האם אנסטסיה גורבנקו באמת ממשיכה להשתפר? היתרון של ענף השחייה הוא שמדובר בענף מדיד, כך שיחסית קל לדעת באיזה מצב חזרה השחיינית הצעירה מהסגר האחרון בישראל כשנסעה להתחרות בליגת השחייה הבינלאומית ISL. בסוף השבוע האחרון היא נתנה הצגה בבריכה והתוצאות שלה מוכיחות שהליך ההתפתחות שלה לא נעצר.

השיא הישראלי שקבעה גורבנקו ב-100 מטר מעורב אישי בבריכות ה-25 מטר של ה-ISL, עם זמן של 58.21 שניות, הוא גם הזמן ה-16 בטיבו בעולם אי פעם במשחה הזה והשמיני באירופה. מדובר בהישג מרשים מאוד בעיקר יש רק שחיין אחד עם דירוג עולמי גבוה יותר כיום, וזהו גל נבו, שמדורג 15 ב-400 מעורב אישי עם ה-4:00.55 דקות שקבע בדצמבר 2009 בטורקיה, על אף שהתוצאה הזו לא הוכרה כשיא ישראלי משום שהיא הושגה בתחרות עם החליפות המיוחדות.

בזכות התוצאה המהירה שלה השבוע, גורבנקו גם חצתה בפעם הראשונה את גבול ה-900 בניקוד הבינלאומי שקיבלה על משחה, כאשר השיגה 914 נקודות. למעשה, המשמעות של ניקוד בינלאומי היא בעצם מרחק משיא עולם, כאשר 1000 הוא שיא עולם, 900 היא תוצאה השווה ל-90 אחוז משיא העולם וכן הלאה. זאת אומרת, שלראשונה בקריירה שלה גורבנקו בת ה-17 רחוקה פחות מעשרה אחוזים משיא העולם לבוגרות.

אנסטסיה גורבנקו (נעם מורנו)אנסטסיה גורבנקו (נעם מורנו)

גורבנקו ולוס אנג'לס קרנט נקלעו להגרלה קשה מאוד במחזור הראשון של ה-ISL. דוגמה לכך ניתן לראות בזמנים שקבעה ב-100 וב-200 מעורב אישי, משחים בהם היא סיימה שנייה ושלישית בהתאמה. מדובר בזמנים שהיו מזכים אותה בניצחון מוחץ, לו רק היו מושגים במחזור השני שהסתיים אתמול (שני).

בכל אופן, אם משווים את הזמנים לאלו שהושגו באליפות העולם האחרונה בבריכות קצרות, שנערכה בסין ב-2018, השיא האירופי לנוער שקבעה ב-200 מעורב אישי, 2:06.46 דקות, היה מזכה אותה בהעפלה לגמר ולמקום שישי בו, כאשר בחצי המרחק תוצאה כפי שהשיגה הייתה ממקמת אותה אף גבוה מכך, במקום הרביעי, במרחק של עשירית בלבד ממדליה. ומדליה באליפות העולם היא הישג שרשמו רק שני שחיינים ישראלים לאורך ההיסטוריה - מיקי חליקה ב-400 מעורב אישי בשנת 2000, ו-ורד בורוכובסקי ב-50 פרפר ב-2002.

באליפות אירופה האחרונה בבריכות קצרות, אגב, התוצאות הללו היו מזכות אותה בשתי מדליות - כסף ב-200 מטר מעורב אישי וארד ב-100 מטר מעורב אישי. לפיכך, נראה כי גורבנקו לאט לאט משתלבת בטופ האירופי.

אנסטסיה גורבנקו (אחמד מוררה)אנסטסיה גורבנקו (אחמד מוררה)

אם עושים את ההמרה ה"יבשה" שמבצעות תוכנות ההמרה האוטומטיות מבריכה קצרה לארוכה, הזמן המקביל לזה שקבעה גורבנקו ב-200 מעורב אישי הוא 2:09.65 דקות, שזה 2.3 שניות מהר יותר משיאה הישראלי. בגלל מגפת הקורונה - כלומר בעצם מאז שהיא קבעה את השיא, אי שם בקיץ 2019 - גורבנקו לא שחתה את המשחה הזה באף תחרות מטרה עם הכנה מלאה.

יש לציין כי ההמרה האוטומטית היא ממש לא אוטומטית עבור השחיין, ולעתים שוגה בשניות שלמות, אבל אם אכן תצליח לשפר כך את שיאה, ייתכן ומדובר בתוצאה שכבר שווה גמר אולימפי, כאשר על פי התוצאות בגמר של אולימפיאדת ריו 2016 היא הייתה אפילו שווה מקום חמישי. הדרך להגיע לתוצאה שכזאת עוד ארוכה - אבל לפי סוף השבוע האחרון, נראה שהפוטנציאל לגמרי שם.