מתי בפעם האחרונה שמעתם על מועדון כדורגל שמחזיק בתפקידים משמעותיים אדם בעל מוגבלות זו או אחרת? בהפועל רמת ישראל קריית שלום מליגה ב' דרום א', לקחו את העניין צעד אחד קדימה ונותנים במה לאנשים בעלי מוגבלויות להשתלב כאחד האדם במועדון – כחלק מהצוות המקצועי. אבישי בן שמעון (24), הסובל מניוון שרירים, לא ויתר לעצמו במהלך החיים. למי שמכיר אותו מקרוב, יודע שמדובר באדם חייכני, מלא באמביציה ושאיפות מפה ועד הרחק הרחק מכאן.

צפו בסיפור המדהים של אבישי בן שמעון

בשנת 2014, מנצ'סטר יונייטד עשתה היסטוריה, כשלראשונה מינתה אדם הסובל מניוון שרירים כמאמן באקדמיה של השדים האדומים. היה זה סוהיל רחמן בן ה-22. הוא עשה כל שביכולתו להגיע עד למעלה ההר. בעל תעודת מאמן שהפך למאמן הדור הצעיר באקדמיה של מנצ'סטר יונייטד. "כששמעתי על הסיפור שלו, ידעתי שגם אני יכול לעשות דברים נפלאים כאן בארץ. הוא ממש מודל לחיקוי עבורי. תמיד מזכירים לי את סטיבן הוקינג, אבל לא הוא זה שגרם לי לרצות להגשים חלומות. דווקא רחמן ממנצ'סטר, דרכו הבנתי שהכל אפשרי לבנאדם כמוני", סיפר אבישי.

אבישי בן שמעון (שחר גרוס)אבישי בן שמעון (שחר גרוס)

ברוב המקרים, אבישי אוהב להתנהל באופן עצמאי, למרות שיש לו את עובד זר, שעוזר לו 24/7 בכל מה שיצטרך. בארנק שלו מחזיק רישיון נהיגה, אבל עדיין מחכה לקבל את הרכב שלו. בינתיים, המשפחה עוזרת ולוקחת אותו ממקום למקום, בנוסף למוניות השירות. הוא מגיע בצמוד לאצטדיון, יורד מהרכב עם כיסא הגלגלים החשמלי שלו ונכנס לאצטדיון. על כר הדשא הוא מתנייד לבד ועוזר למאמן לראות את הפרטים הקטנים שיכולים לייצר שינוי בקבוצה. "המדינה עושה קצת בעיות בקבלת הרכב, אני ממתין לו. ההורים עוזרים, כמה שרק אפשר. בכל זאת, 3-4 פעמים בשבוע. אי אפשר תמיד. בדרך כלל זה מסתכם במוניות ואוטובוסים".

אבישי בן שמעון ושחקני הפועל רמת ישראל קריית שלום (שחר גרוס)אבישי בן שמעון ושחקני הפועל רמת ישראל קריית שלום (שחר גרוס)

הפועל רמת ישראל קריית שלום היא למעשה איחוד של 2 מועדונים: הפועל קריית שלום שהוקמה בשנות ה-50 והפועל רמת ישראל שהוקמה שבשנת 1993. בעונת 2016/17 הקבוצות התאחדו, אחרי שאחת מהן הייתה בליגה ב' והשנייה בליגה ג'. הרצון היה להקים קבוצה חזקה לאוכלוסיות שבדרך כלל נעלמות מעדשת המצלמה, לחבר אנשים ממגזרים שונים ולתת להם את כל הכלים להצליח כדי שלא ירגישו מקופחים.

"אנחנו הקבוצה היחידה שהגישה בקשה להתאחדות לרדת באופן יזום מליגה ב' לליגה ג'. בסיום העונה, הגענו למסקנה שאי אפשר להתמודד מול הסכומים שקבוצות מציעות לשחקנים. אנחנו מתקיימים מהמינימום שאפשר. כל השחקנים שכאן בהתנדבות מלאה. וכן, במרוצת השנים, עשינו את זה. לראייה – אנחנו בליגה ב'. ללא שכר שחקנים", סיפרו במועדון.

אבישי בן שמעון ושחקני הפועל רמת ישראל קריית שלום (שחר גרוס)אבישי בן שמעון ושחקני הפועל רמת ישראל קריית שלום (שחר גרוס)

החיבור בין אבישי להפועל רמת ישראל קריית שלום אינו מקרי. יניב נוח, הבעלים של המועדון, מספר כי שילוב אנשים שבדרך כלל החברה רואה אותם כשונים מהנורמה, זה מה שמייחד את המועדון הזה. יחד עם יניב, שותף לפרויקט גם ירון כהן צמח, כחלק מההנהלה. "היה לנו בנוער שחקן חירש ששיחק 3 שנים. כולם קיבלו אותו באהבה, אתה פתאום מראה לילדים, לנוער שלך, שתראו – אתם כל הזמן מתלוננים על מה כואב לכם, מה מפריע לכם ומה קשה לכם”.

אבישי בן שמעון (שחר גרוס)אבישי בן שמעון (שחר גרוס)

“תסתכלו על האחר, תבינו שהבעיות שלכם הם כלום ושום דבר. החיבור בין השחקנים, לא רוצה לקרוא להם השונים, כי הם לא, הרי כולנו אותו הדבר, עושה את ההבדל במועדון הזה. בשורה התחתונה, הקבוצה הוקמה בקטע חברתי, על מנת שחבר'ה מהמקומות האלה לא ימשיכו לשבת על הספסלים ברחובות ויקבלו בית חם מאהבה. אחרי שבאימונים החבר'ה מוציאים אנרגיות, אין להם כוח ואין להם זמן, חלילה וחס, לעשות שטויות בחוץ. כל אחד מגיע הביתה, רוצה את הפינה שלו. אנחנו שם בשביל אותם צעירים".

העונה כבר החלה ואבישי החרוץ רצה כל חייו להתעסק במה שאהב. כדורגל. במרוצת השנים עבר אביחי קורס מאמני כדורגל במכללה האקדמית וינגייט ולפני כשנה וחצי עבר קורס סקאוטינג ואנליזה במכללת ספורט פאנל. לאבישי יש שני תפקידים בהפועל רמת ישראל קריית שלום - אנליסט כדורגל בקבוצת הבוגרים ועוזר מאמן בקבוצת הנוער, שניצחה אתמול (ראשון) 1:4 את שיכון ותיקים ר"ג.

אבישי בן שמעון (שחר גרוס)אבישי בן שמעון (שחר גרוס)

"היה חשש לפתוח את העונה. כמעט גם ויתרתי על זה, בגלל המצב שלי". רק כדי לסבר את האוזן, מחלת ניוון השרירים גורמת לשרירים להיחלש. אצל אבישי גילו את המחלה בגיל 3. הוא מספר שבגיל 7 הפסיק ללכת ובגיל 13 לא יכול היה לנשום באופן עצמאי. ככל שהשנים עוברות, זה רק מתדרדר. "יש כמוני רק כ-40 בכל רחבי הגלובוס, אבל במצבי, שהוא לא סופני, הרופאים אומרים שעם העבודה הנכונה והעזרה הנכונה, אוכל להמשיך לחיות. ברור שמרחף מעליי שעון חול, אבל אני מנסה שלא לייחס לזה חשיבות ולהמשיך ולחזק את עצמי בכל דרך אפשרית".

על פתיחת העונה שלו: "את העונה התחלתי כעוזר מאמן בקבוצת הנוער של רמת ישראל קריית שלום. כבר פעם רביעית שאני על הקווים. היה חשש איך הדבר הזה יתפתח. להגיע למקום חדש ואיך פתאום יסתכלו עליי. אבל מהר מאוד הבנתי שבני הנוער, על אף המגבלה שלי, מקבלים אותי בזרועות פתוחות. לא תמיד קל לראות בנאדם במצב כזה, אבל אני שמח שזה הצליח ומחבקים אותי במועדון הזה. באו, לחצו לי ידיים, שאלו אותי שאלות וזה נתן לי נחיתה רכה. חוץ מזה, החיבור בין השחקנים והצוות המקצועי מדהים. זה מקום חם, מתייחסים אליך כאחד ששנים נמצא במועדון וזו חוויה שאין לתאר. כל הזמן אומרים לי זה לא מובן מאליו, זה לא מובן מאליו. ההפך הוא הנכון. זה הכי מובן מאליו שקבוצת כדורגל תצרף לשורותיה אדם בעל מוגבלות. במה אני שונה? בכלום. אני לא בנאדם? אין לי תחושות, רגשות, ידע רב בכדורגל? זה החיים שלי, זה מה שאני יודע לעשות. זה נראה לי הכי טבעי שאשתלב במקום כזה".

אבישי בן שמעון (שחר גרוס)אבישי בן שמעון (שחר גרוס)

בזכותך, אתה מעריך שעוד מועדונים כדורגל ילכו בדרך הזו, של שילוב אנשים בעלי מוגבלויות לצוות המקצועי?
"אני מאוד מקווה. אם במחלקות הצעירות של מנצ'סטר יונייטד השכילו לעשות זאת, למה שזה לא יקרה במכבי חיפה, מכבי תל אביב, הפועל ת”א, בית"ר ירושלים וכדומה? סוהיל רחמן, אותו בחור שמאמן במחלקות הצעירות במנצ'סטר יונייטד, הביא לי את הכוח להמשיך לחלום ובסוף לעשות את מה שאני רוצה. הלכתי ללמוד בווינגייט, בספורט פאנל, עשיתי כל שיכולתי, כמו כולם, והצלחתי להגיע למטרה. לא נתתי לנכות שלי להשתלט על אורך החיים שלי. אני מנסה לשים את הנכות בצד ולהביא את ההבנה שיש לי בכדורגל לפרונט".

אבישי בן שמעון (שחר גרוס)אבישי בן שמעון (שחר גרוס)

מה החלום שלך?
"שאלה טובה. תראה, להיות מאמן ברצלונה, אני כבר לא אהיה. אני מניח שגם מאמן הפועל תל אביב אני לא אהיה, אבל אם אצליח להיכנס למערכת של הפועל תל אביב, קבוצה שאני אוהד מאז שאני זוכר את עצמי, זה יהיה חלום שהתגשם במלוא מובן המילה. אני רוצה להיכנס למערכת, שתהיה לי קבוצת נערים משלי, אני לא מחפש לחץ, לא מחפש בוגרים, לא מחפש משהו שיהיה גדול עליי. אם תהיה לי קבוצת נערים משלי, אוכל לתרום את חלקי, מהידע שלי, עם הכלים הנכונים, זה בהחלט יכול לעבוד. אני רוצה להאמין שיבוא יום ואעשה זאת. זה חלום שאי אפשר להסביר אותו".

אתמול (ראשון) ניצחה קבוצת הנוער בה בן שמעון עוזר מאמן את שיכון ותיקים ר"ג בתוצאה 1:4 משערים של איתמר זלוף (צמד), יהונתן פפר ויובל רבניאם המחליף. צימק: רוי נעמן. ביום שישי הקרוב, תארח בית"ר רמת גן את הפועל רמת ישראל קריית שלום במסגרת המחזור ה-4 בליגה ב' דרום א', בית ב' (בוגרים).

המפגש בין הפועל רמת ישראל קריית שלום לשיכון ותיקים (שחר גרוס)המפגש בין הפועל רמת ישראל קריית שלום לשיכון ותיקים (שחר גרוס)