בכדורגל הישראלי ובייחוד בגילאי הנוער, הליווי הצמוד והמעקב הקרוב של הורים אחר ילדיהם הוא דבר שכיח, אבל סיפורו של שחף ספיר, שהגיע למכבי חיפה בתחילת העונה מעירוני קריית שמונה, הוא דבר חריג בנוף. החלוץ כיכב במחלקות הנוער בכל הגילאים בצפון וסומן על ידי איזי שרצקי כאחד מהאקזיטים הבאים של עירוני קריית שמונה, אולם בסופו של דבר הצדדים נפרדו, השחקן ואביו, שמלווה אותו מקרוב, לקחו לידיהם את כרטיס השחקן שלו ומצאו מקום במחלקה המפוארת של מכבי חיפה.

ספיר נולד וגדל ביסוד המעלה שבצפון וכבר מגיל צעיר בלט על מגרשי הכדורגל. כפי שצוין, החלוץ בן ה-18 זוכה לליווי צמוד מאוד מאביו, רונן, ובסיפורו נבין עד כמה הקשר בניהם קרוב ושונה, כזה שלוקח את המקצוענות שלב אחד למעלה. בקיץ האחרון לא מעט קבוצות נוער חיזרו וניסו לשים את ידיהן על החלוץ הצעיר, ביניהן הפועל חדרה והפועל נוף הגליל, אבל אז הגיע ההצעה ממכבי חיפה, שטרפה את כל הקלפים.

שחף ספיר (האתר הרשמי של מכבי חיפה)שחף ספיר (האתר הרשמי של מכבי חיפה)

סוכנו של ספיר, אדם קידן, העביר אותו לכרמל ומאז הוא פורע שטרות עם מספרים נהדרים ביחס לשנה ראשונה בקבוצה. 31 שערים כבשה הקבוצה ומתוכם לשחף ספיר יש מעורבות ב-12, עם שבעה שערים ועוד חמישה בישולים, כשהוא מוביל את חבריו לקבוצה בשני הפרמטרים, וזאת כשהשלים 90 דקות מלאות רק בשני משחקים העונה (683 דקות בסך הכול).

מגרש אימונים בבית והתלהבות מצד בני לם

כאמור, ספיר בלט על מגרש הכדורגל מגיל צעיר. “בגיל 12 הבנתי ששחף כישרוני ויש לו את זה”, מספר אביו רונן. למרות החיבה לענף, הוא לא ויתר גם על הלימודים והשלים בגרות מלאה עם חמש יחידות מתמטיקה וחמש יחידות אנגלית, הראש בהחלט היה פעיל בשנים האלה, והוא פעיל גם על המגרש.

“יש לו משחק ראש נהדר, רגל שמאלית מצוינת ויכולת לשחק עם הגב והפנים לשער”, מספר ליאור דה כלבו, מאמן הנוער של עירוני נשר כיום ומי שהעלה את החלוץ מנערים ב’ לנערים א’ בעירוני קריית שמונה. “יש דברים שהוא צריך לעבוד עליהם ולשפר, כמובן, אבל הוא ילד עם משמעת חזקה מאוד מהבית, אחד חרוץ שעובד קשה ועושה ריצות גם ביום חופשי. זו דוגמה לשחקן שמבין שהפוטנציאל שלו יכול לקחת אותו למקומות גדולים. השמיים הם הגבול מבחינתו, אבל צריך תמיד לעבוד קשה כי הגילאים האלו של הנוער הם לא פשוטים כלל”.

שחף ספיר (שחר גרוס)שחף ספיר (שחר גרוס)

אביו של שחף, רונן, זיהה כאמור את הפוטנציאל ובתור מאמן מוסמך, כזה שהתנדב בעברו בעירוני קריית שמונה וגם בהתאחדות לכדורגל, שם היה סקאוט, הוא החליט שלא מספיקים רק האימונים עם הקבוצה – והקים מגרש אימונים בחצר הבית ביסוד המעלה. בתקופה שבה החלוץ התגורר ביישוב בטרם עבר לחיפה, השניים היו עורכים אימונים לאורך היום ויושבים במשך שעות ביחד על דברים שצריך לשפר במשחק שלו. רונן, עורך דין במקצועו, אימן והדריך לא מעט ילדים צעירים בצפון, אבל את עיקר שעות העבודה הקדיש לכדורגלן המתפתח אצלו בבית.

שחף ספיר במתחם האימונים הביתי (פרטי)שחף ספיר במתחם האימונים הביתי (פרטי)
מגרש בחצר הבית. לא יכול לאחר לאימונים (פרטי)מגרש בחצר הבית. לא יכול לאחר לאימונים (פרטי)
מגרש האימונים בביתו של שחף ספיר (פרטי)מגרש האימונים בביתו של שחף ספיר (פרטי)

“ערן זהבי וטל בן חיים הבלם הם המודל שלו בכל הקשור לעבודה הקשה”, מספר רונן. “במשך ארבע השנים האחרונות, אחרי כל משחק שהוא שיחק, היינו יושבים ומנתחים מה הוא עשה במשחק ומה עליו לשפר. אם יש טיפ שאפשר לתת להורים, זה רק הדבר הזה. בעברי הייתי מצלם את המשחק של שחף בקריית שמונה, והייתי מנתח את זה איתו בבית. דברים שהוא לא עשה נכון, כמו עצירה של כדור לדוגמה, היינו מנתחים, עובדים על זה במגרש ומשפרים את זה”.

לפני שנתיים, הסוכן אדם קידן צפה במשחק של שחף מול בני יהודה בשכונת התקווה ומאז דרכיהם של הצדדים הצטלבו. לשחף היה הסכם מול שרצקי וק”ש, שכאמור ראו בו כמי שעתיד להכניס כסף לקופת המועדון, אך בסופו של דבר פיצוץ בין הצדדים הוביל לעזיבה ולמעבר לא שגרתי בגילאים הללו – מהקבוצה הצפונית היישר למכבי חיפה, אחת ממחלקות הנוער הגדולות בישראל.

שחף ספיר חוגג (חגי מיכאלי)שחף ספיר חוגג (חגי מיכאלי)

אחרי שורה של התעניינויות, הירוקים מהכרמל צירפו אליהם את השחקן לאחר שבני לם, מאמן הקבוצה דאז, רצה בו מיד כשהבחין בכישוריו. ההצעה כמובן קרצה לשחקן ומשפחתו, כשגם העובדה שחיפה משחקת בליגת האלופות לנוער, במה נחשבת מאוד גם עבור שחקנים בגילאים הללו, סייעה למהלך להבשיל די מהר לכדי חתימה על חוזה לשנה אחת, עם אופציה לשנה נוספת.

ספיר הבקיע, כאמור, שבעה שערים העונה, כולל שוויון מרהיב בבעיטה לחיבורים מול הפועל רעננה וכן שער שוויון ב-4:4 הדרמטי עמוק בתוך תוספת הזמן מול הפועל ראשון לציון, כשהוא עלה כמחליף 15 דקות קודם (מחזיק העונה בממוצע של גול בכל 100 דקות). במקביל, החלוץ בן ה-18 כבר התאמן מספר פעמים עם הקבוצה הבוגרת תחת ידו של ברק בכר.

בני לם. התלהב ממנו (חגי מיכאלי)בני לם. התלהב ממנו (חגי מיכאלי)

“באחד הימים הוא הגיע לאימון הבוגרת ב-9 וחצי בבוקר – ובשעה 14:30 המשיך לאימון של קבוצת הנוער”, מספרים בסביבת הקבוצה. “זו חריצות גדולה ומראה אילו ערכים הוא ספג מהבית. הוא פשוט לא נח. חדרי כושר, ריצות, אימוני בעיטות חופשיות אחרי האימון ועוד דברים רבים”. אנשים בליגות הנוער סימנו את שחף בתור פוטנציאל גדול, אך כזה שגם יש חשש כי יפוספס. “בארץ מפחדים לתת במה לשחקנים צעירים, צריך לקדם אותם כבר מעכשיו. אנחנו רואים את זה בכל קבוצה גדולה באירופה, בברצלונה חצי מהסגל ילדים”, מרחיבים. 

המעבר הטבעי עבור ספיר, באם לא יעלה לבוגרים של מכבי חיפה אחרי השנה הנוכחית, הוא להגיע להפועל עפולה, קבוצת הבת של הירוקים שמשחקת בליגה הלאומית. לפני כן, בחיפה יצטרכו לממש את האופציה על החלוץ ולהבטיח את עתידו בקבוצה, בטח לאור מספריו הטובים העונה ב-13 מחזורי ליגת העל לנוער. אגב, 27 שערים מתוך 31 שכבשה מכבי חיפה, הגיעו כשהחלוץ המרכזי היה על כר הדשא.

שחף ספיר (שחר גרוס)שחף ספיר (שחר גרוס)

עוד מספרים גורמים בקרבתו של השחקן: “הוא חלוץ מטרה מודרני, כזה שיודע גם לצאת מחוץ לרחבה ולהבקיע שערים גרנדיוזיים. שחקן מאוד מגוון, אתלט וגבוה, אחד שמייצר יש מאין. זה גיל שאפשר להתבלבל ולצאת מהמסגרת, אבל הוא מחויב מאוד, צנוע ועובד קשה. אביו, מאמן כדורגל בהכשרתו, דואג להשאיר אותו עם רגליים על הקרקע ולא חסך באימונים לבן שלו. אם יתנו לו את צ’אנס כמו שצריך, הוא יגיע רחוק מאוד”.

בק”ש, אגב, אמור היה לצאת ספיר למחנה אימונים עם הקבוצה הבוגרת, אולם הדבר לא יצא לבסוף לפועל והוביל לשחרור שלו בדרך לכרמל. המעבר הטבעי כאמור הוא להגיע לקבוצת הבת מעפולה, אך לא מן הנמנע שנראה את החלוץ מופיע גם בליגת העל בעתיד הלא רחוק.

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל