על רקע המצב במדינת ישראל, הנהלת ההתאחדות לכדורגל התכנסה הבוקר (שלישי), לישיבת חירום, וזאת כדי לצאת בקריאה אחת של כל אנשי ההנהלה, יהודים ואנשי המגזר – “אין מקום לגזענות ולאלימות”. 

כאמור, בהתאחדות רצו לצאת עם המסר המפויס, כאשר הכוונה שכל חברי ההנהלה יתמכו בו, אך במקביל יש לציין שחברי ההנהלה אמרו: “זה יפה מאוד למנוע גזענות ואלימות בימים אלו, אך עם כל זאת שיסבירו, כשיחזור הכדורגל, כיצד לוקחים קבוצות של ילדים יהודים למשחקים בסכנין ובטייבה, ובמקומות אחרים של המגזר”.

לישיבה הופיעו בין היתר יו”ר ההתאחדות אורן חסון, המנכ”ל יוסי שרעבי, שינו זוארץ, מוחמד אבו יונס, יעקב שחר, מורן מאירי, אלי אוחנה, אלונה ברקת, אריאל שיימן, שרון ניסנוב ואחמד חילו.

שר התרבות והספורט חילי טרופר שלח ברכה מצולמת לחברי הנהלת ההתאחדות: “אלה ימים קשים במדינת ישראל. אין יותר טוב מספורט כדי לחבר חזרה והספורט הוא סמל לדו קיום במדינת ישראל. פונה אליכם בבקשה לתת מאמץ כדי לחבר בחזרה את חלקיה של מדינת ישראל”.

אמנת ההתאחדות (ההתאחדות לכדורגל)אמנת ההתאחדות (ההתאחדות לכדורגל)

בפתיחת הישיבה אמר יושב ראש ההתאחדות, אורן חסון: “אנחנו נמצאים בנקודה שבה דרושה מנהיגות, גם מצידנו, לאור מה שקורה במדינת ישראל. זו שעת מבחן לכל החברה והכדורגל הישראלי. חשוב לרתום את כל מי שיושבים פה סביב השולחן ולעשות מעשה. נחתום על אמנה שקוראת להרגעת הרוחות ולפיוס, בשאיפה שכל חברי ההנהלה יחתמו עליה”.

“במשך 73 שנים במאמץ רב יצרנו מרקם אדיר ומיוחד של חברה שמורכבת מדתות שונות בישראל. החברה רוצה לקיים שגרה שקטה ורגועה על אף פסיפס אנושי מורכב. עלינו להתאחד ולהדגיש את המשותף ולהרחיק את הגורם המפלג. הכדור במגרש לא מבדיל בין דת לדת. כחלק מגוף בינלאומי שמורכב ממגוון רחב של משתתפים, אני רוצה לחבק את המשותף ולתת במה לשליחות שלנו. אני רוצה למסור את תנחומיי למשפחות ההרוגים ולאחל החלמה לפצועים”.

“אני, יו”ר ההתאחדות, ישראלי גאה, שירתתי בצבא, בניתי את ביתי בישראל ואני היו”ר של כל הקבוצות, כל האוהדים, כל השחקנים, כל המאמנים, ללא קשר לדתם או למוצאם. אני קורא מכאן לכל מי שאוהב כדורגל לחבק את המשותף ולהרחיק את מי שמאיימים להרוס את מפעל חיינו. כולנו מחויבים למציאת הטוב עבור עתיד ילדנו והארץ הטובה, בתקווה לימים טובים יותר”.

אבו יונס (חגי מיכאלי)אבו יונס (חגי מיכאלי)

חסון הקריא את אמנת ההגינות ואמר: “זוהי אמנה של אחווה ושותפות. הכדורגל הוא אהבה של כולנו והוכח כאמצעי לקידום וטיפוח החברה בישראל. זהו מקור לגאווה ומזמין אליו ללא הבדל של דת, גזע, מין או לאום. המשחק מאפשר לנו להשיג ניצחונות משותפים רבים ובעלי משמעות גם מחוץ לכר הדשא. עלינו לשמר את האחווה והשותפות, להעצים את המחבר ולטפח עוד דוגמאות לחיים משותפים עבור החברה הישראלית. בימים של מחלוקות נעשה הכל כדי שהכדורגל יהיה גשר מאחד, מחבר, מכיל ומצמיח. נוכיח שאפשר גם אחרת. דורות של צעירים וצעירות רואים בנו מודל לחיקוי, אני מתחייב לפעול במסגרת תפקידי לטובת ערכי דו קיום, אחדות, שיוויון, כבוד הדדי ואחריות חברתית. זהו מאבק חסר פשרות למאבק בגזענות”.

אורן חסון ואבו יונס (חגי מיכאלי)אורן חסון ואבו יונס (חגי מיכאלי)

יושב ראש בני סכנין, מוחמד אבו יונס: “מה שקרה פגע במרקם העדין בין המגזר הערבי ליהודי. כל אחד ממעמדו יכול לעזור לשקם ולתקן את מה שנפגע. הספורט הוא מודל לחיקוי, יש אחריות גדולה על בעלי הקבוצות ועל השחקנים שהם מודל לחיקוי. אני רוצה להודות לג’קי בן זקן שהתקשר אליי ביום הראשון ואמר שהוא מוכן לארח שחקנים בביתו ומגיע לו כל הכבוד על היוזמה. יש תפנית במגזר הערבי שחברי כנסת או מפלגות רצו להיות חלק מהממשלה וזה בא מהרחוב שרוצה להיות חלק מהחברה בישראל”.

“יש לנו בעיות ואנחנו רוצים להיות חלק מהממשלה ולהשתלב במדינה, אבל לצערי הרב בני גנץ פחד לשבת עם הרשימה המשותפת עד שמישהו אחר הכשיר את המפלגות הללו, והיום יש שינוי מסוים. אנחנו בתקופה רגישה מאוד ורוצים לדבר על מה שמאחד ולא על מה שמפלג. ראינו בימים האחרונים מי העביר את לשכתו לשכונת שייח ג’ראח ופיזר מתנחלים באוטובוסים לכפרים הערבים, המפכ”ל אמר זאת והיה לו אינטרס להסתה. כולנו משלמים את המחיר וזה מחיר כבד מאוד”.

אלונה ברקת (חגי מיכאלי)אלונה ברקת (חגי מיכאלי)

“מה שבנינו בעשרות שנים ביחד נהרס בשבוע אחד? זה לא ייתכן. כל בנאדם יכול לעזור ולתרום למען החיים המשותפים, כל אחד כזה יבורך. יש לזה חשיבות גדולה. בתקופה האחרונה גם עיתונאים לא עמדו בלחץ ואם הוא קורא להרג אנשים זה לא מכובד. אם עיתונאי אומר דבר כזה, שמג”בניקים יבואו להוציא נשק מהחברה הערבית, הם יוכלו לירות. קראו להוציא את הנשק מהחברה הערבית, אין לילה בלי יריות. אני לא הולך לישון בלי צרור יריות”.

“אם יודעים איפה הנשק, למה לא להוציא אותו? רציתם לשמוע מה קורה במגזר. יכול להיות שלא תאהבו את זה”.

חבר ההנהלה יניב נח העיר לו: “באנו לפייס, עם כל הכבוד אבו יונס. לא נכניס פוליטיקה למגרשים ולהתאחדות. המטרה שלנו לפייס, לשם כך התכנסנו. אנחנו מודים לשוטרים ולחיילים שעושים את עבודתם על הצד הטוב ביותר”

אחר קרא בכעס: “זה לא התפקיד שלך, לא רוצה לשמוע על זה”. אריאל שיימן התפרץ בכעס: “אבו יונס, רוצים לדבר כדורגל, לא פוליטיקה. רוצים לדבר על השותפות בנבחרת בין שחקנים ערבים ויהודים ולנסות לפשר”.

אבו יונס: “האמת כואבת. אבל אני רוצה לסיים בנימה חיובית. נעבוד קשה ביחד כדי לעבור את התקופה הזאת”.

יעקב שחר ואלונה ברקת (חגי מיכאלי)יעקב שחר ואלונה ברקת (חגי מיכאלי)

באסם סולימאן: “אני רוצה להוציא מפה מסר מפייס. אני נמצא פה מעל 25 שנה כחבר הנהלה. נבנה פה משהו מיוחד, שעמלנו קשה כדי לבנות אותו. במשך שנים לא ראיתי שמדברים פה על פוליטיקה, אף פעם לא שאלו אף אחד פה על זה. אין בבית הזה גזענות או אפליה, הרגשנו חלק אינטגרלי ושאנחנו קיימים עם זכויות וחובות. מתפקידנו לפייס ולהרגיע את הרוחות, זה תפקידנו. יש בעיה עם מחלקות הנוער אבל לא תהיה בבעיה בבוגרים. בואו נהיה ביחד וזה הזמן לפעול ”. הוא זכה למחיאות כפיים.

אריאל שיימן: “אני רוצה להוסיף שכל מה שבאסם אמר צריך לחזק. גם בנסיעות לחו”ל כולנו ביחד. כולנו מדברים את אותה השפה. אין חברות כזאת ואף פעם לא הרגשתי שיש בעיה. אנחנו צריכים לעשות הכל כדי לגשר בין הצדדים של החברה. צריך לעשות פעולות גם בשטח. כולנו ביחד”.

אורן חסון הוסיף: “יוקם צוות בראשות המנכ”ל יוסי שערבי לוועדה שתחליט על צעדים אופרטיביים במטרה לאחד ולהדביק מחדש את המרקם העדין של החברה הישראלית. אנחנו מחויבים לעשות זאת. נוציא לפועל את הדברים שכולנו מאמינים שצריך ונכון לעשות”.

ישבת ההתאחדות (חגי מיכאלי)ישבת ההתאחדות (חגי מיכאלי)

אחד מחברי ההנהלה קרא: “אם יש יו”ר או חבר ועדה שמסית ברשתות החברתיות צריך לפעול נגדו במוסדות ההתאחדות”. חסון השיב: “אני קורא מפה לכולם לנהוג על פי האמנה שכולנו חתומים עליה, לפעול באחריות גם באזור האישי שלנו. מי שלא יפעל על פי האמנה, ויש מקרים כאלה לצערי, נעביר לתובע ההתאחדות את הפרטים ונפעל נגדו”.

בסיום הישיבה אמר אבו יונס: “אני חושב שכל מה שאמרתי זאת אמת והמציאות ודברים שכולם יודעים, אני רק רציתי לחזק את זה, וכמובן רציתי לסיים בנימה טובה שהספורט הוא מאחד, אבל היה חשוב לא לטאטאות מתחת לשטיח את הבעיות, כי ראיתם איך הכל התפוצץ לנו בפנים בשבוע האחרון וחבל”.

באמנה עליה חתמו חברי ההנהלה נכתב בין היתר: “הכדורגל הישראלי הוא האהבה הגדולה של כולנו ואמצעי נפלא, מוכח ויעיל לקידום ולחיזוק החברה בה הוא פועל. המשחק שכולנו אוהבים הוא גם כלי חינוכי, תרבותי, מקור לגאווה. משחק שמזמין אליו, ללא הבדל דת, גזע, מין ולאום, כל מי שרוצה לקחת בו חלק, בחדר ההלבשה, על כר הדשא וביציעים”.

“הניצחון על כר הדשא אינו חזות הכל ואין בו לכפר או לנחם על התנהגות לא ראויה. אירועי הימים האחרונים מאיימים לפגוע במה שיצרנו בעמל רב במשך שנים. עלינו לשמר את האחווה והשותפות וכך נצליח להיזכר במשותף. בכל עת ודווקא בימים של מחלוקת, חובה עלינו לעשות ככל שבאפשרותנו על מנת להבטיח כי הכדורגל ימשיך להיות גשר מאחד, מחבר, מכיל ומצמיח”.

“אשר על כן, אני מתחייב/ת לפעול במסגרת תפקידי כחבר/ת ההתאחדות לכדורגל בישראל לטובת ערכי דו קיום, אחדות, שוויון, כבוד הדדי, ספורטיביות, עבות הדדית ואחריות חברתית”.