עננה גדולה ריחפה מעל ראשה של מועדון ספורט דימונה בקיץ האחרון. האוהדים זעקו "איפה הרכש שהבטיחו לנו?" וכמעט בכל מקום אפשרי הודיעו, בטרם החלה העונה, כי הקבוצה הדרומית תתמודד על חייה עם הסגל הדליל שברשותה. החתמתו של עודד בירו (21) בתחילת אוגוסט, בישרה לליגה א' דרום כי הדימונאים לא אמרו את מילתם האחרונה.

החלוץ הצעיר החל את דרכו במכבי פתח תקווה. בעונתו השלישית בילדים כבש 19 שערים והיה לאחד ההבטחות בעיר. "ויתרתי לעצמי מהר מדי. יכולתי להישאר ולהתפתח בקבוצה שהייתה לי בי, אבל החלטתי לנסות את מזלי בבית דגן, בית"ר פתח תקווה ואפילו בבית"ר רמת גן".

עודד בירו (יונתן גינזבורג) (מערכת ONE)עודד בירו (יונתן גינזבורג) (מערכת ONE)

משפחתו על עודד עלתה ארצה בשנת 1985 מאתיופיה ומאז התמקמה בפתח תקווה. הוא האח הרביעי מבין 11 במשפחה ולמרות הכל יצא ילד שאפתן ומלא באמביציה. בעונה שעברה, בעקבות לא מעט אירועים מסביב, הוא כבש 3 שערים בלבד במדי אור יהודה, שבסופו של דבר ירדה לליגה ב'. אלא שבעונה הנוכחית, בחמישה משחקים, כולל הגביע, כבש כבר 6 שערים – פתיחת נהדרת לחלוץ שרוצה להתפתח בקריירה שלו.

"תמיד עבדתי קשה. מאז שאני ילד במכבי פתח תקווה. בעונה שעברה היה קשה. לא רק לי, לכולם. עונת קורונה, עונה שקשה היה לשחק בה. פעם מתאמנים, פעם בבידוד, פעם משחקים ופעם לא. זה היה מצב בלתי נסבל. 3 שערים בלבד? זה מאכזב באופן אישי. אבל עבדתי קשה מאוד בקיץ, ואני יודע שדימונה, מלבד שמדובר בבית השני שלי, יכולה להיות זאת המקפצה שלי למקום גבוה יותר. אני חולם בגדול. אני רוצה להראות לכולם שאני מתאים לרמות הגבוהות ביותר" אמר בירו.

עודד בירו (יונתן גינזבורג)עודד בירו (יונתן גינזבורג)

אחרי שנים בהן הצליח להרשים לא מעט מאמנים, הגיעה עונת 2019/20. בירו שיחק בקבוצת הנוער של בית"ר רמת גן. החיבור בינו לבין עוזי שמש, המאמן, קורם עור וגידים עד היום. "אין מקום שאליו אני הולך ולא מתייעץ איתו. הוא האיש שתמך בי והאמין בי לכל אורך הדרך. בלעדיו, אני חושב, הרבה דברים לא היו מצליחים בקריירה הקצרה שלי. כך היה גם בקיץ האחרון, כשהגעתי לדימונה. אני עדיין מתגורר בפתח תקווה, הנסיעות – זה משהו שלא מובן מאליו. אבל לא זה מה שיעצור בעדי להתפתח. לא היה קל, היה חשש בהתחלה. שמש גם מכיר את רונן ויינשטיין, המאמן. אמר לי 'לך, תנסה, אין לך מה להפסיד, אלא להרוויח' וכך היה".

ההגעה של החלוץ למועדון ספורט דימונה, התקבלה בקול תרועה. שחקן שיש לו הרבה מה לתרום, למועדון שצמא לכדורגל בעיר. "דימונה פנתה אליי. חשבתי על זה, מה אעשה והאם כדאי לי ובאתי באמת בסופו של דבר לאימון התרשמות. היה קשה להתעלם ממה שקורה במועדון. ההחלטה הגיעה ממש מיד והשאר, היסטוריה. ניתנה לי כאן הזדמנות שאני לא רוצה לבזבז ובטח שלא לוותר עליה. דבר ראשון, זאת עונת תיקון על העונה שעברה באור יהודה. הקורונה, ירידת הליגה, כמות השערים והצבא. אתה קם בבוקר לצבא, מגיע סחוט בערב לאימונים, לפעמים על מדים, זה היה מאוד קשה, אבל לא ויתרתי לעצמי. עשיתי כל מה שאני יכול על מנת ולהמשיך לבוא ברוח טובה. הצבא מאחורי, העונה פתחתי ברגל ימין ואני אמשיך לעזור לקבוצה שלי להגיע כמה שיותר גבוה בטבלה".

עודד בירו (יונתן גינזבורג)עודד בירו (יונתן גינזבורג)

בירו בן ה-21 חולם רחוק. "זו העונה שלי. אני בטוח. דימונה זה לא רק בית, כמו שאמרתי. זו מקום שיכול להוות מבחינתי מקפצה לליגה לאומית ואפילו לליגת העל. לא אפסיק לעבוד קשה בכדי להגשים חלומות ישנים. כרגע אני בהרפתקה הראשונה שלי בקריירה, מה זה לנסוע מפתח תקווה לדימונה? יש אנשים שעוזבים משפחות ומדינות על מנת להצליח. אז 3 שעות? על זה אני אבכה? ממשיכים הלאה, זה בשבילי כלום ושום דבר. לנגד עיניי, לפני הכול, לראות עצמי ברמות הגבוהות. נכון להיום, עוזר למועדון ספורט דימונה להצליח בליגה".

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל