בשנת 2014 החליטו האוהדים בבירה שנמאס להם מהגזענות והאלימות השוררת בקבוצת בית"ר ירושלים ועל מנת לשים סוף לעניין – יש להקים מועדון אוהדים שנתמך בידיהם. בית"ר נורדיה ירושלים, כך קראו לקבוצה. בעונתה הראשונה בכדורגל הישראלי סיימה במקום השלישי בליגה ג' לאחר 26 משחקי ליגה, עם יחס שערים של +86. בעונתה השנייה בליגה ג', הצליחה להעפיל מהמקום הראשון לליגה ב' אחרי עונה יוצאת מן הכלל והרבה בזכות אלעד אברמסון שכבש 34 שערים. ב-2016/17, הקבוצה המשיכה את הסנסציה מבחינתה והעפילה מהמקום הראשון בליגה ב' דרום ב' לליגה א' דרום לראשונה בתולדותיה. עונתה הראשונה בליגה א' הייתה טובה, כאשר הקבוצה סיימה במקום הרביעי בטבלה, אבל בשלוש השנים האחרונות, נדמה שמשהו לא עובד כמו שצריך.

יחד עם זאת, לקבוצה רקורד מרשים גם בגביע המדינה, כשבעונת 2017/18, הקבוצה הגיעה לסיבוב ז', עונה לאחר מכן – הצטרפה לסיבוב ח' ובעונה שעברה, עונת הקורונה, הקבוצה הגיעה למעמד שמינית גמר גביע המדינה. מכובד למועדון צעיר עם שאיפות. מומי דהן (57), סבא לשני נכדים, נבחר לשמש כיו"ר הוועד המנהל בקבוצה. "אנחנו מנסים לבנות כאן קבוצה אמיתית כשמה כן היא. קבוצת אוהדים”, מספר בראיון ל-ONE. “שלא יבוא איזה טייקון ויתמוך בתקציבים, אלא הקבוצה תתבסס על כספי האוהדים". מי שמכיר את מומי, יודע שהוא גדל על הברכיים של אביו ביציע הבית"רי. "נורדיה זו קבוצת אנשי בית"ר ירושלים מהגיל הרך, מה שנקרא", הוא ממשיך. "בית"ר נורדיה ירושלים מתקיימת מכספי האוהדים, נתמכת בידי ספונסרים וקרנות שאנחנו כל הזמן עובדים על מנת להביא ולעזור למועדון".

מומי דהן (פרטי)מומי דהן (פרטי)

אז מה היה הקושי בשנה האחרונה?
"מאוד קשה לגייס ספונסרים בתקופה האחרונה בגלל הקורונה. כל אחד עם הצרות שלו בקטע הכלכלי, אז כולם נפגעים. גם אנחנו. בוודאי שזה משפיע על איך שאנחנו נראים גם בליגה. יש קורלציה ברורה בין התקציב שלנו לבין איך שהקבוצה נראית על כר הדשא. כשיש לך פלטפורמה ומשקיעים נותני חסות שהם בטוחים, אתה יכול להתחיל ולתכנן קדימה. היום, למשל, אני לא יכול לקחת שחקן ולהחתים אותו לשלוש שנים. כל שנה הרי אני מתחיל שנה מאפס כי אני רוצה לדעת כמה כסף אני אוכל לגייס באותה שנה. ברגע שתהיה פלטפורמה מסודרת שאני יודע שיש לי X כסף בטוח ל-X שנים, כך אוכל להחתים שחקנים בהתאם ומכאן התיקונים הקטנים לפה ולשם, או התוספות. כרגע זה לא מתאפשר. אבל, אולי זה יישמע מצחיק, אחד הקשיים שלנו זה שאנחנו קבוצה מסודרת מבחינת משכורות. יש תלוש מסודר, לפי החוק. אם שחקנים מדברים בכמה נשאר לי בסופו של יום, אני מדבר איתם בברוטו. לפעמים הם לא מבינים מה זה".

סמל בית''ר נורדיה ירושלים (מדיה בית''ר נורדיה ירושלים)סמל בית''ר נורדיה ירושלים (מדיה בית''ר נורדיה ירושלים)

והתרומות, תספר לי עליהן.
"התרומות שמגיעות אלינו הן בעיקר ירושלמיות. אני עושה לילות כימים על מנת להביא עוד ועוד משקיעים שיעזרו לנו. חשוב להבין. כשמגיע משקיע לבית"ר נורדיה ירושלים, זה לאו דווקא להחתים עכשיו חלוץ או כל שחקן אחר. זה יותר תרומה לקהילה. זה מה שבאמת מעניין את האנשים. בסופו של דבר אולי הקבוצה הבוגרת היא חלון הראווה שלנו, אבל מאחוריה יש לא מעד דברים אחרים. אם זה 450 ילדים שמתאמנים אצלנו, קבוצות קהילה, שלווה למשל, יש הרבה דברים מסביב שהם לא רק הקבוצה הבוגרת שצריך להשקיע בהם ולקדם אותם".

בית''ר נורדיה ירושלים (מדיה בית''ר נורדיה ירושלים)בית''ר נורדיה ירושלים (מדיה בית''ר נורדיה ירושלים)

ובכל זאת, הקבוצה הבוגרת, ממשיכה את העונה הקודמת. היא מציגה כדורגל חלש. "לא צריך להיות איש מקצוע מהרמות הגבוהות על מנת להבין את העניין”, מספר דהן. “עברנו לא מעט דרכים בבניית הקבוצה. בעבר, למשל, השתגענו עם שחקנים כדוגמת יוסי אסייג ואבירם ברוכיאן, השקענו, נקלענו לגירעון שעד היום אנחנו משלמים עליו, והבנו שבסופו של דבר הכסף לא מנצח. אמרנו בואו נעשה סטופ. נלך עקב בצד אגודל, נייצר קבוצה צעירה, שבנויה על חבר'ה צעירים שאנחנו גידלנו. לא רוצים להשתגע יותר ולהסתנוור משחקנים ותקציבים שאח"כ נתאכזב מהם".

אוהדי בית"ר נורדיה (אורן בן חקון)אוהדי בית"ר נורדיה (אורן בן חקון)

ומה לגבי הסגל? זה סגל שאפשר להישאר איתו בליגה?
"נכון, יש לנו סגל צעיר. צעיר מאוד אפילו הייתי אומר. הכי מבוגר אצלנו זה גיל 24, אם אני לא טועה. יש לנו בני 16 וחצי, 17, חבר'ה צעירים שאנחנו מאמינים בהם. האם זה סגל שאפשר להישאר איתו בליגה? זה ניסוי וטעייה. לפעמים אתה אומר לעצמך בוא נתחיל עם זה. כמו שאתה אומר שהכסף לא מנצח, אז אולי החיבור בין השחקנים ינצח. אם יש לך חיבור נכון ומתאים – הכל יכול לקרות. אנחנו לא כיוונו לעלייה העונה. זה לא סוד, אבל כן רוצים להציג כדורגל שמכבד אותנו ואת הליגה ולא כמו שהצגנו בשלושת המשחקים האחרונים, אם נספור גם את משחק הגביע. לצערי, אנחנו עדיין לא מחוברים. אנחנו עושים שיחות עם כל השחקנים, ומאמינים שבקרוב מאוד נצרף עוד שחקנים, למשל בעמדת החלוץ, קשר ומגן אחד. אני כן מאמין שבמשחק-שניים הבאים נראה תוצאות על כר הדשא. אם בעונה שעברה אמרנו נחכה עוד מחזור ועוד מחזור, הפעם אמרנו די. עוצרים את כדור השלג הזה עכשיו. אחרי שלושה משחקים ולא מאוחר מדי. נקווה שזה יעזור".

גילי גור (מדיה בית''ר נורדיה ירושלים)גילי גור (מדיה בית''ר נורדיה ירושלים)

מילה לאוהדים?
"זה די הטייפקסט של אוהדי בית"ר. גדלו, היו בטדי, וכן, יש ביקורת, כמו בכל מקום. האוהדים צריכים להתרכז איך להביא תרומות ואיך לעזור לקבוצה להשתפר. אני נהנה לראות את הקבוצה שלי מפסידה 4:0? ממש לא. קל להיות מאחורי המקלדת ולקלל או להעיר. אבל בסוף היום, אותם אוהדים צריכים לשאול מה הם עשו למען המועדון. באיזו דרך תרמו ויש מאות דרכים לעשות כן. לא רק בכסף. הרי אתם – האוהדים – הבעלים, לא? חברות ועמותה זה אחריות. אחריות זה לעשות בפועל. אפשר להשאיר את הביקורת בצד ולהתמקד במה שחשוב באמת. לעזור לעמותה להתפתח, לצמוח ולגדול".