ענף השייט הישראלי נמצא בדריכות לקראת ימים של הכרעות לגבי הנציגים שיגיעו למשחקים האולימפיים בטוקיו. נבחרת הגברים בגלישת הרוח מתכוננת לאליפות העולם ב-RSX שתצא לדרך ביום שישי הקרוב ותכריע מי מבין שני הגולשים, שחר צוברי או יואב כהן, יקבל את ההזדמנות להתחרות ביפן בקיץ הקרוב.

המדליסט האולימפי שחר צוברי נמצא בעמדת יתרון על אלוף אירופה יואב כהן בדירוג הפנימי של נבחרת הגברים, והשניים ישתתפו בתחרות העולמית החל מסוף השבוע מול מתחרים חזקים, מה שיספק אינדיקציה למצבם לקראת המשחקים האולימפיים בטוקיו. שניהם מכוונים להגיע לפודיום, הרי שכהן יצטרך לזכות במדליה ולקוות שצוברי לא יסיים על הפודיום כדי להפוך את התמונה, בעוד שצוברי מצידו צריך להגיע לפודיום כדי להחזיר לעצמו את הכרטיס לכיס אחרי שהמבחנים נפתחו מחדש.  

גבריאל מדינה זוכה ב-Rip Curl Narrabeen

אמנם הייתה ביקורת על ההחלטה להאריך את המבחנים לגולשים הישראלים בנבחרת של גור שטיינברג, אך לפי מה שקורה בעולם השייט מתברר כי זו הייתה החלטה נכונה. כך לדוגמה, נבחרת צרפת בחרה את תומא גויאר כנציג הבודד שלה למשחקים האולימפיים, אך בגלל שהצרפתים סגרו את המבחנים חלה ירידה ביכולת שלו, וכעת אחרי תקופה שבה הוא התחרה לבד, לפתע הם הקפיצו מחדש לאליפות העולם הקרובה גם את יריבו פייר לה קוק.

אם תומא גויאר לא ירשים ודווקא פייר לה קוק יזכה במדליה, ייתכן וזה יגרום לצרפתים אולי אפילו לשנות את החלטתם. “ההחלטה של גור שטיינברג להאריך את המבחנים ולהשאיר את כולם במתח כדי להשיג ביצועים גבוהים יותר הייתה נכונה”, אמר גורם מקצועי באיגוד השייט.

יואב כהן (שחר גרוס)יואב כהן (שחר גרוס)

אליפות העולם הקרובה תהיה תחרות קשה יותר מכל תחרות אחרת בה השתתפו הגולשים קודם לכן. הפעם הגיע עוד יריב צרפתי חזק כאמור, עוד גולש יפני איכותי, גם הקוריאנים הגיעו לספרד, ורק המועמד למדליה מסין לא נראה במקום ולמעשה טרם התחרה מאז אליפות העולם באוסטרליה לפני כשנה, כלומר מאז שפרצה המגפה העולמית. בנוסף, אתר התחרות בקאדיס הוא עם תנאים מגוונים ומשתנים, מה שעשוי להקשות על הגולשים.

מאמן נבחרת הגברים, גור שטיינברג, אמר לפני התחרות: “זה שיש לי שני ספורטאים שמתחרים על המקום שלהם במשחקים האולימפיים זו סיטואציה מאוד בריאה, אבל יש לנו חמישה ספורטאים חזקים לאליפות העולם. כולם באים כדי לזכות במדליה, זו הגישה שלנו. גם יתר הגולשים לא באים כקישוט”. 

גור שטיינברג (שחר גרוס)גור שטיינברג (שחר גרוס)

אמנם צוברי וכהן מתחרים על הדירוג הפנימי בנבחרת על פי שיטת ניקוד מיוחדת, אך לשטיינברג יש בסופו של דבר את המילה האחרונה בהכרעה, הרי שהוא יגיע עם המלצה לוועדה שתבחר את הנציג לטוקיו לאחר התחרות. “עשינו עבודה הכנה ארוכה, גם שחר צוברי וגם יואב כהן מתקדמים כל הזמן, אבל כדי שנהיה בטוחים שאנחנו מגיעים למשחקים האולימפיים עם מועמד חזק זה צריך לעבור דרך הצלחה באליפות העולם”, הוסיף מאמן הנבחרת המנוסה. “מי שיהיה חזק ומי שיצליח בתחרות שהיא מרכזית וחשובה, הוא זה שגם יגיע לאולימפיאדת טוקיו. לאורך כל השנתיים האחרונות יש התקדמות בנבחרת ואני מקווה שנראה את כולם במיקום טוב".

שחר צוברי (שחר גרוס)שחר צוברי (שחר גרוס)

שטיינברג עדכן כי הפציעה של צוברי בכף הרגל כבר מאחוריו: “שחר סבל מהפציעה באליפות אירופה והתאושש ממנה. חשוב לי שתהיה תחרות חזקה בסוף מצד כל הגולשים שלנו. במשחקים האולימפיים אפשר שיהיו הפתעות, אבל כדי לעשות מדליה אולימפית אתה צריך לעשות מדליה קודם לכן בתחרויות המרכזיות, ואליפות העולם היא התחרות המרכזית ביותר והחשובה ביותר כרגע. אנחנו משתמשים בה כדי לבחון את ההתנהלות של הגולשים שלנו במים בתנאי לחץ מול יריבים חזקים, ואני מקווה שגם נצליח בה כדי שנוכל לבחור את המועמד המוביל שלנו למשחקים האולימפיים".

חוץ מחמשת הנציגים של נבחרת הגברים - שחר צוברי, יואב כהן, יואב עומר, אופק אלימלך ותום ראובני - בתחרות תיקח חלק גם הנציגה הישראלית שתתחרה באולימפיאדת טוקיו, קטי ספיצ’קוב, שנמצאת באתר התחרות בקאדיס כבר תקופה ארוכה.

קטי ספיצ'קוב (חגי מיכאלי)קטי ספיצ'קוב (חגי מיכאלי)

יו”ר איגוד השייט, שי בובר, אמר לקראת התחרות: “דיברתי עם קטי, היא נמצאת כבר בקאדיס, מתאמנת שם ועושה את ההכנות לקראת אליפות העולם. אחרי אליפות אירופה קצת מאכזבת מצידה, היא מעלה הילוך לקראת התחרות הקרובה ואני מקווה שהיא תצליח להיאבק על הפודיום ולזכות במדליה עולמית שוב. קשה לדעת מה יהיה בהמשך בטוקיו, כי יש גם סינית איכותית שלא ראינו אותה מתחרה יותר משנה, יש את היריבות הרגילות מצרפת, הולנד ואנגליה, וכולן עם סיכויים די דומים”. 

יו”ר האיגוד התייחס גם למאבק בנבחרת הגברים וציין כי “המאבק על הכרטיס עדיין פתוח. נראה שיואב כהן ושחר צוברי הם המועמדים בעלי הסיכויים הגבוהים ביותר. אני מניח שמי שיהיה מביניהם הגולש הטוב ביותר במים הוא זה שינצח וייסע לטוקיו בסופו של דבר. חשוב לנו לשמור את המתח המקצועי עד לאליפות העולם כדי שנגיע לטוקיו בעמדה לזכייה במדליה אולימפית, ובוודאי שנשמח שתהיה לנו מדליה גם באליפות העולם קודם לכן”.

מנכ"לית איגוד השייט סמדר פינטוב ויו"ר האיגוד שי בובר (שחר גרוס)מנכ"לית איגוד השייט סמדר פינטוב ויו"ר האיגוד שי בובר (שחר גרוס)