מכבי תל אביב מתכוננת לעונת 2021/22 ונראה שבעונה הקרובה הקבוצה תהיה שונה מאוד מהגרסה שנראתה על הפרקט בהיכל מנורה מבטחים בעונה שעברה. אלופת המדינה בונה את עצמה על מספר עוגנים זרים ומקומיים, לצד ביצוע התאמות כדי לחזק את הנקודות בהן היא התקשתה בעונה הקודמת. זה הביא אותה לשינוי קונספציה ולמתיחת פנים די רצינית, בטח בהשוואה להמשכיות שנראתה בספטמבר של השנה שעברה.

השיטה השתנתה באופן בו הושקעו המשאבים בהשוואה לשנים הקודמות, בעקבות המגבלות הכלכליות להן מחויבות כל קבוצות הליגה עקב רשת הביטחון שניתנה לאחר מגפת הקורונה. הדבר הביא לחלוקת העוגה באופן שונה ופיזור אחר של התקציב. לצורך העניין, אותלו האנטר (שהיה צפוי להרוויח כמיליון דולר) הוחלף בג’יילן ריינולדס שהגיע עבור שכר נמוך בהרבה ואחרי עונה נהדרת בבאיירן מינכן. החיסכון הזה נוצל כדי לשדרג את עמדת הסמול פורוורד, אליה הגיע ג’יימס נאנלי, בחוזה יקר יותר בכ-100 אלף דולר מאלייז’ה בראיינט שעזב. מנגד, קמרון טיילור הגיע בחוזה נמוך יותר בכ-450 אלף דולר מטיילר דורסי.

אנטה ז'יז'יץ' (איציק בלניצקי)אנטה ז'יז'יץ' (איציק בלניצקי)

הבנייה סביב אותם עוגנים היא אחד הקווים המנחים של המועדון לקראת העונה הקרובה. לצד ארבעת השחקנים שהחזיקו בחוזה מובטח (אנטה ז’יז’יץ’, סקוטי ווילבקין, אנג’לו קלויארו וג’ון די ברתולומאו), במועדון מעוניינים גם בעוגנים מקומיים. דיברתולומאו צפוי להיות אחד מהם, ובמועדון רואים גם ביובל זוסמן ככזה. בנוסף לשניים גם ג’ייק כהן, שצפוי לחזור, אמור להיות שחקן מרכזי. כך או כך, לאחר שתושלם עסקת יפתח זיו ולאחר שיושלמו כל חלקי הפאזל, הצהובים יטפלו בסוגיית עומרי כספי, שעדיין לא החליט על עתידו. לא ברור האם הגעתו של דריק וויליאמס תשפיע על ההחלטה של הישראלי הראשון ב-NBA על המשך הקריירה. 

אלופת המדינה מעוניינת בהמשכיות, עד כמה שאפשר, ובמועדון יכולים להיות מרוצים מכך. השינויים שבוצעו מהותיים ביותר, מבחינת ההבדלים בין דורסי לטיילור או נאנלי לבראיינט. אין ספק שלאור עלות החוזים בהשוואה לאיכות השחקנים, בטח אלו שנחשבים לזרים בעלי פרופיל גבוה עם עבר וניסיון באירופה, העבודה של הצוות המקצועי והמנהל הספורטיבי מרשימה מאוד.

עומרי כספי עם הכדור, דריק וויליאמס שומר (איציק בלניצקי)עומרי כספי עם הכדור, דריק וויליאמס שומר (איציק בלניצקי)

המסקנות מהעונה שעברה הביאו רוחות של שינוי, ונטען שההגעה של וויליאמס ונאנלי למאמן כמו יאניס ספרופולוס אמורה להיטיב עם שניהם, לאחר שפרחו בתקופתם בפנרבחצ’ה אצל זליקו אוברדוביץ’. הלקחים מהשנה שעברה הופקו. אין ספק שלפחות על הנייר יש לקבוצה בצהוב הרבה יותר אופציות התקפיות שיכולות לרווח את המגרש ולהשתמש בקו האחורי כקו ההגנה הראשון של הקבוצה, בניגוד למצב בעונה החולפת. כבר עכשיו ברור שמכבי תוכל להפעיל יותר לחץ על הכדור בהגנה, ולרוץ טוב יותר בהתקפה.

יכולת הריווח בכדורסל המודרני היא אולי החשובה ביותר, במיוחד עם שחקנים כמו ז’יז’יץ’ וריינולדס בצבע. השאלה המרכזית ביותר היא החיבור והכימיה בין השחקנים, כמו היכולת של חלקם שמגיעים בלי ניסיון ביורוליג, להראות כי הם שייכים לרמה הגבוהה ביותר שיש לכדורסל האירופי להציע. הסגל עדיין לא הושלם והוכרז במלואו, אבל כבר עכשיו ניתן לראות את השפעת רוחות השינוי על מכבי תל אביב.