תחרויות האתלטיקה במשחקים האולימפיים בטוקיו ממשיכות ואחרי שהבוקר (רביעי) סידני מקלפלין ריסקה את שיא העולם ב-400 מטרים משוכות, אחר הצהריים המשיכו התחרויות באצטדיון האולימפי.

גמר 200 מטר גברים

אחד מרגעי השיא של המשחקים האולימפיים בטוקיו סגר את היום באצטדיון האולימפי עם ריצה נהדרת בגמר ה-200 מטרים. אוסיין בולט, שזכה בזהב ב-200 מטר במשחקים האולימפיים ב-2008, 2012 ו-2016 כבר מזמן פרש, וכעת שלושה אמריקאים – אלוף העולם נואה ליילס ובני ארצו קנת’ בדנרק ואריון נייטון – וקנדי אחד, אנדרה דה גראס, היו המועמדים המובילים לזכייה בזהב.

ליילס מקדים את שלושת האמריקאים (רויטרס)ליילס מקדים את שלושת האמריקאים (רויטרס)

אחרי קצת פחות מ-20 שניות, 19.62 ליתר דיוק, היה זה דווקא הקנדי שהותיר את כל האמריקאים מאחור וזכה בזהב ראשון בהיסטוריה לקנדה במרחק הזה, עם שיא אישי ושיא לאומי. דה גראס הקדים את קנת’ בדנרק, שסיים במקום השני עם שיא אישי של 19.68 שניות, ואלוף העולם ליילס נאלץ להסתפק במדליית הארד עם זמן של 19.74 שניות. נייטון בן ה-17, שסומן כיורשו האמיתי של בולט ושבר את שיאו העולמי עד גיל 18, סיים רביעי עם 19.93 שניות וללא מדליה, אך בגילו הצעיר אין ספק שעוד יש לו אופק לזכייה במדליות.

דה גראס מקדים את כל האמריקאים (רויטרס)דה גראס מקדים את כל האמריקאים (רויטרס)
אנדרה דה גראס (רויטרס)אנדרה דה גראס (רויטרס)
אנדרה דה גראס (רויטרס)אנדרה דה גראס (רויטרס)
אנדרה דה גראס (רויטרס)אנדרה דה גראס (רויטרס)

גמר 800 מטר גברים

מדליות זהב וכסף לקניה במרחקים האלה זה אף פעם לא דבר מפתיע, אבל זה שהמועמד המוביל לזהב, נייג’ל אמוס מבוצוואנה, נותר בלי מדליה – זה כן מפתיע. אמוס, שנפל בחצי הגמר לאחר היתקלות ברץ האמריקאי אייזיה ג’וט ולא הצליח לעלות לגמר על המסלול, הועלה לגמר בהחלטת שופט אך לא הצליח להשיג מדליה בתום ריצה מצוינת. עמנואל קוריר הקנייתי היה זה שזכה במדליית הזהב עם 1:45.06 דקות והקדים את חברו הקנייתי פרגוסון צ’רויוט רוטיץ’, שעבר ממש על קו הסיום את הפולני פטריק דובק וזכה בכסף עם 1:45.23 דקות. הפולני הסתפק בארד עם 1:45.39 בעוד פיטר בול האוסטרלי, קלייטון מרפי האמריקאי וגם אמוס, סיימו בידיים ריקות.

קוריר חוגג את הזכייה בזהב (רויטרס)קוריר חוגג את הזכייה בזהב (רויטרס)

חצי גמר 400 מטר נשים

אליסון פליקס, אחת הרצות הגדולות בהיסטוריה של המשחקים האולימפיים שזכתה בין 2008 ל-2016 בשש מדליות זהב ושלוש מכסף וזכתה ב-13 מדליות זהב באליפויות העולם, העפילה בגיל 35 לגמר אולימפי נוסף, הפעם בריצה ל-400 מטר. פליקס סיימה שנייה במקצה השלישי בחצי הגמר עם זמן של 49.89 שניות, זמן השיא שלה העונה, ועלתה לגמר עם הזמן השביעי בטיבו.

אליסון פליקס וסטפני אן מקפירסון, (רויטרס)אליסון פליקס וסטפני אן מקפירסון, (רויטרס)

סטפני אן מקפירסון, שהקדימה אותה וסיימה ראשונה במקצה השלישי עם 49.34 שניות, עלתה לגמר עם הזמן הטוב ביותר ושאונה מילר-וויבו מהבהאמס עלתה עם הזמן הרביעי בטיבו, 49.60. קואנרה האייס האמריקאית,מריליידי פאולינו מהרפובליקה הדומיניקנית וקנדיס מקלאוד הג’מייקנית, מועמדות נוספות למדליה, עלו גם הן לגמר.

גמר 3,000 מכשולים לנשים

הפתעה גדולה בריצה המרתקת. פרות’ צ’מוטאי מאוגנדה וקורטני פרריקס מארה”ב, שתיים שלא סומנו כמועמדות מובילות לזכות במדליה, סיימו עם הזהב והכסף בתום ריצה נהדרת. פרריקס, שאפילו לא נחשבת לרצה המובילה של ארה”ב, פרצה קדימה בשלב מוקדם ופתחה פער מהדבוקה שאחריה, צ’מוטאי נפרדה גם היא מהדבוקה בהמשך וממש לקראת הסיום עברה את האמריקאית שהתעייפה ושתיהן חגגו בענק בסיום.

צ'מוטאי חוגגת זכייה בזהב (רויטרס)צ'מוטאי חוגגת זכייה בזהב (רויטרס)

צ’מוטאי סיימה בזמן של 9:01.45 דקות, פרריקס עם 9:04.79 דקות והייבין קיינג הקנייתית, שדווקא סומנה כמועמדת למדליה, זכתה בארד עם 9:05.39 דקות. שיאנית העולם ביאטריס צ’פקוץ’ והאמריקאית אמה קובורן, שסומנו כמועמדות מובילות למדליות, נותרו עם ידיים ריקות.

צ'מוטאי עם פרריקס וקיאנג (רויטרס)צ'מוטאי עם פרריקס וקיאנג (רויטרס)

יידוי פטיש: זהב וארד לפולנים

וויצ’ך נוביצקי הפולני מצא זמן מצוין לקבוע שיא אישי כשיידה את הפטיש למרחק של 82.52 מטרים ביידוי השלישי שלו בתחרות, מה שהעניק לו את מדליית הזהב. נוביצקי הפתיע את הפייבוריט בתחרות, בן ארצו פאבל פאידק, שסיים רק עם הארד עם יידוי ל-81.53 מטרים ביידוי החמישי שלו, בעוד אלוויריד הנריקסן הנורבגי הדהים כשסיים עם מדליית הכסף הודות ליידוי ל-81.58 מטרים ביידוי החמישי שלו, שיא אישי ושיא לאומי נורבגי.