היום (שבת) חוגג תומר חמד יום הולדת 33. שחקנה של צ’רלטון מהצ’מפיונשיפ גדל במחלקת הנוער של מכבי חיפה, עבר השאלות במכבי הרצליה, בני יהודה ומכבי אחי נצרת, עד שהרשים את אלישע לוי וקיבל הזדמנות רצינית בקבוצת נעוריו, בדרך ליציאה לאירופה שהביאה אותו למקום בו הוא נמצא כיום.

חמד הגיע לנקודה בה לא מעט כדורגלנים בוחרים לתלות את הנעליים, או במקרה של ליגיונרים מצליחים, לכל הפחות לשוב לישראל. עבור החלוץ לו 38 הופעות במדי נבחרת ישראל בהן כבש כמות מדהימה יחסית למספר הופעותיו – 17 שערים, לא מדובר בסוף הדרך בחו”ל כפי שהוא מספר בראיון יום הולדת מיוחד ל-ONE בו גם תיאר את החגיגות בצל הקורונה, המצב בליגה האנגלית, האם לדעתו צריך להכתיר אלופה בישראל, ההישגים בקריירה ואיך הוא שומר על הכושר בבית.

הקעקוע החדש והמרגש של כוכב מכבי חיפה

מזל טוב תומר, איך זה לחגוג בימי קורונה?
”זה לא טבעי ולא כמו שכולנו רוצים לחגוג יום הולדת, אבל בסופו של דבר האנשים שהכי הכי חשובים לי והכי קרובים אליי שזה אשתי והילדות פה איתי וזה הכי חשוב לי. שנה אחת נצטרך לחגוג במספר מצומצם של אנשים, כמובן שעדיין יכולים לבוא כמה בני משפחה להגיד מזל טוב אבל אין חגיגה גדולה. אני לוקח את זה בגישה שלא קרה כלום ושנה אחת חוגגים קצת יותר מצומצם ורגוע, בעזרת השם נחגוג בעתיד עם כל המשפחה המאוחדת ובגדול”.

תומר חמד (רדאד ג'בארה)תומר חמד (רדאד ג'בארה)

האם אתה נמצא במקום בו שאפת להגיע אליו בקריירה בגיל הזה?
”אני חושב שבנקודת הזמן הזו ובגיל הזה אני מאוד גאה ומרוצה מהמקום שאני נמצא בו בקריירה. אני חושב, כשאני מסתכל אחורה, שמה שהשגתי וחוויתי וראיתי זה משהו שמבחינתי הוא לא מובן מאליו. אני צריך להעריך ואני מודה על זה כל יום. בתור ילד שגדל בישראל, לבוא ולחוות את הליגה הספרדית והאנגלית ולשחק בנבחרת הלאומית ולייצג את המדינה בכל כך הרבה משחקים, זה חלום. דמיינתי את זה כילד ששיחק בשכונה או אפילו רק עם עצמו ועם הכדור. היום אני מאוד גאה על מה שהשגתי. אם אני מסתכל קדימה, יש לי עוד שאיפות עד סוף הקריירה. יום הולדת זה תמיד זמן טוב להסתכל על מה שעשית עד עכשיו, אבל גם להסתכל קדימה ולכוון למטרות נוספות ולשאוף כמה שיותר רחוק”.

מה אתה יודע על החידוש אפשרי של הצ'מפיונשיפ? האם קיבלת הוראות מסוימות מהמועדון?
”כרגע הדברים עדיין באוויר. אף אחד לא יודע מה קורה. כולם מחכים להחלטות של הממשלה. כולם מבינים שזה מצב חדש ואף אחד לא יודע איך להתנהל ואיך הדברים יתנהלו. המועדון מבקש מאיתנו לשמור על כושר ונותן לנו תכניות אימון לבית. זה לא אידאלי, אבל אנחנו חייבים לעשות את זה. מבחינת הקבוצה, אנחנו מחכים גם כן לדעת אם הליגה מסתיימת או ממשיכה בשביל לדעת מה קורה בעתיד. אם הליגה תחזור, נצטרך לחזור מהר מאוד לעניינים ולסיים את הליגה. ואם לא, נשאר רק להצטער שאי אפשר לסיים בצורה ספורטיבית את העונה ולקבל כל החלטה שתהיה”.

במידה והליגה בארץ תסתיים, אתה חושב שצריך לקבוע אלופה או להכריז שאין אלופה לעונה הזו כי יש עוד 30 נקודות בקופה?
”אני חושב שכל ליגה בעולם, ברגע שמפסיקים אותה  בנקודת ציון כזו או אחרת –  לדעתי אי אפשר להכריז על אלופה או יורדות. זה משהו מאוד לא ספורטיבי. אני חושב שפעם ראשונה, לא יודע אם זה קרה קודם, להחליט שפשוט עונה אחת נמחקת. אין עולות, אין יורדות ואם כמה שזה קשה, אנשים יצטרכו לקבל את זה ולהבין שזה מצב קיצוני. לדעתי אם לא ממשיכים את הליגה, אסור להכתיר אלופה, עולות ויורדות. צריך לחלק את מי שהולך לאירופה לפי המיקום וזהו”.

דן גלזר מול דולב חזיזה. "לקבוע אלופה זה מאוד לא ספורטיבי" (שחר גרוס)דן גלזר מול דולב חזיזה. "לקבוע אלופה זה מאוד לא ספורטיבי" (שחר גרוס)

מה יהיה בחלון העברות הקרוב, האם נראה אותך חוזר לארץ? ואם כן לאן?
”חלון ההעברות הקרוב יהיה מאוד מעניין מבחינתי באופן אישי. אני שחקן חופשי בסוף העונה ומסיים חוזה בצ’רלטון ויכול לבחור לאן אני רוצה ללכת. כבר היום יש הרבה התעניינות מליגות שעדיין לא הייתי בהן. שונות, חדשות. זה יכול להיות חוויה גם לי וגם למשפחה. כמובן, יש תמיד אופציה בליגות שאני מכיר כמו ספרד ואנגליה. היום יש לי נקודה הרבה יותר נקייה לחשוב מה הכי טוב בשבילי ולמשפחה מכל ההיבטים. מקצועית זה הכי חשוב, אבל גם משפחתית וגם כלכלית זה קריטי לקראת הצעד הבא. הצעד המקצועי והאתגרי מבחינתי הוא הכי חשוב ואני אלך למקום שהכי יאתגר אותי. עד שהליגה תסתיים הראש שלי רק בצ’רלטון ואז נחשוב קדימה ונתחיל להתעסק בעונה הבאה”.

אז לפי מה שאני מבין ממך, חזרה לארץ או למכבי חיפה היא לא אופציה מבחינתך?
”לא. כרגע החזרה לישראל היא לא אופציה או משהו שאני מכוון אליו. מרגיש שיש לי עוד כמה שנים לשחק וליהנות מהחוויה של הכדורגל ברמות הגבוהות בחו”ל”.

תומר חמד בימיו במכבי חיפה. "חזרה לארץ לא אופציה כרגע" (יוסי ציפקיס)תומר חמד בימיו במכבי חיפה. "חזרה לארץ לא אופציה כרגע" (יוסי ציפקיס)

ולסיום, איך אתה שומר על כושר בזמן הזה?
”בתקופה הזו שלא פשוט לשמור על כושר אני דאגתי שיהיה לי פה איתי הליכון לפני שנכנסו להסגר פה בארץ. ככה שיכולתי לרוץ על ההליכון, לעשות הרבה תרגילי כוח והבאתי גם מספר משקולות שיהיה לי פה בשביל תרגילים. כמובן שזה לא משתווה לחדר כושר או אימון עם הקבוצה, זה לא אידאלי כמו בשגרה. אני יכול להבטיח שגם האימונים שאני עושה פה לא פחות קשים, כל אחד יכול לעשות לעצמו אימונים אישיים ולראות שהוא עושה עבודה לא פחות טובה ממה שאתה עושה עם הקבוצה. הרבה רואים גם באינסטגרם את מה שאני עושה וזה נחמד לתת רעיונות לאנשים שבבית ולא יכולים לצאת לחדר כושר. עכשיו שאפשר לצאת קצת מהבית אני רץ פה בשדות ומתאמן יותר בשטח, לפעמים זה מהנה יותר מהליכון”.

תומר חמד מתאמן עם בנותיו (צילום מסך, אינסטגרם)תומר חמד מתאמן עם בנותיו (צילום מסך, אינסטגרם)