אם יש שחקן שמפתיע במיוחד במכבי חיפה בעונה הנוכחית זהו שון גולדברג. מי שהוחתם בקיץ האחרון במועדון, לכאורה על תקן של "שחקן גיבוי", תפס מקום בהרכב של ברק בכר ועוזר לחולייה האחורית להתייצב, כך שהאלופה מתחילה לטפס במעלה הטבלה בחזרה לצמרת. בזמן שהירוקים ינסו להמשיך ברצף הניצחונות שלהם במטרה להתקרב עוד קצת לפסגה, הם יודעים שהרכש החדש יהיה שם בעת הצורך, לכל משימה שתידרש.

בעונה הנוכחית גולדברג הוכיח שהוא לא חושש מאתגרים. יש שיאמרו, שהוא אפילו מחפש אותם. השחקן שהגיע מהפועל באר שבע נכנס לקבוצה מוכנה שבדיוק זכתה באליפות, עם סגל רחב שכולל שחקנים איכותיים, בעיקר בעמדת המגן השמאלי, בה הוא משחק בדרך כלל, אבל גולדברג הגיע כדי לעזור, ועד כה זו בהחלט החתמה נהדרת של הירוקים. בינגו של ממש.

שון גולדברג במעמד החתימה (האתר הרשמי של מכבי חיפה)שון גולדברג במעמד החתימה (האתר הרשמי של מכבי חיפה)

בשני המשחקים הבודדים בהם הוא לא שותף מפתיחת העונה בליגת העל, נרשמו שני ההפסדים היחידים של מכבי חיפה. בכל פעם שפתח בהרכב, הקבוצה ניצחה. לאחרונה הוא קיבל את ההזדמנות לשחק במרכז ההגנה והציג יכולת טובה, כך שדחק אפילו את אורי דהן ורמי גרשון עוד אחורה ברוטציה. כעת, יש לו ולקבוצה שלו מטרה - לצמצם את הפער מהמוליכה, הפועל באר שבע, אותה הוא עזב בקיץ האחרון, ולנסות להיאבק על תואר אליפות ראשון בקריירה הקצרה שלו.

התחיל בג’ודו

שון גולדברג בן ה-26 התחיל בכלל בענף ספורט אחר. מגיל 4 ועד גיל 14 הוא התחרה בג'ודו, כאשר בהמשך הוא שילב את זה ביחד עם הכדורגל. לא פעם בצעירותו הוא היה יורד מהדשא בשבת בבוקר, נכנס לאוטו של הוריו, מחליף בגדים, עובר לחלוק ועולה על המזרן בתחרויות של שבת בצהריים. כך עשה במשך שנים תחת המאמן רועי ספיר בהרצליה, כאשר בשיאו אפילו זכה באליפות ישראל לילדים.

שון גולדברג. בבוקר היה לובש מדים של כדורגל, בצהריים חליפת ג'ודו (עמרי שטיין)שון גולדברג. בבוקר היה לובש מדים של כדורגל, בצהריים חליפת ג'ודו (עמרי שטיין)

בסביבתו מגדירים אותו כשחקן עם אופי, מחושב וכזה שלא מתפשר. "עצם זה שהוא התאמן בג'ודו, זה נתן לו הרבה יכולות אחרות לארגז הכלים שלו ככדורגלן", סיפרו מקורבים לשחקן. "מעבר ליכולות הפיזיות כמו יציבות, עמידה חזקה על הרגליים או אפילו הבנה כיצד להיכנס למאבקים גופניים - שון בעיקר למד איך לא לפחד משום אתגר. זה משהו שלומדים רק בספורט אינדיבידואלי, שם אתה אחראי על עצמך ועל גורלך. גם כשהוא משחק כדורגל, הוא תמיד נותן את כל כולו ולא מוותר על אף מאבק. זה טבוע בו".

בכדורגל, שון גדל במכבי תל אביב וטיפס בכל הקבוצות עד לבוגרים, אך לא מצא את מקומו שם. בדיוק כשעלה מקבוצת הנוער, הצהובים החלו לזכות באליפויות בימים העליזים בהם ג'ורדי קרויף היה הסמכות המקצועית שדחפה להצלחות. למרות זאת, גולדברג שותף לכמה דקות וכבר חשב להילחם על מקומו, אלא שהצהובים החליטו באמצע העונה להשאיל אותו להפועל תל אביב ביחד עם בן רייכרט, במסגרת עסקת גילי ורמוט, שעשה את הדרך ההפוכה.

ג'ורדי קרויף. רצה שיישאר שחקן של מכבי ת"א (אחמד מוררה)ג'ורדי קרויף. רצה שיישאר שחקן של מכבי ת"א (אחמד מוררה)

המהלך הזה הפתיע את האוהדים משני הצדדים, הרי שלא בכל יום שחקן שגדל בקריית שלום חוצה את נתיבי איילון לוולפסון ועובר ללבוש אדום. באימון הראשון שלו ושל רייכרט הקהל השתולל, החולצות עם הספרה של ורמוט נזרקו למגרש והאוהדים טיפסו על הגדרות. כדי שיוכל לצאת מהאימון, הוקפצו למקום לא פחות מחמש ניידות משטרה שחילצו את שון ממתחם האימונים. הוא הוריד את הראש, עבר את זה, קיבל הזדמנות לשחק והצליח לעזור להשאיר את הקבוצה בליגה.

כשחזר למכבי תל אביב, במועדון החליטו להמשיך בסדרת ההשאלות כדי שיקבל עוד דקות. הוא עבר לשחק בבני יהודה, איתה זכה בגביע המדינה באצטדיון טדי על חשבונם של הצהובים ב-2017. באותו הקיץ, גולדברג רצה לצאת לחו"ל ולממש את הפוטנציאל שלו, אבל זה לא קרה והוא נשאר בארץ.

פ.צ ציריך הייתה מוכנה להחתים אותו, בעסקה שסידר סוכנו גלעד קצב, אבל היא התפוצצה על אף שכל הפרטים כבר היו סגורים והחוזה היה מוכן. בתחילה ג'ורדי קרויף הציב עבור השחרור תג מחיר מסוים, אותו השווייצרים הסכימו לשלם, אלא שברגע האחרון הוא דרש סכום כסף גבוה יותר והעסקה התפוצצה. "בסוף, כשהגענו לחתום, ג'ורדי ומכבי תל אביב לא היו מוכנים לוותר עליו", אמר מקורב לעסקה.

גלעד קצב (שחר גרוס)גלעד קצב (שחר גרוס)

גולדברג חזר לארץ מאוכזב והמשיך לעבור בין קבוצות. עונה לאחר מכן הוא שיחק בבית"ר ירושלים והגיע שוב לגמר הגביע אבל הפעם הפסיד להפועל חיפה, אליה הוא עבר בהשאלה מיד לאחר מכן. אחרי העונה בחיפה, המגן השתחרר מהחוזה שלו במכבי ת”א והעביר את את השנתיים האחרונות בהפועל באר שבע, איתה הוא זכה שוב בגביע המדינה ב-2020.

בכר הולך איתו

ברק בכר היה זה שהביא אותו לבאר שבע, שם הוא נפצע בתחילת העונה, אבל חזר כדי להילחם על מקומו. "לא פעם הפציעות שלו היו אלה שעצרו אותו מלהתקדם באמת", טען מקורב לשחקן. כאשר חזר לשחק, גולדברג הראה יציבות, דווקא בימים בהם היו לא מעט טלטלות במועדון. אלונה ברקת הפסיקה לתמוך, ברק בכר עזב והיה נדמה כי השנים היפות הסתיימו. בקיץ האחרון הוא חתם במכבי חיפה, אחרי שקיבל הצעה לשיתוף פעולה מחודש עם בכר, שחיפש שחקן גיבוי לקו שמאל ולחוליית ההגנה.

גולדברג. שיתף פעולה עם ברק בכר בבאר שבע (רדאד ג'בארה)גולדברג. שיתף פעולה עם ברק בכר בבאר שבע (רדאד ג'בארה)

באותו הזמן בדיוק, גולדברג היה בשיחות מצוי עם  באדומים מבירת הנגב על הארכת חוזהו במועדון וכבר היו אפילו הסכמות בין הצדדים, אלא שברגע האחרון הוא החליט לעבור צפונה וחתם לשנתיים בחיפה. בבאר שבע כעסו על כך, במיוחד בשל העובדה שהתחבר לאנשי המועדון והביע רצון להישאר בדרום, אבל הוא גם היה חופשי לבחור לאן ללכת כאשר הונחו בפניו שתי ההצעות המפתות הללו.

גולדברג ידע שזה יהיה אתגר רציני לתפוס מקום בהרכב של מכבי חיפה, כאשר סאן מנחם נמצא בשיאו ויש לה שחקנים נהדרים שזה עתה זכו בצלחת, אבל הוא גם ידע שברק בכר אוהב "כלבויניקים", כלומר שחקנים ורסטיליים שיכולים לשחק בכמה עמדות. בשיחות עם המאמן הוא גם הבהיר לו: "אני מוכן לשחק בכל תפקיד שתצטרך, אם זה בעמדת המגן השמאלי, בקישור או במרכז ההגנה".

ברק בכר. הביא אותו מבאר שבע לחיפה (עמרי שטיין)ברק בכר. הביא אותו מבאר שבע לחיפה (עמרי שטיין)

בכר ידע שייתכן ויהיו לו פציעות והיעדרויות בעונה הקרובה, בין היתר בגלל שהקבוצה גם רצתה להגיע רחוק באירופה, ולכן המאמן רצה להעמיק את הסגל בשחקן מגוון כמוהו. כעת, גולדברג בהחלט מקבל דקות אצלו, בין אם זה בעמדת המגן או עמדת הבלם, בכל מקום שצריך אותו שון מגיע ועושה את העבודה, כאשר בשבועות האחרונים הוא בהחלט רשם הופעות אישיות נהדרות ותקע יתד.

"הוא עולה על כל הציפיות. בצוות המקצועי נותנים אותו כדוגמה לשחקן הגנה אמיתי", החמיאו במכבי חיפה. מבין הבלמים שקיימים, הוא המשלים ביותר את בוגדן פלאניץ’ מאחר והוא נותן לו לשחק בעמדה הנוחה לו כבלם בצד ימין ומפחית ממנו עומסים, מאמץ וריצות.

בוגדן פלאניץ'. שיתוף פעולה טוב עם גולדברג (שחר גרוס)בוגדן פלאניץ'. שיתוף פעולה טוב עם גולדברג (שחר גרוס)

בחיפה מציינים כי מעבר לעניין המקצועי, מדובר בכדורגלן עם אישיות מדהימה. בשיא מגפת הקורונה, גולדברג היה הולך עם שתי מסכות על הפנים ותמיד היה מעיר למי שהסתובב בלי מסכה. ההקפדה הזו, שניתן לומר שאינה מאפיינת כדורגלן ממוצע, גם הוכיחה את עצמה לאחר ששהה עם איתמר ישראלי בחדר בבית מלון יממה לפני משחק ליגה ובבדיקה שעבר התגלה השוער כחולה קורונה. גולדברג, לעומתו, לא חלה. 

שמר על ההנחיות ולא נדבק. שון גולדברג (רדאד ג'בארה)שמר על ההנחיות ולא נדבק. שון גולדברג (רדאד ג'בארה)

גם בקבוצות הקודמות בהן שיחק הופתעו ממנו, בעיקר מהנחישות ומהאופי. בבית"ר ירושלים הוא שיחק במקום מרסל הייסטר, בבאר שבע הדיח את אורן ביטון מההרכב, בבני יהודה נכנס להרכב על חשבונו של בן צעירי. לרוב הוא שיחק כמגן שמאלי, אבל לפעמים שותף כקשר אחורי, לפעמים שיחק על כל קו שמאל ולפעמים פתח גם כבלם.

מה שלא נדרש לעשות ואיפה שלא שיחק, הוא תרם את חלקו והצליח להשפיע. אבל בדיוק כמו בג'ודו, גם במכבי חיפה, שם המשחק הוא יציבות. אם ישמור עליה, הוא ימשיך לקבל את הקרדיט - ובסוף אולי באמת יוכיח שעשה קפיצת מדרגה משמעותית בקריירה.

בן שמעון וגיל כהן במסע"ת לקראת מכבי חיפה

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל