למרות שנבחרת ישראל סיימה עוד קמפיין בקול ענות חלושה, עם ניצחון קשה על איי פארו, מי שעשה לעצמו שירות לא רע בכלל במהלך מוקדמות מונדיאל 2022 הוא מנור סולומון. השחקן הכי מוכשר בסגל של וילי רוטנשטיינר ביצע את קפיצת המדרגה והפך לאחד מעמודי התווך של החבורה בכחול-לבן, ואולי גם הכין כבר את הקרקע ללקיחת המושכות, אחרי שערן זהבי יפנה את מקומו בסגל הלאומי.

בראיון מיוחד ל-ONE השחקן, שכבש שני שערים בקמפיין, מסכם את ההופעה שלו ושל חבריו בעשרת המשחקים, מתייחס לטעויות בהגנה, לציפיות העצומות ממנו ולעתיד בשחטאר דונייצק, בצל העניין הרב לו הוא זוכה מצד מספר קבוצות מהפרמייר ליג.

מנור סולומון וביברס נאתכו, "ים של חברים"

"אני לא חושב שהקמפיין הזה הוא הצלחה, אבל הוא גם רחוק מלהיות כישלון", מנתח סולומון. "הצגנו הרבה משחקים טובים והיה שילוב של צעירים. עם הנבחרות שבדרג שלנו ומטה עשינו תוצאות טובות בסה"כ. אם אתה מסתכל על המשחקים מול אוסטריה, אז ניצחנו באחד והפסדנו באחד, שזה בסה"כ טוב, כי זו נבחרת טובה מאיתנו. אם מסתכלים על סקוטלנד, הוכחנו שאנחנו ברמה שלה. עשינו תיקו אחד והפסדנו עוד משחק אחד בדקה ה-90, משחק שאסור היה לנו להפסיד. מול מולדובה ואיי פארו ניצחנו, כשלרוב אלו היו ניצחונות משכנעים. דנמרק עדיפה עלינו ועל הבית בכמה דרגות. לסיים במקום השלישי בבית כזה, זה הישג לא רע".

“אנחנו נבחרת פחות טובה מסקוטלנד ואוסטריה”

אבל היינו במאבק על ההעפלה. למה אנחנו לא מצליחים לעשות את הצעד הנוסף?
"אני חושב שאנחנו עדיין לא מספיק טובים. אפשר להסתכל על נקודות מסוימות, על כך שמשחק ההגנה שלנו לא מספיק טוב כנבחרת. אפשר להסתכל על הגול בסקוטלנד שחרב את הסיכויים, על המשחק הביתי מולם שהיינו טובים יותר והיינו צריכים להבקיע שניים או שלושה שערים במחצית השנייה. אם אסתכל על זה באופן כללי, אנחנו לא מספיק טובים לסיים במקום השני בבית כזה. לאור איך ששיחקנו, המקום השלישי הוא אידאלי".

מה חסר לנו?
"קשה להצביע על נקודות מסוימות. סגל השחקנים של אוסטריה וסקוטלנד הוא הרבה יותר טוב מבחינת איפה כל שחקן משחק ובאיזו רמה. זה הדבר העיקרי. הדבר השני הוא שאנחנו צריכים לשפר הרבה פעמים את היכולת שלנו להרוג משחקים ולשמור על יתרון. לא הצלחנו לעשות את זה בקמפיין הנוכחי. הרבה פעמים הובלנו כמו מול סקוטלנד ומול אוסטריה. אלו דברים שגם נבחרות שנחותות מאיתנו, או מהיריבה שמולן, הצליחו לעשות, ואנחנו לא. אם היינו יודעים לעשות את זה, אז אולי היום היינו במקום השני, למרות שאני עדיין חושב שעל הנייר, אנחנו נבחרת פחות טובה מסקוטלנד ואוסטריה".

שחקני נבחרת ישראל (רדאד ג'בארה)שחקני נבחרת ישראל (רדאד ג'בארה)

יש פה בעיה של אופי?
"אני לא יודע אם לקרוא לזה אופי כי אני מכיר את השחקנים ורובנו מאוד תחרותיים, שעובדים קשה ולא מוותרים. יש איזשהו מחסום שקשה לנו להתגבר עליו. במיוחד הקטע ההגנתי שאנחנו לא מצליחים לשמור על יתרון מסוים ולהחזיק את האינטנסיביות שלנו לאורך 90 דקות. אנחנו חייבים לשפר את זה כדי לסיים במקום השני ולהגיע למקום מסוים".

איך זה מרגיש מהמגרש, להוביל לא מעט פעמים ולאבד את היתרון?
"אני חושב שזה מין גלגל כזה שלא הצלחנו לעצור אותו. כמובן שכולנו רוצים ומדברים שברגע שאנחנו מובילים, בואו לא נחזור אחורה, נמשיך ללחוץ ולא נקבל את הגול. אבל לא הצלחנו לעשות את זה, לא הצלחנו לשחק את אותו הכדורגל ששיחקנו שהיינו בפיגור או בתיקו. כל פעם שהובלנו שיחקנו יותר סגור וניסינו להתגונן. בוא נגיד את האמת, אנחנו פחות טובים בכניסה למגננה. כששיחקנו כדורגל, היינו יותר טובים מהיריבה".

אבל אתם לא אומרים לעצמכם: ‘בואו נילחם בזה ולא ניסוג לאחור’?
"אנחנו כן אומרים בואו לא נלך אחורה, אבל משחק כדורגל זה לא רק דיבורים, אלא גם לעשות על המגרש. לפעמים על המגרש זה הרבה יותר קשה. לפעמים הנבחרת השנייה מעלה הילוך או לוחצת יותר וכדורגל זה משחק של מומנטום. הרבה פעמים אתה נכנס למומנטום שלילי ולכל נבחרת יש את זה, אבל אנחנו לא הצלחנו לצאת מזה כשנכנסו למומנטום כזה. קח לדוגמא את המשחק מול אוסטריה בבית: הובלנו 2:3. אם לא היינו ממשיכים לתקוף ועושים את ה-2:4, אני לא יודע אם היינו מנצחים בוודאות את המשחק. הגול הרביעי דחף אותנו קדימה והרגשנו שזה שלנו".

שחקני נבחרת ישראל (רדאד ג'בארה)שחקני נבחרת ישראל (רדאד ג'בארה)

יש סיבות להיות אופטימיים? זה נראה מייאש, כל פעם התוצאה זהה בסוף.
"זה מייאש, אבל יש סיבות. הצגנו בקמפיין הזה הרבה משחקים טובים, הראנו שמבחינת היכולת אנחנו כן יכולים להיות שם. העניין הוא שאנחנו צריכים לשמור את היכולת הזאת לאורך יותר זמן. העניין הזה של לשמור על היתרון וללחוץ קדימה, זה משהו שאפשר ללמוד. מה גם שאנחנו רואים שיותר שחקנים מהנבחרת יוצאים החוצה ויש יותר ליגיונרים משנה לשנה. תראה גם את הנבחרת הצעירה שהיא מאוד מצליחה והרבה שחקנים ממנה משתלבים גם בנבחרת הבוגרת. אני השתלבתי לפני כמה שנים, אבל תסתכל על סוף פודגוראנו, דורון ליידנר ודניאל פרץ. אלו שחקנים שלאט לאט ירגישו יותר טוב בבוגרת והיא תהיה יותר חזקה".

איך מתמודדים עם הקוטביות בתגובות אחרי ניצחונות והפסדים? אחרי ניצחון אתם גדולים ואחרי הפסד אתם הופכים שק חבטות.
"אני חושב שהתקשורת הישראלית היא מאוד קשה, היא רואה רק את המשחק האחרון הרבה פעמים. הרבה אנשים שלא מבינים כדורגל, בלשון המעטה, הם אלו שלאחר מכן רושמים טוקבקים מה היה במשחק ומה היה צריך לעשות. מכתירים אותנו כשאנחנו מנצחים ומספידים אותנו כשאנחנו לא מנצחים. אנחנו בוחרים שלא להתייחס לזה, אנחנו מכירים את האנשים שיש בתקשורת ואת העובדה שהרבה פעמים הם לא כ"כ רוצים שהנבחרת תצליח, או שהם יותר מדי מגזימים. אנחנו יודעים מה אנחנו שווים ולא מנותקים מהמציאות. גם כשניצחנו את אוסטריה, זה לא אומר שנעלה או שאנחנו נבחרת יותר טובה מהם. גם כשאנחנו מפסידים אנחנו מבינים את המקום שלנו ולא יוצאים מפרופורציות".

מונס דאבור חוגג עם מנור סולומון וערן זהבי (איציק בלניצקי)מונס דאבור חוגג עם מנור סולומון וערן זהבי (איציק בלניצקי)

בוא נחזור למשחק נגד אוסטריה. סיפקת מונולוג קשה בסוף המשחק בנוגע לגולים שקיבלתם. כמה מתסכל הפער הזה בין החלק ההתקפי להגנתי?
"זה מאוד מתסכל, אבל אי אפשר להאשים רק את שחקני ההגנה. זה משחק הגנה של כל הנבחרת וההגנה מתחילה בהתקפה גם. בקמפיין הזה לא ידענו לעמוד ולהגן כמו שצריך. כן ידענו ללחוץ, אבל כשלא יכולנו ללחוץ ושעמדנו יותר נמוך, לא ידענו לשמור על יתרונות ולהגן כמו שצריך. המשחק באוסטריה היה המשחק הכי גרוע שלנו בכל הקמפיין ויצאנו ממנו בתחושה נוראית. לא בגלל התוצאה, אלא בגלל איך ששיחקנו. לא נראינו טוב".

איך אתה מסביר את הבעיות ההגנתיות? מה לא עובד?
"לא ניכנס לדברים טקטיים, אבל משהו לא עובד. יש הרבה טעויות שאנחנו עושים, טעויות אינדיבידואליות. גם כשמישהו עושה טעות, מאוד קשה לנו לבוא ולתקן. טעויות קורות בכל רמה, אבל השאלה היא האם יש קבוצה מאחורי השחקן הזה שיכולה לתקן את הטעות. פה, עשינו טעויות ולא ידענו לתקן. העמידה שלנו הרבה פעמים לא הייתה מספיק טובה. שחקני כדורגל ועמידה במגרש, זה לא רק קשור למאמן. הרבה פעמים אתה צריך לחיות את המשחק ולהבין מה קורה. להיות חכם. לא ידענו לעשות את זה מפסיק טוב".

"משהו לא עובד" (ראובן שוורץ)"משהו לא עובד" (ראובן שוורץ)

זה היה מביש לספוג שני שערים מול איי פארו.
"זה לא נעים, אבל איי פארו עברו במחצית השנייה פעמיים את חצי המגרש והבקיעו שני שערים. דברים כאלה קורים, ברור שלנו הם קורים יותר מלאחרים. קיבלנו שני שערים שלא היינו צריכים לקבל, משתי טעויות שלא ידענו לתקן. דווקא במשחק הזה, למרות שחטפנו שני שערים, הצגנו משחק הגנה יותר טוב. דנמרק גם ספגו שער מול איי פארו בבית שלהם, אבל אני מסכים שאנחנו לא צריכים לספוג מהם שני שערים".

“הייתי נוכח בכל משחק”

בוא נדבר עליך. איך אתה מסכם את התרומה שלך בקמפיין הזה?
"מה שאני כן שמח עליו, זה שכמעט בכל משחק הייתי נוכח. הייתי שם, עשיתי את הדברים שלי והשתפרתי מאוד במשחק ההגנה. בנבחרת אני משחק כקשר ולא בתפקיד הטבעי שלי, הרבה פעמים הייתי צריך להיות השחקן שמוציא את הקבוצה מהלחץ. התפקיד שלי הוא שונה, אני משחק יותר נמוך. הרבה פעמים עשיתי את זה בצורה מצוינת, היו פעמים שפחות. ברוב המקרים, עשיתי את הדברים שהייתי צריך לעשות. אני יכול לדרוש מעצמי להבקיע ולבשל יותר אבל בסה"כ, היה לי קמפיין טוב. יחסית לעמדה שאני משחק בה כן איימתי על השער ונתתי כדורים לגולים. אם לא כמה החמצות, היו לי גם עוד שני שערים ובישולים ואז המספרים גם היו נראים אחרת".

מנור סולומון (רויטרס)מנור סולומון (רויטרס)

שינוי התפקיד הזה פגע בך?
"זה פוגע בי בקטע שאני יותר רחוק מהשער, אבל מצד שני, זה הרבה פעמים מאוד עזר לנבחרת כי שחררתי לחץ, סחטתי עבירות וכו'. זה לא התפקיד הטבעי שלי, אבל הבנתי שבמערך הזה, זה התפקיד שאני הכי רוצה לשחק בו. אני מעדיף אותו מאשר לשחק כחלוץ שני או כמגן כנף. עשיתי את זה בצורה לא מושלמת, אבל טובה יחסית. הוכחתי שגם בתפקיד הזה אני יכול להיות מאוד משמעותי ואפקטיבי".

כנראה שבקמפיין הבא התלות בך תהיה הרבה יותר גדולה.
"אני מרגיש שיש ציפיות מאוד גבוהות ואני אוהב את זה. כל פעם כשאני מגיע לנבחרת אני מאוד שמח להיות שחקן מרכזי. אני יודע שאני צריך לקחת עליי יותר. אני לא יכול להגיד שבקמפיין הזה עליתי מעבר לציפיות או שהגשמתי את הציפיות של כולם, אבל היו משחקים שכן עמדתי בציפיות. באופן כללי, זה תפקיד שונה ואני צריך יותר לנהל את המשחק. אם מסתכלים על כל המשחקים, כמעט בכולם עשיתי את הדריבלים שלי, נתתי כדורים לשערים והייתי נוכח. אני יכול לאחל לעצמי לקמפיין הבא לעשות את אותם הדברים אבל בכמות רבה יותר, להגיע ליותר מצבי הבקעה. זו עוד קפיצת מדרגה שאצטרך לעשות".

מנור סולומון (רדאד ג'בארה)מנור סולומון (רדאד ג'בארה)

אתה תהיה זה שייקח את נבחרת ישראל לטורניר גדול?
"זה החלום הכי גדול של כל שחקן ישראלי. אני מאוד מאמין, גדל דור מאוד טוב של שחקנים, שיוצאים החוצה וזה מאוד משפר אותם. ביחד, בעתיד נוכל לעשות את זה. אי אפשר לדעת אם זה יקרה או לא, אבל אני מצפה מעצמי שב-10-12 השנים הבאות שאהיה בנבחרת, זה יקרה פעם אחת. אני לא אעשה את זה לבד".

מי יהיה הליגיונר הגדול הבא שלנו?
"זה תלוי גם בסיטואציה. יש שחקנים שיכולים לשחק בחו"ל ולעשות את קפיצת המדרגה אבל המצב שלהם בקבוצה הוא לא קל והם חתמו על חוזה חדש. נגיד שחקן כמו מוחמד אבו פאני שיכול מבחינתי לשחק בחו"ל, אבל עכשיו הוא חתם על חוזה לחמש שנים במכבי חיפה אז זה לא ריאלי שהוא ייצא לחו"ל עוד שנה. סאן מנחם כבר בן 27 וחתם על חוזה חדש, אז אני לא יודע אם הוא ייצא לחו"ל, אבל הוא כן ראוי לשחק שם".

מוחמד אבו פאני (רויטרס)מוחמד אבו פאני (רויטרס)

וילי מסיים חוזה, מה דעתך. צריך להמשיך או לא?
"אני לא יודע להגיד אם הוא ימשיך או לא. בהתאחדות יקבלו את ההחלטות ואני בטוח שהם ירצו את הטוב ביותר לנבחרת. אני יכול להגיד שמאז שווילי הגיע לנבחרת הרוח קצת השתנתה. הוא נתן לנו הרבה יותר מוטיבציה ואופטימיות. כל המסביב מאוד השתפר, אנשים מגיעים בחיוך, שזה דבר שאני לא יודע אם הוא היה לפני".

צריך להמשיך בקו של מאמן זר?
"אני חושב שמאמן זר זה דבר טוב לנבחרת כי הוא מנותק מרעשי הרקע. מה שמעניין אותו זה להצליח, לא מעניין אותו דברים אחרים והוא לא שומע לאנשים אחרים. אם מביאים מאמן זר זה צריך להיות מאמן שהוא ראוי ולא להביא מישהו סתם כדי להגיד הבאנו מאמן זר".

וילי רוטנשטיינר ומנור סולומון (ראובן שוורץ)וילי רוטנשטיינר ומנור סולומון (ראובן שוורץ)

“לא מסתנוור מהפרסומים”

לצד משחקיו בנבחרת, סולומון ממשיך בתקופה הטובה שלו בשחטאר דונייצק האוקראינית עם שלושה שערי ליגה עד כה, כשדווקא בקמפיין ליגת האלופות קבוצתו מתקשה לשחזר את ההצלחה היחסית מהעונה שעברה, שכללה ניצחון כפול על ריאל מדריד, כשהוא כבש בשני המשחקים כמובן. ברקע, שחקן ההתקפה זוכה להתעניינות מלא מעט מועדונים גדולים ביבשת ונראה שהמעבר הוא רק עניין של זמן, כשלאחרונה הוא רשם כבר את הופעתו ה-100 במועדון.

מה הסיבה לדעיכה שלכן בליגת האלופות העונה?
"בשחטאר יש קצת חילופי דורות. זה התחיל בעונה שעברה וזה ממשיך השנה. זה קצת משפיע, יש שחקנים קצת פחות מנוסים ויותר צעירים. הגיע צוות חדש מאיטליה, צוות ברמה מאוד גבוהה עם שיטת משחק שונה ממה שהתרגלנו אליה. ייקח קצת זמן ליישם את השיטה הזאת. כן רואים ששחטאר תהיה חזקה בשנים הקרובות ואני אומר את זה בביטחון. אני חושב שבשנה הבאה היא תהיה הרבה יותר חזקה בליגת האלופות, שהדברים יותר ירוצו. גם השנה, לדוגמא במשחק מול ריאל, הפסדנו בחוץ 2:1 אבל בקלות התוצאה הייתה יכולה להיות הפוכה. במשחק מול אינטר בבית היינו יותר טובים ובאנו לשחק כדורגל. התוצאות והמזל היו לרעתנו בינתיים, אבל עוד כלום לא גמור. יש עוד שני משחקים וננסה לנצח בשניהם".

מנור סולומון וקארים בנזמה (רויטרס)מנור סולומון וקארים בנזמה (רויטרס)

יש סיכוי שבינואר כבר לא תהיה בשחטאר?
"הכול יכול להיות, אי אפשר לדעת. אבל רוב הסיכויים שאני אשאר".

מה עושים לך כל הפרסומים? טוטנהאם, מנצ'סטר סיטי, ניוקאסל.
"פרסומים יש כל הזמן. אני רגיל לזה כל הזמן מאז שעליתי לבוגרים במכבי פ"ת. כמובן שבשנה האחרונה זה התחזק, מאז ההופעות בליגת האלופות. אני בכלל לא מסתנוור מזה. אם פעם זה היה יותר מלחיץ אותי, בתקופה במכבי פ"ת, עכשיו זה כבר לא עושה לי הרבה, חוץ מהקטע שאני כן רוצה להגיע למקומות האלה ואני מקווה מאוד שזה יקרה בשנה הקרובה".

מכבי פ"ת רוצה להתחזק בחלק ההתקפי בינואר. יש סיכוי שתחזור?
"תלוי אם זה במשכורת חייל או במשכורת גבוהה יותר (צוחק)".

אפשר לברך אותך על קריירה נוספת לצד הכדורגל? השתתפת לאחרונה בתפקיד אורח בסדרת טלוויזיה.
"האמת שזה היה די מוזר לעשות משהו שונה. לא להיות שחקן במגרש אלא שחקן בסדרה. אבל זה היה תפקיד קטן, של כמה משפטים, שאפילו את הכמה משפטים הללו לקח לי זמן לשנן. זה היה מגניב לראות איך עושים סדרות. אפשר להירגע, אני לא אהיה שחקן בטלוויזיה".

מנור סולומון בתפקיד חדש (צילום מסך מתוך "מאנקיז" ב-HOT)מנור סולומון בתפקיד חדש (צילום מסך מתוך "מאנקיז" ב-HOT)

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל