אחרי הפרסום ב-ONE אתמול (רביעי) על ההתקרבות המשמעותית בין מכבי תל אביב לפארפה גויאגון, עליו נראה כי ולאדן איביץ’ בונה כחלק מהסגל העונה, עלתה השאלה מה בדיוק יעשו הצהובים עם ריבוי הזרים בסגל. עם פארפה, לקבוצה יש חוזים חתומים גם מול סטיפה פריצה, ג’ורג’ה יובאנוביץ’, ברנדלי קוואס, אדוארדו גררו, אנריק סבוריט ואנדרה ז’ראלדש. כל זאת, ובזמן ששורות אלו נכתבות ברק יצחקי עדיין מחפש שחקן כנף ובלם זרים לסגל של המאמן הסרבי. 

למנהל המקצועי ולמאמן יש ללא ספק כאב ראש גדול בנושא הזרים, אך בעוד בעמדות הכנפיים אין להם ממש פתרונות מבית, וגם בהגנה הבלמים היחידים בסגל הם שחר פיבן ועידן נחמיאס, מה שמעיד על הצורך בחיזוק של לפחות שחקן אחד לשם, דווקא בעמדת המגן הימני בה ישנו זר חתום (ז’ראלדש) יכולה מכבי ת”א להתנחם בכך שכן יש לה פתרון שהיא גידלה. גם בהנחה ואלי דסה לא יחזור וימשיך באירופה כפי שהוא שואף, מכבי ת”א יכולה ללכת לעונה הקרובה עם מאור קנדיל שנמצא תחת חוזה ועם גיא מזרחי, המגן הימני הצעיר שחזר מהשאלה בקריית שמונה. 

מזרחי סיים עונת בכורה בליגת העל עם נתונים טובים מאוד וכמגן ימני שמיועד למכבי ת”א הוא יכול לשחק בקו של ארבעה וגם במערך של שלושה בלמים כווינגבאק על כל הקו. הנתונים מהעונה הקודמת מעידים על כך שמזרחי מוכשר יותר מבחינה טכנית על הכדור מאנדרה ז'ראלדש, וזה חשוב מאוד לקבוצה שברוב הזמן תחזיק בכדור ותחפש פתרונות אל מול צפיפות. המגן הצעיר צבר העונה 2,328 דקות לעומת 2,806 דקות שצבר הפורטוגלי. בסכום הזה, מזרחי הספיק לרשום 28 ניסיונות להכניס מסירות מפתח, כש-14 מהן מדויקות, בעוד ז'ראלדש ניסה להכניס 18 ודייק בתשע.

האם זה הזמן הנכון של אוסקר לצאת לאירופה?

למרות שהמגן הוותיק שיחק 478 דקות יותר, הוא הכניס 63 קרוסים לרחבה לעומת 77 שגיא מזרחי הכניס, כל זאת כשאנחנו יודעים שמכבי תל אביב מחזיקה בכדור במשחקיה בפער גדול מעירוני קריית שמונה - משמע סיכויים יותר נמוכים למזרחי להכניס הגבהות וכדורי רוחב לתוך הרחבה.

עוד דבר שמלמד על היכולת הטכנית של גיא מזרחי, היא העובדה שביצע 57 ניסיונות כדרור לעומת 35 של ז'ראלדש. מזרחי רשם 30 מוצלחים, בעוד ז'ראלדש 19. כלומר - מזרחי מנסה לשבור קווים או לשחרר לחץ בכמות גבוהה יותר מז'ראלדש. השניים גם מאבדים כדורים מן הסתם, שמורכבים מניסיונות כדרור פחות מוצלחים וממסירות ללא כתובת - מזרחי איבד 166 כדורים כש-36 בחצי המגרש של קבוצתו, בעוד ז'ראלדש איבד 130 כדורים כש-31 בחצי קבוצתו.

ומי יותר טוב ללא הכדור מבין השניים? גיא מזרחי הספיק להיכנס ל-226 מאבקי קרקע, לעומת ז'ראלדש שמצא 209 מאבקים. הדבר כבר יכול לתת לנו קצת מושג על איזה מגן מגיע בתזמון טוב יותר לשחקן שהוא לוחץ או מתמודד איתו, כבר שנוצר "מאבק" בין השניים. מזרחי אמנם הגיע ליותר מאבקים בפער, אך עדיין ניצח 128 לעומת ז'ראלדש שניצח 129, משמע - ז'ראלדש עדיין מנוסה יותר או מעוצב יותר בדרך שבה הוא משיג את הכדור במאבק בין אם זה בטכניקת התיקול או בעוצמות הפיזיות.

הדבר בא לידי ביטוי בכך ששני השחקנים שלחו רגל לתיקול בכמות זהה של פעמים - 72. ז'ראלדש רשם 53 תיקולים מוצלחים, לעומת מזרחי שרשם 43 מוצלחים. גם בגובה, מזרחי נכנס ל-65 מאבקי גובה לעומת 69 שז'ראלדש נכנס אליהם, בעוד מזרחי מנצח ב-36, המגן הפורטוגלי ניצח ב-42 מהם. אכן רואים כי הניסיון והיכולות ההגנתיות של הפורטוגלי טובות יותר, אך לא בפער ניכר. למעשה, היתרון שלו מינורי והגיוני בהתחשב בכך שהוא משחק הרבה יותר זמן ממנו בקבוצות בכירות. אולם עם איביץ’ כמאמן והסגנון הברור שלו, מזרחי ללא ספק שחקן שיכול להתפתח באופן מוצלח תחתיו. 

את חילוצי הכדור בין שני השחקנים יהיה קשה מאוד להשוות. ברוב העונה, מכבי תל אביב עומדת מאוד גבוה ומנסה לחלץ את הכדור קרוב יותר לשער היריבה לעומת קריית שמונה שפעמים רבות עמדה בשליש המרכזי ואפילו בבלוק נמוך, כך שמספרי החילוצים מתעתעים. מזרחי חילץ 124 כדורים בסך הכל לעומת 147 של ז'ראלדש (כזכור, הפורטוגלי צבר יותר דקות), כשמזרחי מחלץ רק 19 בחצי היריבה ו-105 בחצי קבוצתו. לעומת זאת הפורטוגלי חילץ 34 כדורים בחצי היריבה ו-113 כדורים בחצי קבוצתו. לסיכום, כאשר קנדיל כבר בקבוצה, נראה כי איביץ’ יכול להיות רגוע עם מזרחי לידו. אם דסה יצטרף אז כבר תהיה לו אפשרות בחירה איכותית עוד יותר. ז’ראלדש, כך נראה, הוא השחקן לו אפשר יהיה להודות על אליפות וגביע ולהיפרד. 

ניתן להאזין לפרק גם דרך אפליקציית Spotify ואפליקציות הפודקאסטים של אפל של גוגל.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה