המשחק של מכבי תל אביב באצטדיון האולימפי בקייב, תחת מזג אוויר קריר במיוחד, היה המסמר האחרון בעונה אירופית מאתגרת ומוצלחת מאוד מבחינת הצהובים, בעיקר לאור מציאות הקורונה הלא פשוטה. מכבי ת”א וגאורגיוס דוניס הגיעו בתחילת העונה לזירה האירופית לא מוכנים מבחינת חיזוק הסגל לאחר שחרור מאסיבי של מספר לא מבוטל של שחקני מפתח מהעונה הקודמת, פלוס פרשת אצילי ומיכה, ובכל זאת הצליחו לעשות קפיצת מדרגה גדולה ולהתגבר על המכשולים בדרך.

תחת ידיו של דוניס ומגבלות הזמן מרגע החתמת המאמן ועד המשחק הראשון בזירה האירופית, מכבי הצליחה להוציא מעצמה את המקסימום עם שילוב של מזל בהגרלה נוחה ולמרות שבמסגרת ליגת העל אמנם המאמן היווני נכשל ופוטר, בנוגע למסגרת האירופית דוניס דווקא הצליח בגדול ומתח את שחקניו למקסימום תוך כדי העפלה לליגה האירופית לאחר ההדחה מפלייאוף ליגת האלופות. העפלת הצהובים לאירופית היוותה הצלחה גדולה מבחינה מקצועית כאשר הצהובים סיימו את קמפיין הבתים במקום השני עם 11 נקודות ועלייה לשלב 32 הקבוצות האחרונות, שזהו הישג נהדר מבחינה מקצועית והישג כלכלי אדיר שהכניס לקופת הצהובים 12 מיליון אירו.

גאורגיוס דוניס (רדאד ג'בארה)גאורגיוס דוניס (רדאד ג'בארה)

לכך יש להוסיף את נקודות הדירוג להן זכה הכדורגל הישראלי לקראת העתיד הקרוב, כאשר מדובר בנקודות מאוד משמעותיות שאני מקווה שיעזרו לקבוצות במפעלים האירופיים מבחינת המיקום והדירוג, שיאפשרו לקבוצות ישראלית תהליך קצת יותר קל בהגעה בשנים הבאות לבתים של ליגת האלופות או מפעלים אירופיים נוספים כמדורגות. לזכותו של דוניס ייאמר שהוא הכין את הצהובים בצורה טובה מבחינה טקטית אל מול יריבות לעיתים עדיפות עם יכולת אמנם בינונית, אך עם צבירת נקודות מרשימה שעזרה לקבוצה להעפיל לשלב הבא. 

מכבי ת”א עברה טלטלה גדולה כאשר הוחלט על פיטוריו של דוניס ומינויו של פטריק ואן לוון למאמן. ההולנדי הכניס מערך שונה ממה שהקבוצה הורגלה בימי דוניס עם דגש על משחק ומערך יותר התקפי שהיה חסר בתקופת היווני, ושמחת החיים חזרה לחדר ההלבשה הצהוב. המאבק מול שחטאר הוכיח לצהובים כי הם הפסידו במאבק מול האוקראינים בשבוע שעבר בבלומפילד כיוון שנתנו יותר מדי כבוד לשחטאר שניצלה זאת עד תום. הערב הצהובים הוכיחו לנו ובעיקר לעצמם שהם יכלו לצאת מצמד המשחקים עם תוצאות הרבה יותר טובות ומרשימות בעיקר לאור היכולת הטובה שראינו על כר הדשא במחצית השנייה במשחק הראשון בבלומפילד, וכדורגל איכותי מאוד של הצהובים היום בקייב. דקות מרשימות שנתנו נקודות זכות חשובות למכבי שהעפילה ביכולתה לאורך דקות ארוכות על שחטאר, אך לא הצליחה לתרגם את האיכות והדומיננטיות להבקעת שערים.

שחקני מכבי ת"א ושחטאר בסיום (רויטרס)שחקני מכבי ת"א ושחטאר בסיום (רויטרס)

אלופת ישראל ספגה שער חובה לאחר טעות של טל בן חיים שגרם לפנדל חסר אחריות שהעלה את האוקראינים ליתרון בניגוד מוחלט למה שראינו על כר הדשא. מכבי ת”א סיימה היום מסלול מכובד ומרשים בליגה האירופית, שייתן נקודות זכות גדולות עבור הכדורגל הישראלי בעיקר בעתיד הקרוב. הלוואי שבכל שנה קבוצה ישראלית תצליח לשחזר את ההישג של הצהובים מהעונה הנוכחית. הצהובים יכולים להיות גאים במסע הנפלא שלהם באירופה, ועכשיו נותר להם מסע נוסף לא פחות חשוב – מאבק ישיר מול הירוקים מחיפה במאבק ראש בראש על אליפות ליגת העל.

עשה זאת שוב! רונאלדו בניתור של כדורסלן