בבאר יעקוב הרבה מאוד זמן לא טעמו את הכדורגל המקצועני. בתחילת שנות האלפים הוקמה מחדש הפועל באר יעקוב ששרדה 3 עונות בלבד והתפרקה. הוותיקים יזכרו את העפלתה של הפועל לסיבוב ח' בגביע המדינה כששיחקה נגד הפועל פתח תקווה בעונת 1986/87, שם הפסידה 4:0 ופעם אחת נגד מכבי תל אביב, בעונת 1988/89, כשהיא שיחקה בליגה א'. משה אוננה היה אז שחקן-מאמן במועדון והיה אפשר למצוא בין השחקנים את ניסים בן דוד, איזי חמו, שאף החמיץ פנדל, מנשה גרא (זוארץ), אהרן מאיר, ישראל דניאל ועוד.

בשנת 2005 הוקמה מכבי באר יעקוב, שגם היא התפרקה אחרי 9 עונות בלבד. בין מאמניה, היה אפשר למצוא את חיים סירוטקין, איציק עובדיה ואולג לבדב שבשיאו היה עוזר מאמן בהפועל מרמורק. בין הצוות הניהולי, מצאנו את יצחק שאקי שאימן את הפועל פתח תקווה ואפילו חבר'ה ששיחקו בהפועל המיתולוגית. איזי חמו שהיה אחראי על המחלקות הצעירות ומשה זוארץ. 7 שנים מאז הקבוצה התפרקה, יחד עם קבוצת הכדורסל, לא הייתה קבוצת כדורגל רשמית בעיר באר יעקוב. עד שהגיע אסף אדיסו אללין (26) שהחליט לעשות מעשה. "שנים שחשבתי על זה. לפתוח מועדון כדורגל ולהתמודד באופן מקצועי בכדורגל הישראלי, ובטח שלייצג את העיר שבה אני גר", סיפר אללין ל-ONE.

מכבי באר יעקוב (מדיה מכבי באר יעקוב)מכבי באר יעקוב (מדיה מכבי באר יעקוב)

פתיחת המועדון לא הייתה פשוטה, נכון?
“כן, הרישום שלו הגיע מאוחר. בדקה ה-90, כמו שאומרים. פספסנו את המועד של התקציבים, אז העירייה, ובראשה ניסים גוזלן, תומכים בנו במה שאפשר. מגרש להתאמן ולשחק בו, למשל. ככה שהם כן תומכים בנו, עוזרים לנו במה שהם יכולים. אבל אנחנו, ברמת העיקרון, כל השחקנים, היינו צריכים לשים קצת כסף בכדי לקנות תלבושות וכל מה שמסביב. אפשר להגיד שבאמת העונה הזו אנחנו מתקיימים מכלום ושום דבר. הקבוצה לא הוקמה בשביל הכיף. אנחנו כאן בגלל שיש שאיפה להצעיד את באר יעקוב קדימה, מה שלא קרה כאן הרבה מאוד זמן”.

הסגל שלכם יהיה מבוסס על חבר'ה צעירים, נכון? כמוך, וכמו חבריך, מנהלי הקבוצה, יונתן ארגאו ונדב זר
“בהחלט. ממוצע הגילים אצלנו הוא סביב 24-25 –  עד כדי כך. יש לנו סגל צעיר ותוסס, את כולם הבאנו מהשכונות בעיר. חלק מהם אפילו שיחקו בנוער של מכבי והפועל תל אביב. יש כאן באמת קבוצה שיכולה להתמודד מול כל קבוצה שתעמוד מולה. ברור גם שלא רצינו שהחבר'ה ישבו בבית ללא מעש, או חלילה יתדרדרו למעשים שלא צריכים להיעשות. כן היה חשוב לנו שתהיה כאן פעילות שוטפת שמחזקת את הצעירים בעיר וכמובן את הכדורגל המקצועני. לעמדת המאמן הבאנו את ליימון ויינברג, שאימן עד עונה שעברה את הפועל טירת שלום”.

ואתה?
“אני? תמיד שיחקתי חלוץ, אבל בגלל שחסר לנו כרגע אני אשחק בתור בלם. היום בליגה' ג' כולם רוצים להיות חלוצים וקשרים. רק לא לעשות הגנה”.

העמותה החדשה שהוקמה קשורה לבני העדה האתיופית
“כשאתה פותח עמותה, אתה צריך להגיש 3 שמות. אחד מהשמות היה 'עמותת יוצאי אתיופיה לכדורגל באר יעקוב ע"ר' וזה תפס. הרי כשמכבי התפרקו, היה שם איזה בלאגן איתם ורק רצו לוודא שאנחנו לא קשורים אליהם. חשוב להדגיש שהקבוצה לא סגורה רק לחבר'ה מהעדה האתיופית, אנחנו פתוחים לכל ונכון ש-99% משחקני הקבוצה הם אתיופים, אבל יש לנו סגל שיש בו גם שחקנים אחרים ואנחנו שמחים לקבל את כולם בזרועות פתוחות. הדגש, נכון, הוא על יוצאי העדה. חשוב לנו לעזור לחבר'ה האלה, שלפעמים יש קושי בהסתגלות וכיוצא בזה. חוץ מזה, יצאנו בליגה ג' מרכז וכבר במחזור השמיני יש לנו דרבי נגד בני יצ'אלאל רחובות, קבוצה שגם הוקמה על בסיס יוצאי העדה, שאיפשהו זה התמסמס שם”.

מכבי באר יעקוב (מדיה מכבי באר יעקוב)מכבי באר יעקוב (מדיה מכבי באר יעקוב)

מה השאיפות?
“רוצים להתקדם צעד צעד, לא להתפרע. בכל זאת, כמו שאמרתי, אנחנו בנויים על כלום ושום דבר העונה. בעוד שנתיים שלוש אנחנו רוצים להתפתח ולהקים קבוצות ילדים ונוער. אני בטוח שמי שתמך בהקמת הקבוצה, יתמוך גם במהלך הזה. זה רק יקדם את העיר והחבר'ה הצעירים, במקום לברוח למקומות אחרים, ישחקו כאן – בבית, בבאר יעקוב”.

לפני שסגרנו הראיון, לאדיסו אללין עלתה הארה: “רגע! מה עם תודות? לא רוצה שאנשים ירביצו לי ברחוב”, הוא משתעשע.”"אני רוצה להודות לחברה שלי, שמלווה אותי לכל אורך הדרך, לחבריי לקבוצה, יונתן ארגאו ונדב זר, לאבבה ניגוסה, חברת מועצת העיר, אברה פנטה, לסוזן ולד"ר חיים פרי – מפנימיית ימין אורד שעזרו לי להקים את הפרויקט הזה. למני יאסו – הבעלים של מכבי אשקלון, אסף מזרחי, אפי הקיפוד ועוד רבים וטובים”.

ביום שישי הקרוב, 24 בספטמבר, המועדון יפתח את המחזור הראשון בליגה ג' מרכז עם משחק חוץ נגד הפועל רמלה. המשחק יתקיים ב"רמלה ג'רסי", בשעה 14:30. אגב, זו אותו מגרש לא מאושר, בו ניצחה בגביע המדינה מכבי רמלה את היריבה העירונית בתוצאה 0:4.