הוועדה המקצועית באיגוד השופטים סיפקה היום (חמישי) את חוות דעתה בנוגע למספר אירועים מרכזיים שהתרחשו במחזור השלישי בליגת הבורסה לניירות ערך. מחוות הדעת עולה כי בניגוד לאירועים משני המחזורים הראשונים בעקבותיהם הועברה לא מעט ביקורת על השופטים, הפעם המסקנות יושמו.

בנוגע לשער הפסול של שובל גוזלן ב-2:2 בין הפועל באר שבע למ.ס אשדוד, קבעו בוועדה כי “בתוספת הזמן של המשחק צדק שופט ה-VAR כאשר המליץ לשופט לבחון את אישור השער בעקבות עבירת יד שביצע מבקיע השער לזכות אשדוד. השופט פעל כנדרש כאשר ביטל את אישור השער לאחר בחינת האירוע על גבי המסך”.

בכר: ""צריכים להיות יותר דומיננטים"

בוועדה הדגישו כי במסגרת עדכוני החוקה, אשר נכנסו לתוקף לאחרונה, נקבע כי עבירת יד תיפסק כנגד שחקן תוקף אשר השיג החזקה/שליטה בכדור תוך שהוא נגע בידו/זרועו ולאחר מכן הובקע שער במישרין מן היד/הזרוע או שנוצרה הזדמנות להבקעת שער. כמו כן, החוקה החדשה מבדילה בין עבירת יד של תוקף, אשר השיג יתרון באמצעות היד (מספיקה נגיעת יד בלבד) לעומת כל עבירת יד אחרת אשר בה יש לאבחן קריטריונים, כגון הגדלת נפח הגוף ו/או תנועה לא טבעית.

באירוע שקדם לשער הפסול בדקה ה-87, החליטו בוועדה כי שופט ה-VAR צדק פעם נוספת, כאשר לא המליץ לשופט רועי ריינשרייבר לבחון אירוע של ספק הכשלה ברחבה על שחקן של ב"ש, לאחר שבחן את האירוע בהילוכים החוזרים. אין מדובר במקרה ודאי וברור ולכן פעל ה-VAR כמצופה ועל פי הפרוטוקול.

רועי ריינשרייבר (רדאד ג'בארה)רועי ריינשרייבר (רדאד ג'בארה)

כמו כן, צוינו עוד שני אירועים גבוליים במשחקים בין מכבי חיפה לעירוני קריית שמונה ובין הפועל כפר סבא למכבי תל אביב, בהם פעלו צוות שופטי ה-VAR וצוות השיפוט במגרש כמצופה מהם. 

הטעות היחידה אותה ציינה הוועדה התרחשה במשחק בין הפועל חדרה להפועל רעננה כשצוין כי “בדקה ה-37 טעה שופט ה-VAR כאשר המליץ לשופט לבחון אירוע של ספק עבירה על תוקף של רעננה ברחבת העונשין והשופט, לאחר בחינת האירוע על גבי המסך, שינה את החלטתו לבעיטת עונשין. אין מדובר באירוע של טעות ודאית וברורה ולכן מצופה היה להישאר עם ההחלטה המקורית של השופט. השופטים הונחו להקפיד כל העת על רף התערבות גבוה, בהתאם לפרוטוקול ה-VAR”.