כשמוחמד אבו פאני סיים את גיל הנוער שלו במכבי חיפה הוא סומן על ידי אנשי המחלקה כאחד הכישרונות הגדולים ביותר שצמחו בשנים האחרונות בעמדת הקשר האמצעי. הילד הצעיר בעל החיוך הקסום הושאל תחילה להפועל רמת גן מהליגה הלאומית ורשם 26 משחקים בליגה הלאומית, תוך כדאי שהוא מרשים מאוד ומשתפר ממשחק למשחק.

עונה לאחר מכאן, הקשר הצעיר קיבל שוב השאלה והפעם אצל העולה החדשה דאז, הפועל חדרה. ניסו אביטן לקח אותו, האמין בו והוא עזר לאדומים לעשות עונה בלתי נשכחת ולהגיע לפלייאוף העליון. חלפה לה עוד שנה ואבו פאני כבר הרגיש שהוא מוכן לאתגר – להיות שחקן לגיטימי בסגל של מכבי חיפה.

ילד הפלא הישראלי זוכה לכבוד גדול

הקשר עשה את ההכנה לעונה עם הירוקים, יצא למחנה האימון, קיבל מעט דקות פה ושם והרגיש שהוא לא הולך לקבל את כמות המשמעותית שהוא צריך בשביל ההתפתחות שלו. קבוצות ליגת העל גיששו ולחצו על החיפאים להשאיל את השחקן בקיץ, אך מרקו בלבול לא ויתר וחשב על העניין עד היום האחרון של חלון ההעברות. רק באותו היום, קיבל אבו פאני אור ירוק לחזור לחדרה לעונת השאלה נוספת.

הפעם חדרה הייתה דרך הדרכתו של אורי גוטמן. האחרון מכיר את אבו פאני עוד מימיו כמאמן במחלקת הנוער הירוקה. גוטמן האמין בקשר, נתן לו את האשראי בהרכב והוא השיב לו עם יכולת מצוינת על הדשא, לאורך כל העונה הסדירה. גם כשהיו חילופי מאמנים על הקווים ושרון מימר תפס את מקומו של גוטמן שהתפטר, אבו פאני הוכיח כי הוא נכס עבור המועדון מהשרון.

מוחמד אבו פאני חוגג (שחר גרוס)מוחמד אבו פאני חוגג (שחר גרוס)

מבט קטן אל הסטטיסטיקה מסביר היטב את התרומה המשמעותית של אבו פאני לחדרה. כמעט בכל מדד על המגרש הקשר נמצא בחמישייה המובילה בכל נתון. הוא מאיים הכי הרבה מחוץ למסגרת (10) ביחד עם לוסיו מלך השערים, סיפק 17 כדורי רוחב, מסר 893 מסירות (מתוכן 699 מדויקות), נכח ב-53 מאבקי אוויר וביצע 163 מאבקי קרקע מוצלחים.

כמו כן, אבו פאני גם הראה יכולות טכניות עם 70 דריבלים, 107 תיקולים ו-20 חילוצי כדור בחצי המגרש של הקבוצה היריבה. לאבו פאני גם יש רעה חולה אחת קריטית והוא מאבד הכדורים הגבוה ביותר בקבוצתו, עם 54 כאלה. בנוסף, ביצע 30 עבירות ב-26 מחזורים וכבש שלושה שערים.

מוחמד אבו פאני חוגג (שחר גרוס)מוחמד אבו פאני חוגג (שחר גרוס)

הליגה נעצרה אחרי סיום העונה הסדירה ורגע לפני הפלייאוף, אבו פאני נמצא בצומת דרכים קריטית ביותר עבור הקריירה שלו. בקיץ הקשר אמור לשוב חזרה באופן אוטומטי לכפר גלים והוא יצטרך להחליט: האם לנסות שוב להוכיח שהוא צריך ללבוש את החולצה הירוקה או שמא לעבור לקבוצה אחרת בישראל ואולי אף באירופה אחרי שפורסם כי טרבזונספור עוקבת אחריו.

אם מדברים על הירוקים, אין ספק שמרקו בלבול הוכיח כי הוא מאמין בשחקנים צעירים ולא חשש לתת את המפתחות לכאלו דוגמת עופרי ארד, נטע לביא, עאיד חבשי, מוחמד עוואד, רז מאיר ועוד. אך דווקא עם אבו פאני, יכול להיות שהמאמן פספס במעט. מכבי חיפה נשענה העונה, כמעט בכל המשחקים ללא יוצא מן הכלל, על נטע לביא ויובל אשכנזי. אין ספק שהצמד עשה את העבודה על הצד הטוב ביותר, אך לא הייתה חלופה רלוונטית מהספסל לשני השחקנים.

מרקו בלבול. טעה כשוויתר על אבו פאני העונה? (עמרי שטיין)מרקו בלבול. טעה כשוויתר על אבו פאני העונה? (עמרי שטיין)

במשחק העונה מול מכבי תל אביב בסמי עופר, נטע לביא הורחק ואת מקומו תפס ז'אנדו פוקס. הקמרוני לא עמד בלחץ, סיפק משחק איום וגם סיפק לצהובים פנדל אחרי נגיעת יד. בסופו של דבר הוא שוחרר בחודש ינואר ומכבי חיפה בחרה לא להחזיר את אבו פאני. ככה למעשה, נותר חור גדול במרכז השדה למקרה ולביא או אשכנזי יחסרו.

רצה הגורל וכעת הפלייאוף יחזור. אשכנזי עבר ניתוח עקב פגיעה חוזרת בכתף וייעדר עוד מספר שבועות. גם לביא יחמיץ את המחזור הראשון של הפלייאוף מול הפועל תל אביב עקב צבירת כרטיסים צהובים והנה מכבי חיפה תגיע לאחד המשחקים החשובים ביותר שלה העונה ללא הצמד הקבוע במרכז השדה. יכול להיות שאבו פאני היה פותר את הבעיה של הירוקים?

מוחמד אבו פאני מאוכזב. מה הוא צריך לעשות? (רדאד ג'בארה)מוחמד אבו פאני מאוכזב. מה הוא צריך לעשות? (רדאד ג'בארה)

לכבוד כך, אורי גוטמן שאימן את אבו פאני גם בנוער בכרמל וגם בחדרה ועבאס סואן, שחקן העבר של הירוקים ואחד מקשרי האמצע הבולטים בכדורגל הישראלי, סיפקו ראיון מיוחד ל-ONE וניסו לענות על השאלות.

לפני הכול, איך הרגשתם בימי הקורונה האלה?
גוטמן: “כמו כולם, בגעגועים עזים לכדורגל. גם דרך המסך, גם דרך הדשא. יש תחושה של אי ודאות. כמו כולם אני ניזון מהתקשורת ורואה את הלך הרוח בכדורגל, מקווה שזה יעבור במהרה ונחזור לימים טובים יותר”.

סואן: "קודם כל אני בסדר ברוך השם, אנחנו מייחלים שזה יעבור. נמאס לאנשים לשבת בבית. אנחנו מקשיבים להוראות, צריך להישאר בבתים ונקווה שנחזור לשגרה. אני מורה בבית ספר בסכנין לחינוך גופני, אני עכשיו מסיים תואר שני ואימנתי השנה בליגה ב'. אני רציתי שנסיים הכל על המגרש אבל הבריאות יותר חשובה מהכול, למרות שזה כואב לי. הרבה קבוצות השקיעו כסף בשביל להיות כמה שיותר למעלה בטבלה, בשביל אופציה קטנה לעלות ליגה. הכל התפקשש. כואב לי על הקבוצות האלה ובסופו של דבר, אני בטוח שאם הליגה הייתה מסתיימת היו עוד מהפכים במיקומי הקבוצות. יש כאלה שרק בחודש האחרון עלו למקום הראשון".

שחקני הפועל חדרה חוגגים עם אורי גוטמן. "חיכיתי לאבו פאני כל חלון ההעברות" (נעם מורנו)שחקני הפועל חדרה חוגגים עם אורי גוטמן. "חיכיתי לאבו פאני כל חלון ההעברות" (נעם מורנו)

אורי, אתה אימנת את אבו פאני. אתה חושב שיש לו פוטנציאל להיות בסגל הירוק?
”אבו פאני זה שחקן שחיכיתי לו מתחילת חלון העברות והצלחנו להשלים את העברה ביום האחרון. כל עתידו לפניו, אני חושב שמכבי חיפה ייהנו מהיכולות שלו. הוא מאוד ורסטילי ויודע לבעוט מרחוק, אני מאוד מאמין בו”.

עבאס, אתה היית בין הקשרי אמצע הטובים בכדורגל הישראלי והגעת גם למכבי חיפה. כשאתה מסתכל על אבו פאני הצעיר, אתה חושב שיש לו פוטנציאל להיות בסגל של הירוקים?
"אני חושב שאבו פאני עשה צעד נכון כשהלך לחדרה, הוא צריך לקבל עוד קצת ניסיון. הוא צריך להצטרף יותר מקו שני ולאיים על השער. אין לנו הרבה קשרים בארץ שמצטרפים מקו שני ועושים את זה. לדעתי אם הוא יעבוד נכון ויכוונו אותו נכון, הוא יהיה אחד המובילים בליגה".

עבאס סואן במדי מכבי חיפה. "אבו פאני יהיה אחד המובילים בליגה" (מערכת ONE)עבאס סואן במדי מכבי חיפה. "אבו פאני יהיה אחד המובילים בליגה" (מערכת ONE)

אשכנזי נפצע למספר חודשים ופוקס שוחרר. למעשה יש לחיפה חור ענק באמצע. אתה חושב שהם היו צריכים להחזיר את אבו פאני בינואר?
סואן: "לדעתי לטובת אבו פאני – לא כדאי לחזור עכשיו למכבי חיפה. הוא צריך להיות מוכן למועדון הזה. כל הלחץ, כל הכוכבים שיש שם, צריך להיאבק על המקום שלו יותר מחדרה. אין טעויות בכדורגל, יש החלטה טובה יותר או פחות. אין ספק שהוא יוכל לעזור למכבי חיפה במקרה הזה של החוסרים, אבל הוא צריך לחשוב גם על כמות הדקות שיעזרו לו להתפתח".

גוטמן: “אני משאיר את השיקולים האלה לאנשים במכבי חיפה, אני יודע שהייתה להם את האפשרות מבחינת החוזה להחזיר אותו בחודש ינואר. הם החליטו שלא. בסופו של דבר אני מאמין שהם ייהנו מאבו פאני”.

מוחמד אבו פאני שומר על הכדור. "יכל לעזור למכבי חיפה" (שחר גרוס)מוחמד אבו פאני שומר על הכדור. "יכל לעזור למכבי חיפה" (שחר גרוס)

כחלק מההכנות לעונה הבאה, אתה חושב שמרקו בלבול צריך לבנות על אבו פאני? ראינו כבר שהוא דואג לשלב צעירים כמו עופרי ארד, מוחמד עוואד, עיאד חבשי, נטע לביא ועוד.
גוטמן: ”מרקו בלבול עושה עונה גדולה במכבי חיפה, לא מתפקידי להמליץ לו”.

סואן: ”לדעתי הוא צריך להתחיל את טרום העונה בקבוצה. שחקן כדורגל לפעמים חי ממומנטום, אולי בהתחלת העונה הוא יהיה השחקן שעשה את ההתקדמות המתאימה ויהיה בולט. אני חושב שכל מאמן ירצה שחקן שיוביל אותו. בסופו של דבר הוא יהיה שחקן מוביל. מכבי חיפה יצטרכו אותו ויבנו עליו. אני חושב שמכבי חיפה צריכה לתת לו את ההזדמנות".

בירם כיאל. "אבו פאני מזכיר אותו", על פי עבאס סואן (רדאד ג'בארה)בירם כיאל. "אבו פאני מזכיר אותו", על פי עבאס סואן (רדאד ג'בארה)

להערכתך, אבו פאני יכול להיות בירם כיאל הבא?
סואן:
"הוא מזכיר לי מאוד את בירם כיאל. הוא חזק מאוד, בריא, טכני, יש לו בעיטה טובה והוא צריך לנצל אותה".

גוטמן: ”אני מעדיף לא לעשות השוואות, הוא צעיר ויש לו לאן להתקדם ולהתפתח ואני מאחל לו לממש את הפוטנציאל שלו”.

אורי גוטמן (איציק בלניצקי)אורי גוטמן (איציק בלניצקי)

מה שונה בו מאחרים לטעמך?
גוטמן: ”אבו פאני הוא קשר 50 50 קלאסי. הוא יודע גם להגן וגם להתקיף. הוא מסוג השחקנים שיוצרים איזון בקבוצה ובחדרה הוא היה מאוד דומיננטי. גם בחדר ההלבשה הוא היה נהדר, מאוד אהוב על כולם. אימנתי את אבו פאני כשהוא היה בן 16 בנערים של מכבי חיפה, משם התחילה ההיכרות בנינו. הוא השאיר חותם במחלקת הנוער ואני חושב שהוא ישאיר חותם גם בקבוצה הבוגרת”.

צ'ירון שרי ומוחמד אבו פאני. "הוא קשר 50 50" (נעם מורנו)צ'ירון שרי ומוחמד אבו פאני. "הוא קשר 50 50" (נעם מורנו)

סואן: ”קודם כל, הוא שחקן עם טכנית בעיטה גבוהה. הוא יכול להשתחרר מלחץ בצורה נהדרת. הוא יכול לקבל כדורים ולשחרר את כל הקבוצה קדימה. הוא שחקן חזק מאוד פיזית ואם יכוונו אותו הוא יגיע רחוק. אבו פאני צריך לעבוד על כמה דברים בסיסיים, אחוזי שומן וכל מיני כאלה. מבחינת כדורגל לא חסר לו כלום בשביל להיות בולט. הוא גם רואה למרחקים ומנהל את המשחק נכון. נותן כדורים מדויקים ל-30 מטר".

"יש לו חיסרון קטן. לפעמים שהוא תוקף הוא חוזר לאט מדי אחורה. הוא לא מחלק את הכוחות שלו כמו שצריך ולכאן קשה לו לחזור כמו מטוס למקום שלו. בגלל שהוא מתעייף בעשיית מאמצים שלא צריך לעשות אותם. אני בקשר טוב עם מחלקת הנוער במכבי חיפה והם תמיד סימנו אותו".

דולב חזיזה ומוחמד אבו פאני. "אתה רוצה את מכבי חיפה? תציב מטרה" (נעם מורנו)דולב חזיזה ומוחמד אבו פאני. "אתה רוצה את מכבי חיפה? תציב מטרה" (נעם מורנו)

"אני חושב שתפקיד ה-50 50 מתאים לו ביותר. אם משחקים 4:4:2 הוא צריך להיות באמצע קלאסי. אם משחקים 4:3:3 הוא צריך להיות יותר קדימה. הוא דמות אהובה וחייב להמשיך להיות צנוע, לעשות את העבודה, לא לקשקש הרבה ולהיות ממוקד במטרה. אתה רוצה את מכבי חיפה? צריך להציב מטרות בשביל להגיע לזה. אם הוא לא יקום כל בוקר ויגיד התקדמתי עוד צעד למטרה הוא לא יגיע לאף מקום. ככה החיים".