כמעט שבוע חלף מאז הודיעה השופטת ספיר ברמן, קבל עם ועדה במסיבת עיתונאים מיוחדת, על התהליך לשינוי המין אותו היא חווה בחודשים האחרונים. כמעט שבוע מאז עברה השופטת את החשיפה האמיצה ומעוררת ההשראה שהצליחה לעורר עניין רב בכלי התקשורת המקומיים ולא פחות מכך גם ברחבי העולם. אמש (שני) עשתה ברמן את הופעת הבכורה המחודשת שלה בליגת העל והפעם כאישה מוצהרת, על כר הדשא באצטדיון סמי עופר במשחק בין הפועל חיפה לבית”ר ירושלים. ONE מביאים לכם את הערב ההיסטורי ברגע אחר רגע.

אלו היו ימים טרופים למי שעד לפני שישה ימים הייתה רשומה בכל מקום פומבי ורשמי כשגיא ברמן והודיעה באומץ רב כי מעתה שמה הוא ספיר. התגובות המחבקות לצד הלועגות ברשתות החברתיות, כמות העוקבים בעמוד האינסטגרם הפרטי שלה שצמחו בין לילה, היו רק הכנה לקראת הרגע הזה בו תעלה ברמן על כר הדשא בזהות חדשה ותוביל בגאווה משחק ראשון כשופטת ראשית בליגת העל. השופטת ניהלה בתקופה הזו מאז נחשפה בפני אנשי האיגוד בעיקר משחקים בליגה הלאומית על אף שהיא נמנית בין סגל שופטי ליגת העל. באיגוד לקחו החלטה בה ספיר תהיה משולבת בהדרגה במשחקים שלאחר ההצהרה אך לטענת גורמים שם החליטו לקדם את התהליך ולשבץ את ברמן למשחק ליגת העל כשופטת ראשית כבר במחזור הנוכחי בשל הטענה כי ראו את היחס, התגובות ובעיקר את הבשלות של ספיר לחזור לליגה הבכירה על אף החשיפה ו"הסיכון" שטמון בתהליך.

ספיר: תודה לכולם על התמיכה

הערב הגדול התחיל עוד יום קודם לכן כשספיר תיעדה באינסטגרם שלה את ההכנות לקראת המשחק מה שהגדירה כ"אימון מסכם" ולכך הוסיפה שעון עצר לאחור לשריקת הפתיחה של המשחק. החל מהצהריים של יום המשחק, התלוו אליה צוות תיעוד מיוחד מטעם ההתאחדות לכדורגל שצילמו אותה לאורך כל היום המרגש כשגם אחיה הצעיר היה באצטדיון ובא לתמוך בה במשחק הראשון מאז נחשפה באופן רשמי. ספיר הגיעה לאצטדיון בחליפה הייצוגית של השופטים כפי שהם נדרשים להגיע, ענדה עגילים, אחזקה בתיק הצד שלה כשעל רגליה נעלה אולסטאר וכמובן שלא שכחה לגרוב את הגרביים הוורדרדות שלה שקשה היה לפספס דרך המכנס המורם. תחילה עלתה על כר הדשא ביחד עם הצוות שלה כשהרביעייה התהלכו בקו אחד וסיירו מעט על הדשא.

חצי שעה לשריקת הפתיחה, עלו צוות השופטים, עוזרי השופטת עמנואל רפאלי ועידן צולר, צמודים לברמן כיחידה אחת, בעוד שהשופטת שזוכה לתשואות מהקהל לקחה רגע להבין כי אכן מדובר במחיאות כפיים עבורה. השלושה החלו בחימום ואז הבינה ברמן כי הקהל נרגש לקראתה וחזתה לפתע בשלטי תמיכה מצד אוהדי הפועל חיפה עליהם נכתב, "ספיר יקרה, כולנו איתך. אין מחיר לחופש", "סופר וומן, מדהימה ואמיצה". השופטת הודתה לקהל בחיוך רחב וידיים שלובות כאות תודה. הצוות המשיך להתחמם עד לשעה המיועדת וירד לחדר ההלבשה לקראת רגע האמת. 

ספיר ברמן והצוות (רדאד ג'בארה)ספיר ברמן והצוות (רדאד ג'בארה)

20:12 עת העלייה לכר הדשא, ספיר ביחד עם צוות השיפוט שלה מצעידים את שתי הקבוצות והשופטת שוב זוכה לתמיכה מצד הקהל וכן מכרוז המשחק שאמר: "הפועל חיפה מברכת את השופטת ספיר ברמן" בזמן שעל המסכים באצטדיון סמי עופר מופיעה תמונתה והכיתוב "בהצלחה ספיר!". הקבוצות מחאו לה כפיים והיא נראתה מאוד נינוחה במקומה וזאת על אף קריאות הבוז שנשמעו מצד חלק מאוהדי בית"ר ירושלים שהגיעו לכרמל אך לא הצליחו להפריע לברמן שנראתה דרוכה ומוכנה להתחיל. טקס הטלת המטבע בין הקפטנים הגיע וברמן שרבים מספרים על חוש ההומור העצמי הגבוה שיש לה, הציגה בפני עידן ורד את הלק שעשתה בציפורניים שהיו בצבע דומה למדי התכלת שלבשו שחקני בית"ר, הקפטן הירושלמי התרשם והשניים צחקו ביחד במה שהפך מיד לאירוע ויראלי ברשתות החברתיות, תמונת השנה בספורט הישראלי אם תרצו.

רגע אחרי דקת הדומייה לזכרם של 45 הרוגי האסון במירון, הוציאה ספיר ברמן את ההתמודדות לדרך ועדיין שידרה נינוחות, ביטחון והמון שלווה מבחינתה, דבר שלדברי חלק משחקני הקבוצות הוביל גם לנוחות אצלם בכל הסיטואציה. בשל הגזרות שכבר ניתנו בפלייאוף התחתון מבחינת היורדות לליגה הלאומית, היה ידוע כי המשחק הוא משחק בפרופיל נמוך על כן גם החליטו באיגוד לאפשר לה לחזור לליגת העל דרך משחק זה.  

עידן ורד בודק את הלק של ספיר ברמן (עמרי שטיין)עידן ורד בודק את הלק של ספיר ברמן (עמרי שטיין)

שמונה דקות בלבד מפתיחת המשחק, שער ראשון עליו פוסקת ברמן כשבית"ר ירושלים עולה ליתרון. ברמן מאשרת את השער, מצביעה על הנקודה במרכז המגרש ומסבירה לשחקני הפועל חיפה, יהב גורפינקל וניסו קפילוטו שניגשו אליה, באמצעות שתי ידיה תנועת: "אין מה לעשות" ומאותו הרגע המתינה לירושלמים שישובו מחגיגות השער. ברמן הייתה קרובה לאירועים שאם לומר את האמת לא היו רבים או קשים במיוחד, בנוסף לא נזקקה לסיוע משופטי ה-VAR. בדקה ה-15 הוציאה ברמן את הכרטיס הצהוב הראשון שלה למשחק, לכיוונו של עידן ורד אחרי עבירה על יהב גורפינקל שלא התווכח עימה וקיבל את "הגזרה" מצידו.  

בדקה ה-31 איזנה הפועל חיפה את התוצאה כשהצליחה לכבוש. שחקני ההגנה של בית"ר אור זהבי ואורי מגבו ניגשו לברמן עם סימונה על נקודת האמצע והביעו את דעתם על המתרחש. השופטת שראתה אותם מתקרבים לעברה, סימנה להם עם הידיים להירגע ואף הודיעה: "אל תבואו אלי". ורד שרבע שעה קודם לכן קיבל ממנה את הכרטיס הצהוב, ביקש מהשחקנים ללכת צעד אחורה ונראה מזמן על האוזן, כמשמעות שאם אכן לא היה שער חוקי יגידו לה. שלוש דקות בלבד, מסירה של שחקנה של בית"ר ירושלים, מרקו יאנקוביץ’ באזור ה-25 מטרים ליד השער, פגעו ברגליה של השופטת שניסתה לדלג מאז אך לא הצליחה ואפשרה לשחקני בית"ר להמשיך במשחק והיא מעבירה יד על השיער המתארך ומנסה להשאירו מסודר במקומו.

ספיר ברמן (רדאד ג'בארה)ספיר ברמן (רדאד ג'בארה)

השריקה למחצית ללא תוספת זמן הגיעה וברמן ביקשה את הכדור לידיה בעוד שהיא נמצאת בצד המרוחק מחדר ההלבשה, הספיקה להחליף כמה מילים בחיוך עם סער פדידה בטרם פגשה בקוון שלה, נתנה לו כיף והשניים החלו לצעוד לכיוון המנהרה. באותה העת, נשמעו קריאות מיציע האוהדים של הירושלמים שקראו לעברה "קוקסינל" ובכך ליוו את דרכה ואולי לראשונה נראה היה כי הציצה בחצי מבט אל היציע אך מיד פגשה את השופטת הרביעית מיתר שמש שנחשבת לחברתה טובה שלה, השתיים נתנו זו לזו כיף והנהון הדדי עם הראש ומיד ירדו לחדר השופטים. לאורך המחצית הראשונה נראה היה כי ברמן דיי מיעטה לשוחח עם שחקנים שלא לצורך ובעיקר ניסה לשמור על קור רוח מבחינתה וזאת ככל הנראה על מנת להראות למי שהצליח לפקפק או חשש מ"האירוע" שלה באותו הערב יראה כי היא באה לעבוד וטו לא. 

רבע שעה של הפסקה וספיר חזרה אל כר הדשא להוצאת החצי השני לדרך ושוב קשה היה לפספס את הביטחון ותחושת הנינוחות שהיא משדרת לכל סובביה כשהיא מצד אחד מחייכת לכולם אך מנגד שומרת על קור רוח ופנים חתומות בכל מה שקשור להחלטות המקצועיות. כ-14 דקות בתוך המחצית השנייה, הפועל חיפה מבצעת מהפך וספיר מסיתה מבט אל הקוון שלה, בעודם מחליפים מספר מילים היא מצביעה על מרכז המגרש ומאשרת את השער של המקומיים, תוך שהיא מאפשרת לירושלמים חילוף שביקשו עוד קודם לכן.

ספיר ברמן ולירן סדדל (רדאד ג'בארה)ספיר ברמן ולירן סדדל (רדאד ג'בארה)

בדקה ה-69 נרשם אולי רגע "מיוחד" אך לא חריג במשחק שהתנהל באופן דיי נעים ונוח כשיאנקוביץ’ טען שהופל על הדשא על ידי בן והבה אך ברמן בחרה שלא לשרוק לזכותו. דבר שהוביל לתגובה עצבנית במיוחד מצידו של המונטנגרי שנעמד במהרה על רגליו, הזיז ידיו והביע את זעמו על כך בעוד השופטת לא התרשמה מכך, הסתובבה והמשיכה במשחק בזמן שהוא נותר עצבני ונראה מסנן מספר מילים לכיוון. שלוש דקות לאחר מכן, התנגשות בין רועי פדידה מבית"ר לניסו קפילוטו מחיפה, הובילו לכדי כך שהירושלמים עטו על השופטת ודרשו ממנה לפסוק פאול לטובתם אך שוב נוכחו לדעת כי מדובר בשופטת שלא מתייחסת לרעשי רקע ולמחאות, ברמן לקחה את הכדור ליד שלה, הניחה אותו על כר הדשא והורתה לשחקני חיפה לחדש את המשחק. 

השער השלישי של הפועל חיפה הגיע והפעם כבר אף אחד לא ניגש לברמן שמיד התהלכה לה לאמצע המגרש, ביקשה משחקני הפועל חיפה להגיע גם לחצי שלהם על מנת לחדש את המשחק. בין בקשות מהשחקנים המקומיים שלא לבזבז את הזמן ובין חילופים מצד שתי הקבוצות, בדקה ה-88 היה זה שוב המונטנגרי במרכז העניינים כשתיקל את אחמד דראושה על הקו ו"זכה" לשריקה מיידית מברמן. על אף ניסיונות השיכנוע הקלים של המאמן יוסי מזרחי בפניה, השופטת שולפת מהכיס את הכרטיס הצהוב וממתינה כי השחקן שנפצע מהתיקול שעשה הוא עצמו, יקום על רגליו. על מנת שלא לבזבז את הזמן בעוד שהוא מקבל טיפול מחוץ לקווים, נשלף לעברו הכרטיס הצהוב וברמן חידשה את המשחק לדקות הבודדות שנותרו. 

ספיר ברמן ואור זהבי (רדאד ג'בארה)ספיר ברמן ואור זהבי (רדאד ג'בארה)

המשחק חודש עד לשריקת הסיום שהגיעה בשעה 22:00, חתמה את ההתמודדות וסגרה את הערב ההיסטורי בסמי עופר מבחינתה של ספיר ברמן, לראשונה כשופטת בליגת העל עם שלושה כרטיסים צהובים, ללא צורך בסיוע מאנשי ה-VAR ובעיקר שקט. שקט שייתכן והיה מופר אם משחק זה היה בעל חשיבות ופרופיל גבוה יותר אך זו הייתה המטרה של איגוד השופטים בהשתלבות ההדרגתית שלה בחזרה לליגת העל. לפני שירדה לחדר השופטים, ברמן נעמדה ביחד עם הצוות שלה באמצע המגרש ולחצה ידיים לשחקנים, אנשי הצוות וההנהלה משתי הקבוצות שהגיעו ללחוץ את ידה, לברכה, בעוד היו שגם צחקו איתה על הגידופים מהקהל שמונפים לשופטים כמידי משחק: "בטח ידעת שלא יוותרו לך על הקללות, בכל זאת שופטת" אמר לה אחד השחקנים וכמובן שהיו שהגיעו על מנת להודות לה על תצוגת השיפוט בערב מיוחד.   

בעת שהתארגנה אחרי המשחק, התקיימה מסיבת עיתונאים כמידי משחק של כל קבוצה בתורה ובה נשמעו מפי המאמנים והשחקנים מחמאות על תצוגת השיפוט של ברמן שכצפוי הייתה נושא השיחה העיקרי של הערב. "אני לא מתייחס לאם זה גבר או אישה. היא שפטה את המשחק די טוב. היא בחורה אמיצה מאוד שעשתה צעד שלא כל אחד היה עושה את זה ולא יהיה קל במגרשי הכדורגל כשהמשחקים יהיו מכריעים", אמר מאמן בית"ר ירושלים יוסי מזרחי שגם סיפר כי הוא שיתף את השופטת במשל אותו הוא סירב לחשוף. "זה לא משנה מהו המשל, אני רק מקווה שהיא תיקח ממנו דברים". הקפטן הירושלמי הוסיף מצידו, "קיבלו אותה מאוד יפה. היה שיפוט חבל על הזמן, כל הכבוד לה, היא בחורה חזקה", כזכור אחד הרגעים המדוברים של המשחק הייתה השיחה של השניים בתחילת המשחק סביב צבע הלק של השופטת. 

ספיר ברמן (רדאד ג'בארה)ספיר ברמן (רדאד ג'בארה)

גם בצד החיפאי החמיאו לברמן: "בכנות זה היה אחד המשחקים עם השיפוט הטוב ביותר ששיחקתי בו", אמר אלון תורג'מן, "מגיע לה כל הכבוד. היא ידעה לשלוט במשחק, היה שיפוט רגוע ושקט. כל משחק צריך לדעת איך לגשת אליו והיא שלטה בצורה מצוינת אז מגיע לה שאפו ענק". המאמן אלישע לוי הוסיף: "הייתי על הקווים וראיתי שהיא הייתה מדויקת מאוד, שקטה מאוד. כל משחק הוא יכול להיות קשה לשיפוט אבל לא הרגשנו אותה בכלל ובאמת שאפו. לא היה חשש כי זה באמת היה משחק שלא קובע משהו אבל בגלל שהיה סביב זה עניין רב מאוד ותמיד יש חשש שיתעסקו יותר מידי עד שזה יפריע לה אבל היא הייתה קרת רוח ועשתה מה שצריך".

כמעט שעה לאחר שריקת הסיום, בעוד שמספר כלי תקשורת ממתינים לה באזור החניה, ברמן יצאה שוב בחליפה הייצוגית, נעלי האולסטאר והגרביים הוורודים ביחד עם צמד הקוונים שלה והופתעה לגלות משפחה של אוהדים לבושים במדי בית"ר ירושלים ממתינים רק לה ובכדי להצטלם איתה. ברמן שנראתה מעט נבוכה מהסיטואציה, ניגשה אליהם, הצטלמה בסבלנות ובעיקר התקשתה להוריד את החיוך מעל פניה. "איך היה המשחק?" נשאלה ועשתה פרצוף מרוצה מאוד שלא הותיר מקום לספק לאיך הרגישה אחרי. לכלי התקשורת הסקרנים שהמתינו לה אמרה, "אני אספר על הכל, אספר לכולם אבל בסוף העונה". 

ספיר ברמן (רדאד ג'בארה)ספיר ברמן (רדאד ג'בארה)

בעודה פוסעת לכיוון הרכב המקושט שלה שתיעדה יום קודם את הניקיון שלו במיוחד לרגל הערב המיוחד מסרה ספיר עוד דבר אחד בחיוך רחב: "תודה רבה לכולם על כל התמיכה האוהבת". משפט שמסכם אולי יותר מהכל את הערב המיוחד, ההיסטורי והמעורר השראה שהתחולל בסמי עופר. משפט שמעיד על החיבוק הגדול ואולי הלא צפוי שקיבלה בתוך עולם הכדורגל הישראלי שחיבק את הסיפור המרגש והאמיץ של שופטת הכדורגל, ספיר ברמן. היא עצמה כתבה לאחר המשחק: “הגשמת חלום!! פשוט ככה.. תודה על הזכות להיות שווה בין שווים על המגרש האהוב שלנו”.

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל