משחק העונה בין הפועל באר שבע למכבי חיפה (שני, 20:30) יפגיש לעימות חזיתי את ההגנה הטובה בליגת העל עם ההתקפה הטובה ביותר. לכל אחת מהשתיים סגנון שונה - זו של רוני לוי מצטיינת בפן ההגנתי, בעוד ברק בכר דוגל במשחק התקפי שבא לידי ביטוי גם במספרים - ושתיהן יעמדו למבחן במשחק המסקרן.

אבל האם באמת ההגנה של הפועל ב"ש בלתי חדירה? איך היא תתמודד מול שחקני ההתקפה של חיפה שמשגעים את ההגנות בליגת העל? ועם מה ההגנה הירוקה תצטרך להתמודד ב-90 הדקות הקרובות? לצורך כך, גייסנו שני בלמי עבר גדולים ומנוסים משתי הקבוצות, אפרים דוידי מהצד האדום ורפי אוסמו מהצד הירוק, שינתחו את החוליה האחורית של שתי הקבוצות לקראת המפגש באצטדיון טרנר.

השוער שתמיד שם והמהפך: מאזן הכוחות בין ג’וש כהן לעומרי גלזר

אבל ראשית, קצת מספרים. לשתי הקבוצות יש את ההגנות הטובות בליגת העל: חיפה שמצאה את הרשת 46 פעמים ב-17 מחזורים - יותר מכל אחת אחרת, ספגה 13 שערי חובה ולאחרונה שמרה על רשת נקייה בארבעה מתוך ששת משחקי הליגה האחרונים בהובלת הבלמים שון גולדברג ובוגדן פלאניץ'. רק לב"ש מאזן הגנתי טוב ממנה והיא ספגה 11 שערים בלבד כאשר במרכז ההגנה משחקים מיגל ויטור, חאתם אלחמיד, איאד אבו עביד או איתן טיבי.

יחייך גם אחרי המפגש עם חיפה? ויטור (ראובן שוורץ)יחייך גם אחרי המפגש עם חיפה? ויטור (ראובן שוורץ)

"הפועל ב"ש משחקת רוב הזמן עם שלושה בלמים וזה מוכיח את עצמו", אומר אפרים דוידי, "בסגל של רוני לוי יש שלושה שחקני נבחרת ובלם מנוסה כמו מיגל ויטור, וזה מושלם למאמן. כמו שאומרים, כאב ראש חיובי. כולם בכושר טוב, למרות ההפסד האחרון למכבי ת"א, כי לפחות בהגנה כולם עושים את העבודה שלהם על הצד הטוב ביותר".

לדברי דוידי, "ההגנה של חיפה פחות טובה מבחינת פערי האיכות בין הבלמים. חוץ מפלאניץ', שאר השחקנים לא יציבים. לכן בכר הציב את שון גולדברג במרכז ההגנה והוא היה טוב, כי הוא מסוג השחקנים שמטילים עליהם משימה והם יעשו אותה כמו שצריך, בעקשנות וחוכמה, וזה המהלך שמסביר למה ההגנה של חיפה התייצבה אחרי שבתחילת העונה היא ספגה הרבה שערים. ובכל זאת, פלאניץ' הוא הבורג הכי חשוב במכבי חיפה, כי הוא בלם ברמה גבוהה מאוד. סביב מיגל ויטור יש הילה בב"ש, אבל מבחינת חיפה? הוא חשוב בדיוק כמו ויטור".

"הבורג הכי חשוב בחיפה". פלאניץ' (שחר גרוס)"הבורג הכי חשוב בחיפה". פלאניץ' (שחר גרוס)

אוסמו טוען שאסור לזלזל בהגנה החיפאית ומזכיר: "יש הבדל בסגנון המשחק של שתי הקבוצות. בב"ש יש שחקני הגנה טובים, אבל מה שמייחד אותה הוא משחק ההגנה של כל הקבוצה. מלכתחילה עמדות המוצא של השחקנים שלה הן הגנתיות, כך שרוני לוי גורם לכל הקבוצה לעמוד נכון ולספוג פחות שערים, אבל כשאתה משחק בצורה הזאת אתה מקבל קבוצה שהיא פחות תוקפת ופחות כובשת. לחיפה אין הגנה חלשה יותר, פשוט סגנון המשחק שלה הוא שונה לחלוטין כי היא תוקפת יותר.

"בחלק גדול מהמשחק, המגינים נמצאים מעבר לקו האמצע ולפעמים אפילו 30-40 מטר משער היריב, כך שהם יוצאים קדימה בהתקפות ואז הקבוצה כולה חשופה יותר מאחור. לכן, אגב, לא פעם רואים את חוסה רודריגס יורד לחוליה האחורית או את עלי מוחמד משחק ממש כמו בלם קדמי, כדי לאפשר לזה לקרות, לשחרר את המגנים קדימה ולהישאר עם נזק מינימלי. מבחינת חיפה, זה המוקש כי ב"ש מסוכנת בהתקפות המתפרצות".

דוידי טוען כי המערך של ב"ש יוצר מעט בלבול: "לחיפה יש מגינים טובים שמשתתפים במשחק ההתקפה, אבל עצם זה שרוני לוי הציב שלושה בלמים, זה משחרר גם את המגינים שלו לתפקד ממש כמו שחקני כנף. הם עולים למעלה ואפילו מאיימים על השער כשזה מתאפשר. אי אפשר לומר שבאר שבע עושה בונקר ומנצחת משחקים על עקיצות במערך כזה, כי לאחרונה היא משחקת כדורגל והיא יודעת לתקוף".

משחרר את המגינים. רוני לוי עם שחקניו (ראובן שוורץ)משחרר את המגינים. רוני לוי עם שחקניו (ראובן שוורץ)

אוסמו מצביע על יתרון של הירוקים: "חיפה משחקת יחד כבר הרבה מאוד זמן, זו אולי הנקודה החזקה ביותר שלה וזה חשוב מאוד בכדורגל. זה נכון ששון גולדברג השתלב בהרכב רק לאחרונה, אבל אלו אותם שחקני ההגנה שמשחקים ביחד כבר כמה שנים וזה מאוד חשוב. רז מאיר, סאן מנחם, פלאניץ' שנמצא כבר עונה שנייה והבלם הנוסף שמתחלף, בין אם זה עופרי ארד, רמי גרשון או שון גולדברג, כולם מכירים היטב את כולם וזו חוזקה שאי אפשר לזלזל בה".

במרכזן של ההגנות יש שני זרים איכותיים. ויטור ופלאניץ' נוגעים הרבה בכדור כאשר הכדור אצלם וייתכן שהמאמנים ישימו דגש על כך. "פלאניץ' נותן עזרה גם למשחק ההתקפה, כי הרבה פעמים הוא מוביל כדור, יוצא קדימה וזה מפרק את קווי ההגנה של היריב", ציין אוסמו, "אני מכיר את רוני לוי ולדעתי זו נקודה שהוא ישים עליה דגש. בדרך כלל הקבוצה שלו עומדת בצורה מסודרת, ולכן הוא יגיד לשחקנים שלו לשים לב ליציאות של פלאניץ' ולהיערך אליהן בהתאם".

ושוב, אי אפשר להתעלם מההתקפה החיפאית, אז האם ב"ש תצליח לעצור אותה? דוידי בטוח: "יהיה להם יותר קשה מול הבלמים של ב"ש. הם מנוסים, אחראים ויש להם יכולת להגיב מהר לכל סיטואציה".

"לחיפה יהיה יותר קשה מול הבלמים של ב"ש" (רדאד ג'בארה)"לחיפה יהיה יותר קשה מול הבלמים של ב"ש" (רדאד ג'בארה)

לעומתו, אוסמו טוען כי "השלישייה האחורית של ב"ש לא תהווה מכשול עבור שחקני ההתקפה של חיפה. הם הרבה יותר רעננים, מהירים ומחליפים מקומות כל הזמן. וכשמדברים על ההתקפה של חיפה, לא מדברים רק על שניים-שלושה שחקנים. כל השחקנים, כולל המגינים והשחקנים שנמצאים בעמדות הקישור המרכזי, לוקחים חלק פעיל במשחק ההתקפי. הם לוחצים, מוסרים, מאיימים, נכנסים לרחבה וכולם עושים הכל".

אוסמו הוסיף מניסיונו ואמר כי "בזמן משחק עם אינטנסיביות גבוהה, כשאתה מתמודד מול כל כך הרבה שחקנים תוקפים, אתה לא יודע מאיפה יבוא השחקן שיכריע את המשחק וזה מקשה עליך. לב"ש יש מאמן שאני מאוד אוהב, רוני לוי יודע להעמיד קבוצה בצורה טקטית יוצאת מן הכלל, אבל השאלה היא כמה זה יעבוד במשחק הזה עם קבוצה דורסנית כמו של מכבי חיפה שלא מפסיקה לעבוד ולשגע את ההגנות לאורך כל המשחק. יהיה מעניין".

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה