היום בצהריים (שבת) התכנסו אגדות של הכדורסל הישראלי באולם אירועים ״צצה״ שברמת השרון לחגוג יום הולדת 70 לצביקה שרף. שרף, שזכה כמאמן כדורסל בתארים רבים בארץ ובאירופה, התחיל את קריירת האימון שלו במכבי דרום תל אביב בשנת 1975 ועד 2018 אימן בין היתר את נבחרת ישראל, מכבי תל אביב, המועדון איתו הוא הכי מזוהה ואימן בו בחמש קדנציות שונות, ועוד קבוצות רבות בארץ ובאירופה. 

באירוע, לאחר קבלת הפנים, כל האורחים התיישבו לצפות בסרטון בו חבריו של צביקה ושחקנים אותם אימן לאורך השנים, בירכו אותו והעלו זיכרונות וסיפורים. בין האורחים שבאו לחגוג לשרף, היו כמובן משפחתו, בראשות אשתו רונית, שמעון מזרחי ודייויד פדרמן, מבעלי מכבי תל אביב אצלם אימן תקופה ארוכה מקריירת האימון שלו. בנוסף אליהם הגיעו גם שחקני עבר רבים ששיחקו תחת שרף כמו מיקי ברקוביץ’, דורון ג’מצ’י, מוטי ארואסטי, מאיר טפירו, גיא גודס, יו”ר הוועד האולימפי, יעל ארד, שאול אייזנברג ורבים אחרים שלקחו חלק בקריירה הארוכה של צביקה. מי שהפיק עם המשפחה את האירוע היה רני כהנא, מאמן העבר וחברו טוב של שרף.

יום הולדת 70 לצביקה שרף

דורון ג’מצ’י אמר על המאמן שאימן אותו במכבי בשנות ה-80: ״קודם כל צביקה חוגג 70 והוא איש יקר, מאמן שלי לשעבר שעברתי איתו כברת דרך ארוכה, מלאת חוויות והרבה ניצחונות והישגים, גם הפסדים, אבל זה חלק מהעניין. זה יום מיוחד, גיל 70 זה לא עוד גיל. באנו לחגוג איתו, לפרגן לו ולאהוב אותו, למרות שקשה לו לקבל אהבה. צביקה שרף הוא אחד מעמודי התווך השורשיים של הכדורסל הישראלי ואני מסתכל כאן מסביב על כל האנשים,המאמנים והחברים שבאו לכבד אותו וזה מרגש כי מגיע לו”.

יעל ארד וצביקה שרף (חגי מיכאלי)יעל ארד וצביקה שרף (חגי מיכאלי)

“איך שהגעתי באתי לחבק את צביקה ולהגיד מזל טוב אבל הוא ישר נתן לי קונטרה לתוך הפרצוף. הוא אמר לי שיש לו הערה להגיד לי ואני קודם כל לקחתי צעד אחורה כמגננה. שאלתי אותו אם זה הערה טובה או לא טובה והוא אמר טובה אז ישר נרגעתי. הוא אמר לי שהוא ראה את הסרט שעשינו לו ושאמרתי שם משהו נכון. הוא אמר שהיה משחק שהתעצבנתי שלא עשו לי תרגיל והפסדנו אז צביקה התעצבן עליי ואמר לי ממתי אתה צריך תרגיל בשביל לקלוע? זה פשוט אנקדוטה על הפסד שצביקה לקח ללב וכשצביקה לוקח ללב, עדיף לא להיות בסביבתו”.

דורון ג'מצי וצביקה שרף (חגי מיכאלי)דורון ג'מצי וצביקה שרף (חגי מיכאלי)

מיקי ברקוביץ’, ששיחק אף הוא תחת שרף בשנות השמונים, בירך את צביקה וגם העלה זכרונות מהתקופה שלהם יחדיו: ״מאוד מאוד מרגש, ואני אומר את זה עם יד על הלב, אחד המאמנים הגדולים שגדלו במדינת ישראל. לקח תארים עם מכבי, אפילו לא זוכר כמה לקחנו ביחד. לקח אליפות אירופה כעוזר מאמן עם דאמיקו, הגיע לגמר עם מכבי תל אביב והפסדנו שזה היה הפספוס שלנו וזה ממש חבל כי יכולנו לקחת את זה. אבל בכל מקרה אני תמיד אהבתי מאוד את צביקה, שנינו רומנים אם אני לא טועה ומבחינתנו הצלחה זה רק דרך עבודה קשה ביותר, בלי זה אין זכיות בגביע אירופה או כל גביע שונה”.

צביקה שרף ומיקי ברקוביץ' (חגי מיכאלי)צביקה שרף ומיקי ברקוביץ' (חגי מיכאלי)

“עם צביקה אהבתי מאוד להתאמן, זוכר אותו חמישים שנה אחורה במגרש הישן של מכבי. כיוונו אותו להיות מאמן ושלחו אותו לקורס בווינגייט. אני הייתי קטן ממנו בשנתיים וכשהוא שיחק במכבי דרום אני שיחקתי בנוער של מכבי והם כיוונו אותי להחליף את טל ברודי. היו לנו הרבה צמתים שאני וצביקה נפגשנו בהם בחיים והרבה הישגים אז אני ממש מתרגש. כל מקום ששיחקנו קטפנו תארים והאירוע הכי גדול שאני זוכר זה הזכייה בכרטיס עלייה לגביע העולם בכדורסל בספרד עם נבחרת ישראל. אני זוכר את זה עוד עכשיו למרות שזה היה לפני עשרות שנים. נכנסו לטיים אאוט נגד הצ’כים כשהם מובילים בנקודה לקראת הסיום וצביקה סירטט על הלוח ואמר רק דבר אחד, שהכדור רק למיקי בסוף. וככה יצאנו מהטיים אאוט, קיבלתי את הכדור מקו העונשין, הקפצתי לפינה שלי בצד ימין וכמה עשיריות לסיום המשחק, הכדור באוויר ובום! ניצחנו בנקודה, שתי נקודות קלעתי”. 

“הגענו לגמר בספרד ולמזלנו הרע, היריבה שחיכתה לנו היא נבחרת ארצות הברית. עד לפה, יש גבול לחוצפה של הישראלים. אבל זה היה אירוע גדול שעד היום אף קבוצה ישראלית לא הגיעה למעמד כזה. לצביקה יש הרבה תארים והוא הקדים את המחר בכך שאימן בחו”ל לפני שיצאו אחרים. אם אני יושב ראש האיגוד אני לוקח אותו עם כל הנסיון שלו ומתחיל לגדל פה דור חדש. אוהב אותו ומכבד אותו, לקחנו הרבה אליפויות ביחד במכבי ומאחל לו רק בריאות,שהוא יחזור לאמן ושאני אחזור לשחק״. 

דורון ג'מצי ויאניס ספרופולוס (חגי מיכאלי)דורון ג'מצי ויאניס ספרופולוס (חגי מיכאלי)

גיא גודס, מאמן מכבי ראשון לציון ונבחרת ישראל, שאימן ושיחק תחת שרף בירך אותו: ״קודם כל נאחל לצביקה המון בריאות, אושר והצלחה. אפילו שהוא לא פעיל עכשיו בכדורסל, כולם מכירים את צביקה ויודעים שהוא אש בפנים ומת לחזור ולאמן ולצעוק על מישהו כי זה הטמפרמנט שלו. היה לי את הכבוד להיות שחקן שלו וגם לאמן איתו אז זה באמת אדם מאוד מיוחד שנותן את הנשמה בכל מה שהוא עושה וזה ראוי להערצה. את רואה את התשוקה היומיומית שלו ואני מנסה ליישם את זה היום במקצוע שאני נמצא בו. צביקה תמיד דורש ממך את ההכי הכי שיש ואם צריך נותן בראש וצועק. כולם מכירים את הקול האגרסיבי שלו ואין שחקן שלא חושש ממנו ואין מאמן שלא מפחד ממנו אבל זה צביקה והוא גם מביא לב גדול עם כל בקשיחות והדומיננטיות. תמיד לב גדול ותמיד יעשה הכל בשביל האנשים שסביבו, ובגלל זה כל כך הרבה אנשים אוהבים אותו”.

צביקה שרף עם גיא גודס (חגי מיכאלי)צביקה שרף עם גיא גודס (חגי מיכאלי)

בנוסף לכל אלו, שמעון מזרחי סיפר על תחילת הדרך של צביקה במכבי: ״בשנת 1969 כשהגעתי למכבי במגרש הישן ברחוב מכבי, צביקה ופיני גרשון היו שחקנים במכבי דרום ולימים מיניתי את צביקה למאמן במכבי והוכיח את היכולות שלו. אין הרבה אנשים שדבקים למטרה ומסורים כמוהו, דייקנים ואוהבי כדורסל וספורט כמוהו. הלוואי ורק ירבו כמוהו”.

צביקה שרף עם דייויד פדרמן, שמעון מזרחי ועמירם הלוי (חגי מיכאלי)צביקה שרף עם דייויד פדרמן, שמעון מזרחי ועמירם הלוי (חגי מיכאלי)
הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה