יממה קשה במיוחד עוברת על מנכ"לית הפועל תל אביב, אודליה פרידמן. אתמול (רביעי) בשעות הצהריים, הגיעו מספר אלמונים לביתה, פיזרו חתיכות עוף מבותר מחוץ לדלת וזעזעו את משפחתה שנכחה בבית ואת אנשי המועדון. מדובר בתקרית מאיימת, שהתרחשה רגע לפני יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים, המצוין בדיוק היום.

בעקבות המקרה, הוגשה תלונה במשטרה ונפתחה חקירה בנושא, כאשר נלקחו העתקים ממצלמות האבטחה ועדויות מעדי ראייה ושכנים בבניין מגוריה של פרידמן. המשטרה, שביקרה בזירה ולקחה עדות גם ממנכ”לית האדומים, הגדירה אותה כ'דמות תחת איום' ולשם כך הציבה ניידת שתפטרל בימים הקרובים סביב ביתה.

אודליה פרידמן (שחר גרוס)אודליה פרידמן (שחר גרוס)

"אודליה קיבלה טלפון בצהריים מבני המשפחה ששמעו רעשים מחוץ לדלת ועזבה מיד בבהלה את המשרד", אמרו בהפועל תל אביב. פרידמן בת ה-53, סבתא לשלושה נכדים, נאלצה להתמודד בפעם הראשונה עם אירוע אלים מהסוג הזה, כאשר עד כה חוו זאת הבעלים של הקבוצה לדורותיהם. חתיכות העוף שהונחו במפתן ביתה גרמו לבהלה בעיקר אצל ילדיה, שחוששים מהעבודה שהחולגנים הצליחו להגיע עד למקום הפרטי ביותר עבורם.

המקרה תפס את אנשי הפועל תל אביב בהלם גדול. זאת לא פעם ראשונה שזעם האוהדים מורגש בקרב הבעלים, אבל כן הפעם הראשונה שזה קורה אצל גורם הנהלה. ברור לכל אנשי המערכת בחודורוב שמדובר בתגובה לפלונטר הכרטיסים בשני משחקי הבית הקרובים, אבל לא ברור למה האצבע המכוונת היא כלפי מנכ"לית המועדון.

"כנראה שזה בגלל שאודליה היא אשת הניהול הדומיננטית הראשונה מאז המנכ"ל, גבי קצרה, שהיה בתקופת אלי טביב. היא זו שמקבלת החלטות ומשפיעה", אמרו במועדון. "מאז קצרה לא הייתה דמות חזקה בצמרת הניהול שלוקחת החלטות גדולות. למרות שאודליה נתפסת בהפועל תל אביב כאישה חזקה, גם לה יש סף מסוים והיא ניסתה לשדר קור רוח מתוך מחשבה על בני משפחתה ששהו בבית באותו הזמן".

אודליה פרידמן (חגי מיכאלי)אודליה פרידמן (חגי מיכאלי)

פרידמן התמנתה למשרת המנכ"ל בהפועל תל אביב בדיוק לפני שנה, אחרי פעילות ארוכה בתיאטרון הבימה. במשך עשור כיהנה פרידמן בתור סמנכ"לית הכספים ובמשך 15 השנים לאחר מכן בתור מנכ"לית התאטרון, במקום יעקב אגמון ז"ל. הבחירה בפרידמן כזאת שתהפוך לדמות הניהולית הבכירה התבשלה במשך זמן, אבל בעלי הפועל היו גאים בכך שאישה תהיה זו שתיקח את המושכות ותעשה קצת סדר.

הפעילות של פרידמן במתחם חודורב הורגשה כבר בתחילת הדרך, וזה לא היה קל. בכל פעם שאישה נכנסת לעולם הגברי של הכדורגל הישראלי זה לא תמיד מתקבל בצורה חלקה, אבל מהר מאוד היא הצליחה ללמוד את הטריקים המחוספסים של הכדורגל. גם בעולם התרבות יש שפה מסוימת, אבל בכדורגל שלנו, אין מה לעשות, השפה היא אחרת.

מה שאפיין את פרידמן בהפועל תל אביב, היא הגישה האמהית שהכניסה לכותלי המועדון, בין אם זה בדאגה לשחקנים ולצוות, עד ליחס המורכב עם אוהדים מכל צבעי הקשת. היא ידעה היטב שמערכת היחסים הנהלה-קהל דורשת יחס חם ורוב האוהדים שניגשו באופן איש,י תמיד קיבלו מענה. גם עם ארגון 'אולטראס הפועל' מערכת היחסים הייתה טובה, פרידמן הייתה אוזן קשבת בהרבה מקרים וידעת לכבות שריפות בזמן, לפני שהן מתלקחות.

באימון הפתיחה החגיגי של עונת 2021, היה אפשר לראות את החיבה הגדולה בכך שזכתה לקריאות עידוד מצד ארגון אוהדים, שפרצו לכר הדשא לפני השחקנים. הרבה זמן דמות ניהולית בהפועל תל אביב לא קיבלה תמיכה שכזו, אבל אחרי שנה העניינים התהפכו אצל קומץ אוהדים.

אוהדי הפועל תל אביב (ראובן שוורץ)אוהדי הפועל תל אביב (ראובן שוורץ)

לפי חלק מסוים בקרב אוהדי הפועל, היחסים מול ההנהלה השתנו, ברגע שהתקבלה ההחלטה לספק יציע נוסף לאוהדי בית"ר ירושלים, מה שהקטין את יחסי הכוחות ביציעים. מתווה הכרטיסים בשל עונש סגירת יציעי 4-5 הוסיף את האש העיקרית למדורה. ההתנכלות של קומץ אוהדים כלפי פרידמן, החלה, לטענת גורמים במועדון, באחד ממשחקי האימון האחרונים. מספר אוהדים הגיעו למתחם האימונים וקיללו קללות קשות את פרידמן ואת בני משפחתה, כשבנוסף היא קיבלה שיחות מאיימות. יתרה מכך, רק יממה לפני האירוע המכוער אתמול, הגיע אוהדים למשחק קבוצת הנשים של המועדון והטיחו בפרידמן קללות שהאוזן לא מסוגלת לסבול.

מעניין לעניין באותו עניין, מי שספגו את רוב האש עד אתמול היו הבעלים, איציק ושרון ניסנוב. במועדון מספרים כי איציק  הגיש תלונה במשטרה לפני מספר חודשים על התפרעות אוהדים מחוץ לביתו בסביון, שהסתיימה בגרימת נזק לשער הבית והפרעה בלתי פוסקת לאנשי השכונה. בשבוע האחרון קיבל איציק ניסנוב מכתב שבו התיק נסגר מחוסר ראיות. "זאת דוגמה פשוטה לראות כמה אנשי הכדורגל מופקרים", אמר גורם, "כמו במצב של אדי גוטליב, הפעם מדובר במישהו אחר. כאשר מתקבלות החלטות שלא מתאימות לכל האוהדים, קורים דברים כאלה ואין ענישה. הכתובת על הקיר בכל פעם מחדש".

"אם היו משקיעים מאמץ ומשאבים היו יודעים שזה הולך לקרות", המשיך אותו גורם. רק לפני כשבוע וחצי הגיעו כמה אוהדים מהארגון האולטראס של הפועל לבית שבו חשבו שמתגוררת אודליה פרידמן, אך היה מדובר בטעות ואחד הדיירים בבית ניגש לאוהדים והסביר שמדובר בבלבול. אותו דייר קיבל למחרת זר פרחים עם הודעת התנצלות וצייץ בטוויטר את ההודאה בטעות של אותם אוהדים. "יש דבר יותר ברור מזה? אם התבלבלו פעם אחת, בפעם הבאה לא יתבלבלו בכתובת וזה מה שקרה אתמול", ציינו במועדון.

שוטר עם אודליה פרידמן (שחר גרוס)שוטר עם אודליה פרידמן (שחר גרוס)

נכון לרגע זה בהפועל תל אביב לא יכולים לדעת האם מדובר באוהדים מן המניין או באנשי ארגון 'אולטראס הפועל'. "זה לא התפקיד שלנו לדעת מי זה היה, זה התפקיד של משטרת ישראל. מה שכן זה אירוע מתוכנן מראש. להגיע לדלת של אדם זה לעמוד על הדלת, להיכנס למקום הכי אינטימי כשיש בני משפחה בתוך הבית ולהראות 'הנה אנחנו הכי קרובים שיש'. אין פה אמרה אחרת מאשר איום", אמר גורם בהנהלת הפועל תל אביב.

לא ברור איך אירוע מאיים כמו אתמול ישפיע על אודליה פרידמן, אבל בסביבתה בטוחים שזה לא ישבור אותה. בהפועל תל אביב מעריכים מאוד את עבודתה של פרידמן והיא מנגד התאהבה בתפקיד המנכ"לית של מועדון גדול בכדורגל הישראלי. "אודליה רואה בתפקיד שלה שליחות ושום דבר לא ישבור אותה. אם כל יום ישימו לה משהו אחר מחוץ לדלת לא יצליחו לייאש אותה. היא עברה הרבה דברים ועם כל הכבוד לארגון כזה או אחר, יש לה את היכולת לספוג הכל", אמרו בסביבתה.

יצחקי וז'ראלדש מסכמים לקראת לאסק

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל