מכבי חיפה, מכבי תל אביב והפועל באר שבע ישחקו הערב (חמישי) בגומלין שלב הפלייאוף של הקונפרנס ליג כשלנגד עיניהן מטרה אחת ברורה – להעפיל למפעל האירופי החדש ולשחק בימי חמישי גם בחודשים הקרובים.

הירוקים מגיעים אחרי 3:3 מול נפטצ’י באקו באזרבייג’ן וצריכים ניצחון בסמי עופר כדי להעפיל לשלב הבתים, כאשר תיקו ישלח את המשחק להארכה. הצהובים ניצחו את שחטאר קרגנדי 1:2 בקזחסטן ותיקו בבלומפילד יספיק להם כדי להעפיל ואילו האדומים רשמו 0:0 בבית מול אנורתוזיס בשבוע שעבר והם צריכים ניצחון בלרנקה, או תיקו שישלח את המשחק להארכה.

ומה יקרה אם השלוש יעלו? באילו דרגים הן יהיו לקראת הגרלת הקונפרנס ליג שתיערך כבר מחר? התשובה לשאלה הזו לא פשוטה, שכן אף קבוצה עדיין לא העפילה לשלב הבתים במפעל וכל 32 הקבוצות שישחקו בשלב הבתים יעפילו אליו הערב – 22 המנצחות מפלייאוף הקונפרנס ליג ו-10 המפסידות מפלייאוף הליגה האירופית. ובכל זאת, ישנם כמה דברים שכבר אפשר לומר. 

מסע"ת מכבי ת"א לקראת שאחטר קארגנדי

אם מכבי ת”א לא תפסיד ליריבתה הקזחית ותעלה לקונפרנס ליג, היא תהיה ככל הנראה בדרג 2 בהגרלה. הצהובים יוכלו להיות גם בדרג 1 אם הכוכבים יסתדרו ו-8 מבין הקבוצות המדורגות מעליהם שעשויות להעפיל או ליפול לשלב הבתים בקונפרנס ליג, לא יגיעו למפעל. עם זאת הסיכוי לכך לא גבוה וישנה סבירות גבוהה יותר שהצהובים ימצאו את עצמם בדרג 2. בכל מקרה, הם לא יהיו בדרג נמוך יותר. 

הפועל באר שבע יכולה להיות באופן תיאורטי גם בדרג 1, גם בדרג 2 וגם בדרג 3 אם תעבור את אנורתוזיס, אך במקרה של האדומים מהנגב הם כמעט בוודאות ימצאו את עצמם בדרג 2. לדרג 1 הם יתקשו מאוד להגיע וצריכים כמות לא סבירה של הפתעות, וגם בשביל שהם יהיו בדרג 3 דברים צריכים להסתדר ממש נגדם, באופן שלא סביר שיקרה. בניגוד למכבי ת”א, שצפויה להיות בדרג 2 אך מחזיקה בסיכוי נמוך אך סביר להיות בדרג 1, הסבירות של הקבוצה של רוני לוי להיות בדרג כלשהו שהוא לא דרג 2 (אם תעלה) נמוכה מאוד. 

רוני לוי (מרטין גוטדאמק)רוני לוי (מרטין גוטדאמק)

לבסוף, מכבי חיפה תהיה בכל מקרה בדרג הרביעי, אם תעלה לשלב הבתים. הירוקים יכולים באופן תיאורטי להיות גם בדרג 3, אך למעשה הסיכויים לכך נמוכים עד לא קיימים באופן ריאלי. הדירוג הנמוך של מכבי חיפה מהשנים האחרונות בשל היעדר הצלחה באירופה יותיר אותה בדרג האחרון גם אם תעפיל לשב הבתים, מה שאומר הגרלה קשה יותר, לפחות על הנייר.