הרפורמה בכספי התמיכה לספורט הישראלי כבר אושרה, אבל בכדורגל ובכדורסל עדיין לא מוותרים. ההתאחדות לכדורגל ואיגוד הכדורסל שלחו מכתב לשר התרבות והספורט חילי טרופר וליו”ר המועצה הלאומית לספורט אריק פינטו, בטענה כי הם סובלים מ”אפליה תקציבית” כלשונם, בגלל שעל פי מבחני התמיכה החדשים החלק שלהם יעמוד על כ-38% מסך כל התקציבים שיחולקו לענפים השונים והם לא מקבלים תקציבים נוספים. לכן, כעת, שני הגופים החזקים בספורט הישראלי דורשים תקציבים נוספים מהמדינה.

על המכתב חתומים יו”ר ההתאחדות לכדורגל אורן חסון ויו”ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי, שכתבו: “כל הנתונים מעידים על חוסר שוויוניות קיצונית בתמיכת המדינה בענפי העל, באופן שאינו עומד בשום מבחן ציבורי ובוודאי שאינו מאפשר את ההתפתחות של הכדורגל והכדורסל, המהווים את עיקר ומירב הפעילות בספורט הישראלי”.

בריון אלן מול ווילבקין (איציק בלניצקי)בריון אלן מול ווילבקין (איציק בלניצקי)

לדבריהם: “נתוני התקציב מלמדים על עיוות שרק הולך וגדל. כך לדוגמה, נתוני הכנסות הטוטו המסתמנים לשנת 2021, מצביעים על כך שהטוטו צפוי לייצר שורת רווח של 700 מיליון שקל, כאשר חלקם של ענפי העל ביצירת שורת הרווח שתועבר לקופת המדינה הינו כ-140 מיליון שקל. משמע, כל הספורט הישראלי נהנה מענפי העל ולא הענפים עצמם. מבחני התמיכה, בתוצרתם הנוכחית, נותנים לענפי העל תמיכה תקציבית דומה לסכומים שניתנו בעבר ללא כל פריצת דרך, לא עתה ולא בעתיד, ללא יכולת צמיחה ועם מגבלה אחוזית המהווה תקרת זכוכית שאינה ניתנת לפריצה בגין מודל המבחן”.

חסון והלוי טענו ל”אפליה תקציבית, זאת חרף גודל הענפים, הפריסה העצמית, כמות המשתתפים והיקף הפעילות, תוך התעלמות ממעמדנו העולמי ומהתרומה החברתית והכלכלית למדינת ישראל”. השניים הציעו לטענתם “רצועת מבחן נפרדת וייחודית של בתים לאומיים, וכך לסייע בפיתוח ענפי העל בדומה לאופן שתומך בגופי הרוחב כמו היחידה לספורט הישגי, ובדרך זו לייצר את השוויוניות היחסית המתבקשת. חרף הערותינו, טויוטת המשרד למבחן התמיכה מתעלם באופן מוחלט ומקומם מבקשתנו. כיום פועלת האקדמיה לכדורגל לבנות בלבד במכון וינגייט, ולאחרונה אף פועל המשרד ומבקש מאיתנו להוציא את פעילות האקדמיה ממכון וינגייט ולהעבירה למבואות ים ביחד עם האקדמיה לבנים”.

אורן חסון (איציק בלניצקי)אורן חסון (איציק בלניצקי)

כמו כן, ציינו: “ההתאחדות לכדורגל משקיעה בפיתוח הענף, באקדמיות, במאמנים טכניים זרים, מרכזי מצוינות, בית לאומי, הכשרות, יחידות רפואיות, מעטפת מקצועית וניהול הנבחרות הלאומיות בסכום המגיע לכדי 50 מיליון שקל, בתמיכה שולית מהמדינה. גם איגוד הכדורסל פועל באופן דומה במספר מרכזים בעלויות גבוהות ומתכוון בעתיד להקים בית לאומי לענף”.

השניים סיכמו במכתבם והעירו כי “התקציב המחולק על פי אמות המידה, ואשר ממנו מקבלים ענף הכדורגל והכדורסל 38.8%, מהווה רק כ-50% מסך התמיכות, בעוד ביתרת התמיכות חלקם של ענפי הכדורגל והכדורסל כמעט ואינו קיים. משמע, סך כל חלקם של ענפי העל בתקציב התמיכות והרכש מהווה אחוז שולי של כ-15% עד 17% בלבד מהתקציב”. זה, לדבריהם, גורם “לפגיעה וקיפוח בקריטריונים ובתמיכה של המדינה בשני הענפים, ומכאן דרישתנו לשילוב הוגן וריאלי בתקציבי המעטפת, השוואתם לגופי הרוחב ומתן תמיכה זהה לענפי הספורט האולימפיים ולגופים בעלי פעילות דומה לענפי הכדורגל והכדורסל”.

עמירם הלוי (איציק בלניצקי)עמירם הלוי (איציק בלניצקי)
הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה