לחבורה של וילי רוטנשטיינר מחכה משחק לא פשוט הערב (שבת) ב-19:00, כאשר נבחרת ישראל תפגוש בחוץ את נבחרת סקוטלנד במסגרת מוקדמות המונדיאל, יריבה חזקה שלא הולכת לעשות חיים קלים לשחקני הנבחרת שלנו. ערן זהבי בורג מרכזי וחשוב במערך של האוסטרי, כאשר הוא נמצא שם בדיוק ברגעים בהם צריך אותו.

יחד עם העבודה הקשה שלו במגרש, באימונים ובאורח החיים, קיים גם ניתוח פסיכולוגי שמבוסס על תאוריות מדעיות בנוגע לרעב של זהבי להצליח, לאש שלא נגמרת ורק בוערת יותר ויותר. ד״ר דניאלה כהן, מומחית לפסיכולוגיה של הספורט מהמכללה האקדמית בווינגייט הסבירה לנו לעומק מה עומד בצד המנטלי של שיאן הכיבושים הישראלי.

סוד ההצלחה: כך מצליח ערן זהבי להשאר בשיא

״אפשר לראות עליו שהוא בעל תכונות של מוסר עבודה, להט ונחישות”, מנתחת ד”ר כהן ומוסיפה: “אנחנו מכירים את זה מהעולם של הפסיכולוגיה של הספורט והיא נקראת ״גריט״, זאת תאוריה שנכתבה על ידי חוקרת ובעצם היא אומרת שמה שחשוב זאת עבודה קשה ומוסר עבודה והם מרכיבים הרבה יותר חשובים מכישרון, נראה שלערן זהבי יש בדיוק את זה, הוא מדבר על זה שהוא מקפיד על שגרת אימונים, על תזונה, על שינה נכונה ובאמת על מוסר עבודה וזה מה שמביא אותו להצלחה שאנחנו רואים שוב פעם ושוב פעם״.

ערן זהבי חוגג (האתר הרשמי של פ.ס.וו איינדהובן)ערן זהבי חוגג (האתר הרשמי של פ.ס.וו איינדהובן)

על כך שהוא מודל לחיקוי: ״אחד הקשיים הכי גדולים של שחקנים זה שאין להם מטרה, שואלים אותם איפה הם רוצים להיות עוד שנה עוד שנתיים והם לא יודעים להגיד ואז קשה מאוד לעבוד ככה, אבל כשיש לך את הדמות הזאת שהיא מול העיניים, ככה אני רוצה להיות, הוא המודל לחיקוי או אפילו רוצה לעבור ולהיות יותר טוב זה רק מקדם, זה מאוד נכון שיהיה שם שחקן שהגיע לרמות הגבוהות שיהיה לאן לשאוף״.

ערן זהבי חוגג (רדאד ג'בארה)ערן זהבי חוגג (רדאד ג'בארה)

החשיבות של המעטפת שמרכיבה את הצלחה: ״החשיבות של כל המעטפת, התזונה, השינה הנכונה, העבודה מחוץ למגרש בין אם זה אימונים מנטליים, תרגילי נשימה, מדיטציה, כל הדברים האלה הם גם חדר כושר למוח וברגע שמאמנים אותו אין שום סיבה שהם לא יוכלו להמשיך במגרש למרות שיש שחיקה גופנית, אני חושבת שכל עוד הרעב נשאר, המוטיבציה נשארת והמעטפת מתנהלת נכון אין שום סיבה שהם לא יוכלו להמשיך להתחרות ברמה הכי גבוהה שיש״.

ערן זהבי חוגג עם ווילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)ערן זהבי חוגג עם ווילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

על השיאים שלו: ״אני חושבת שזה מדהים שערן מצליח לשבור עוד שיא ועוד שיא, זה לא משנה אם יש ויכוחים סביב זה או אין ויכוחים. אני חושבת שמה שזה מראה שהוא באמת אוהב את הכדורגל, זה משהו מאוד עמוק בתוכו, בגלל זה המוטיבציה שלו לא נפגעת והוא נשאר רעב אחרי כל כך הרבה שנים שהוא נמצא עם הכדור במגרשים, ברגע ששחקן נשאר רעב ורוצה באמת ולא איזה מוטיבציה חיצונית אז זה מה שאנחנו רואים, שערים ושבירת שיאים”.

ערן זהבי חוגג (האתר הרשמי של פ.ס.וו איינדהובן)ערן זהבי חוגג (האתר הרשמי של פ.ס.וו איינדהובן)