרס)ליאו מסי (רויטרס)

מנהלת הליגה הספרדית בראשות הנשיא חאבייר טבאס, טעתה בצורה אסטרטגית. נכון, יש נורמות וכללים במסגרת הפייר פליי, אבל במקרה של מסי היו צריכים להחריג, למצוא פתרון לטובת כלל הליגה ולא רק עבור ברצלונה, לה בעיות כלכליות עם השכר שגרמו לה לאבד שחקן בסדר גודל כזה. זו מכה אנושה לליגה כולה. מכה כלכלית, ספורטיבית, תקשורתית. ז’ואן לאפורטה, נשיא ברצלונה, אמר שאין שחקן יותר גדול מהמועדון וזה נכון בדרך כלל, אבל לא במקרה של מסי. הפרעוש חשוב יותר מהליגה כולה, לכן גם לאפורטה טעה בהערכה הזו.

מסי הפך את לה ליגה לליגה הכי מסוקרת ואהודה ועם כסף רב. מה שמסי עשה השפיע על זכויות השידור והמרקטינג בכלל, ולכן המכה הכלכלית וכל היוצא מהשלכותיה היא לא רק של ברצלונה אלא של כל הליגה בספרד.

ליאו מסי חוגג (רויטרס)ליאו מסי חוגג (רויטרס)

אני נמצא כעת בספרד. לכולם כאן קשה מאוד לעכל שמסי לא יהיה כבר ברצלונה ובלה ליגה. יש המדברים על כך שמסי רוצה לעשות את מה שרונאלדו עשה, להראות שהוא יכול להצליח לא רק במקום אחד, אבל זה לא המקרה של מסי. הוא רצה להישאר ולסיים את הקריירה בברצלונה, ולא להתחיל לחפש הרפתקאות אחרות. ליאו הוא השחקן הטוב ביותר בהיסטוריה מבחינת בארסה, הכדורגל הספרדי ובכלל בעולם הכדורגל, והיה לו חשוב להישאר בקבוצה בה עלה לגדולה.

לאפורטה רצה שמסי יישאר, בשביל זה הוא גם חזר להיות נשיא ברצלונה ולמען זה החזירו אותו לתפקיד, אך הוא נכשל במשימה הזו. ברצלונה קיבלה מכה אדירה מבחינה מקצועית. אין ולא יהיה מחליף למסי. סרחיו אגוארו זה לא מסי, בפרט כשהוא בשלהי הקריירה. לברצלונה יהיה מאוד קשה לשחזר את השנים הטובות שלה כמו שהייתה בעבר. הפרידה ממסי מצטרפת לעזיבות העבר של אנדרס אינייסטה וצ’אבי הרננדס שסימנו סוף עידן, כאשר גם ג’רארד פיקה הוותיק נמצא לקראת הסוף.

ז'ואן לאפורטה (רויטרס)ז'ואן לאפורטה (רויטרס)

ברצלונה בעידן שאחרי מסי תהיה עדיין קבוצה חזקה, אבל כבר לא מאריות הכדורגל האירופי. בספרד כבר שואלים - אחרי שנכשל במשימה החשובה ביותר, האם לאפורטה ישלם את המחיר? לדעתי, אם ברצלונה לא תפתח טוב את העונה, במיוחד אחרי שהוא החליט להשאיר את רונלד קומאן כמאמן ולא הביא אחד חדש, כזה שקבוצה כמו ברצלונה ראויה לו, הוא יצטרך לשלם את המחיר ולהתפטר. להחלטות מסוג זה של נשיא יש השלכות, ובשורה התחתונה - זה מהלך רע כלכלית וגם מקצועית מבחינת ברצלונה.

הליגה נפתחת בעוד שבוע ואני חושב שאין קבוצה פייבוריטית. זה נגמר לפני שנתיים-שלוש, כאשר אתלטיקו מדריד נכנסה לתמונה. בעונה שבפתח, אני חושב שוויאריאל תפתיע, ולנסיה תהיה חזקה, בוודאי אתלטיקו. אם צריך להשוות בין ריאל מדריד לברצלונה, הרי שאם הבלאנקוס יחתימו בתקופה הקרובה שחקן בסדר גודל עולמי כמו אמבפה ויש לה את הכסף לכך בניגוד לברצלונה, אז אני לוקח את ריאל מדריד כפייבוריטית לזכייה באליפות.

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל