המשחקים האולימפיים בטוקיו ממשיכים בכל הכוח ומתקרבים בצעדי ענק לישורת האחרונה, כשהם מספקים לנו את מיטב הרגעים והסיפורים המרגשים. גם היום (רביעי) נמשכו המשחקים בשלל ענפי הספורט וגם חולקו מדליות.

הרמת משקולות: שני שיאי עולם חדשים ללאשה טלאחדזה

הגמר של קטגוריית המשקל הפתוחה לגברים מעל 109 ק”ג נערך היום וכלל תצוגה היסטורית של לאשה טלאחדזה הגיאורגי, האלוף האולימפי מריו ואלוף העולם 4 פעמים ברציפות. טלאחדזה האגדי הצליח לדחוק 223 ק”ג ולהניף 265 ק”ג. הוא השווה את שיא העולם ושבר את השיא האולימפי בהנפה, בעוד הדחיקה והכמות המשוכללת (488 ק”ג) שברו שיאי עולם, בהם טלאחדזה החזיק עוד לפני התחרות.

לאשה טלאחדזה (רויטרס)לאשה טלאחדזה (רויטרס)

במדליית הכסף זכה אלי אדבודי האיראני עם 441 ק”ג (200 ק”ג בדחיקה, 241 בהנפה), בעוד בארד זכה מאן אסד הסורי עם 424 ק”ג, כאשר הוא דחק 190 ק”ג והניף 234 ק”ג. שבעה מרימי משקולות השתתפו בגמר.

סקייטבורד: שתי יפניות על הפודיום

תחרות הסקייטבורד במשחקים האולימפיים בטוקיו האירה פנים למקומיים, ששלחו שתי נציגות אל הפודיום. סאקורה יוסוזומי זכתה במדליית הזהב עם ציון משוקלל של 60.09 נקודות. קוקונה היראקי סיימה שנייה עם 59.04 וזכתה בכסף, היראקי בת ה-12 בלבד, הפכה למדליסטית הצעירה ביותר במשחקים האולימפיים מאז 1936. הבריטית, סקיי בראון, קיבלה ציון של 56.47 נקודות וקטפה את מדליית הארד.

סקיי בראון (רויטרס)סקיי בראון (רויטרס)

אופני מסלול: שיא עולם חדש וזהב לאיטליה

גמר אופני המסלול הקבוצתיים נערך היום ונבחרת איטליה הצליחה לשבור את שיא העולם. הנבחרת האיטלקית, שמורכבת מסימונה קונסוני, פיליפו גאנה, פרנססקו לאמון וג’ונתן מילאן, הצליחה לנפץ את שיא העולם הקודם, שהיה שייך גם הוא לרוכבים מארץ המגף, ולקבוע זמן נהדר של 3:42.032 דקות.

רוכבי נבחרת איטליה בפעולה (רויטרס)רוכבי נבחרת איטליה בפעולה (רויטרס)

הרביעייה האיטלקית הייתה צמודה מאוד לרביעייה הדנית שקבעה זמן נהדר משלה, 3:42.198 דקות. אוסטרליה הגיעה למקום השלישי בסיום דרמטי לאחר שרוכב ניו זילנדי התרסק ואיבד את הסיכוי למדליה. האיטלקים רכבו במהירות ממוצעת גבוהה מאוד, 64.856 קמ”ש.

אגרוף: זהב לארלן לופס, סורמנלי וג’לולוב עלו לגמר

גמר האגרוף לגברים במשקל 75-81 ק”ג הסתיים בניצחון של ארלן לופז הקובני על בנג’מין וויטקר הבריטי בנקודות, בסיום קרב צמוד במיוחד בו 4 מ-5 השופטים נתנו את היתרון ללופז בסיום 3 סיבובים צמודים, כאשר ארבעה מחמשת השופטים נתנו לאחד מהם יתרון של נקודה בלבד על האחר.

ארלן לופס (רויטרס)ארלן לופס (רויטרס)

בקטגוריית המשקל של 48-51 ק”ג אצל הנשים, בוס נאז צ’קירוגלו הטורקייה וסטוקיה קראצבה הבולגרית הבטיחו עליה לגמר לאחר הכרעת שופטים, כאשר בשני הקרבות כל חמשת השופטים הצביעו להן. צ’קירוגלו הפייבוריטית הגדולה לזהב וקיבלה כרטיס ישירות לרבע הגמר. צוקימי נמיקי מיפן והסייו-וואן הואנג מהונג קונג הפסידו בחצאי הגמר אך יתנחמו במדליית הארד.

בקטגוריית המשקל של 64-69 ק”ג אצל הנשים, בוסנז סורמנלי הטורקייה והונג גו מסין עלו לגמר. סורמנלי עלתה לאחר שחמשת השופטים הצביעו לה, בעוד בחצי הגמר של הונג גו ההכרעה הייתה צמודה יותר. שתיהן דורגו בשני המקומות הראשונים לפני התחרות והיו הפייבוריטיות לגמר על פי הדירוג (סורמנלי ראשונה). אושיי ג’ונס האמריקאית ולובלינה בורגוהיין ההודית זכו בארד.

בוסנז סורמנלי (רויטרס)בוסנז סורמנלי (רויטרס)

חצאי הגמר בקטגוריית המשקל הפתוחה לגברים, מעל 91 ק”ג, הסתיימו עם עליות אוטומטיות של ריצ’רד טורז האמריקאי ובקודיר ג’לולוב האוזבקי בגלל פציעות של יריבהם. ג’לולוב היה הפייבוריט הברור לזהב עוד לפני התחרות. קמשייבק קונקייב הקזחסטני ופרייזר קלארק הבריטי, שהיו גם הם מועמדים לגמר, יסתפקו במדליית הארד. 

שחייה במים פתוחים: מרסלה קוניה הברזילאית זכתה בזהב

תחרות השחייה במים פתוחים, בה המתחרים שוחים למרחק של 10 ק”מ, נערכה היום. הברזילאית, מרסלה קוניה, עצרה את השעון על 1:59:30.8 וזכתה במדליית הזהב. שרון ואן רוונדל ההולנדית, סיימה שנייה לאחר 1:59:31.7 שעות וזכתה במדליית הכסף. האוסטרלית, קארינה לי, הסתפקה במדליית הארד כשסיימה שלישית עם 1:59:32.5 על השעון.

לוני בק הגרמנייה וקארינה לי האוסטרלית, חוגגות עם המנצחת מרסלה קוניה (רויטרס)לוני בק הגרמנייה וקארינה לי האוסטרלית, חוגגות עם המנצחת מרסלה קוניה (רויטרס)

 

שחייה צורנית: זהב לצמד הרוסיות

12 הצמדים המובילים התחרו היום בגמר השחייה הצורנית בטוקיו והרוסיות, שהיו הפייבוריטיות לזכייה לאחר שקבעו את התוצאה הטובה ביותר במוקדמות, שחזרו את ההישג גם בגמר וזכו בזהב עם 195.9079 נקודות. הצמד, סבטלנה קולשינצ’קו וסבטלנה רומשינה, היו חלק מנבחרת רוסיה שזכתה בזהב בתרגיל הקבוצתי בריו 2016. רומשינה זכתה בזהב השלישי ברציפות בתרגיל הזוגי. ונייאן סון וצ’וצ’ן יונג הסיניות זכו בכסף עם 192.4499 נקודות, בעוד הארד הלך למרתה פידינה ואנסטסיה סבצ’וק מאוקראינה שהשיגו 189.4620 נקודות.

סבטלנה רומשינה וסבטלנה קולשינצ'קו (רויטרס)סבטלנה רומשינה וסבטלנה קולשינצ'קו (רויטרס)

קפיצה למים: יוצ’י צ’ן בת ה-15 עלתה מהמקום הראשון

מוקדמות הקפיצה למים לנשים יחידות מגובה של 10 מ’ החלו היום ויוצ’י צ’ן המוכשרת בת ה-15 קבעה את התוצאה הטובה ביותר עם 390.70 נקודות שהעלו אותה מהמקום הראשון. ההפרש בין צ’ן למקום השני (הונגצ’אן קוואן הסינית) גדול יותר מההפרש בין המקום השני למקום הרביעי. 

יוצ'י צ'ן (רויטרס)יוצ'י צ'ן (רויטרס)

צ’ן זכתה בזהב אולימפי אחד בטוקיו, בתרגיל הזוגי מגובה של 10 מ’. כעת היא תרצה להשלים את הדאבל בגמר ונחשבת לפייבוריטית הגדולה מכולן. 18 הראשונות בדירוג הכללי עלו לגמר.

שייט: זהב לאוסטרלים ב-470, כסף לשבדים וארד לספרדים

תחרויות השייט באולימפיאדת טוקיו הגיעו לסיומן ואחרי שבעוד את שיוט הגמר במפרשיות 470 סיימו הבריטיות עם חגיגות הזכייה בזהב וברעם וטיבי הישראליות במקום השמיני, בשייט מפרשיות 470 לגברים הגיע הצמד האוסטרלי וויל ראיין ומת’יו בלצ’ר בידיעה שרק פסילה עלולה לעלות להם באיבוד המקום הראשון. הם לא פסלו וסיימו שיוט מצוין במקום הראשון ועם מדליית הזהב. הקרב האמיתי היה על המדליות האחרות ובו ניצחו אנטון דלברג ופרדריק ברגשטרום השבדים, שסיימו במקום השני בשיוט וגם במקום השני הכללי. הספרדים ג’ורדי חאמר וניקולס רודריגס כמעט איבדו את מדליית הארד כשסיימו במקום החמישי, אך יתרון של נקודה על הצמד הניו-זילנדי שסיים שלישי הספיק להם לזכייה בארד.

האוסטרלים חוגגים זכייה בזהב (רויטרס)האוסטרלים חוגגים זכייה בזהב (רויטרס)

טניס שולחן: סין עלתה לגמר בקבוצות הגברים והנשים

יום מוצלח במיוחד לסין בטניס השולחן. הקבוצה של הנשים, שעדיין לא הפסידה באף אחד מהמשחקים הפנימיים, עלתה לגמר אחרי 0:3 על גרמניה. הנבחרת, בה משתתפות מדליסטית הזהב מנג צ’ן ומדליסטית הכסף יונגישה סון מטורניר היחידות, הפסידה מערכה אחת בודדת בחצי הגמר. הסיניות ישחקו בגמר נגד היפניות, שמדורגות במקום השני הכללי ולא הפסידו במשחקון פנימי אחד עד כה.

נבחרת סין בטניס שולחן (רויטרס)נבחרת סין בטניס שולחן (רויטרס)

בטורניר הגברים הסינים עלו גם כן, כאשר גם הם עוד לא הפסידו משחקון פנימי בטורניר אליו הגיעו מהמקום הראשון בדירוג הכללי. בדומה לנבחרת הנשים, גם כאן מדליסט הזהב והכסף מטורניר היחידים (מא לונג ופן זנדונג) משתתפים בנבחרת הבוגרת, שצפויה לקחת את הזהב.

הסינים יפגשו בגמר את גרמניה, שעלתה אחרי 2:3 מפתיע על יפן שלא איבדה משחקון בטורניר קודם למשחק. הגרמנים ניצחו את המשחק הראשון בזוגות ואת המשחק המכריע בו דימטרי אובטצ’ארוב גבר על קוקי ניווה היפני. שני הניצחונות של מדינת השמש העולה הושגו בזכות ניצחונות בודדים של טומוקאזו הארימוטו. הגרמנים הגיעו לפודיום בכל אחת מ-3 התחרויות הקבוצתיות הקודמות שנערכו במשחקים האולימפיים.

היאבקות: זהב למוחמד גראיי, יוקאקו קוואי וזהאן בלניוק

שתי מדליות זהב בהיאבקות בסגנון יווני-רומי חולקו היום, כאשר בקטגוריית המשקל עד 67 ק”ג מוחמד רזה גראיי בן ה-25 הרשים עם 1:9 מוחץ מול פרוויז נסייבוב, ניצחון שוכרע בגלל האפשר הגבוה בין הצדדים וכלל ריצת 0:5 מרשימה של גראיי בסיבוב השני. מוחמד אלסייד המצרי ופרנק סטייבלר הגרמני זכו במדליית הארד.

זהאן בלניוק חוגג את הזכייה בזהב (רויטרס)זהאן בלניוק חוגג את הזכייה בזהב (רויטרס)

בקטגוריית המשקל עד 87 ק”ג זכה זהאן בלניוק האוקראיני, סגן האלוף האולימפי מריו ואלוף העולם המכהן, שעשה צעד אחד קדימה. הוא ניצח את ויקטור לורינץ, סגן אלוף העולם, בתוצאה 1:5. במדליות הארד זכו זוראבי דטונשבילי הסרבי ודניס קודלה הגרמני. 

בקטגוריית המשקל עד 62 ק”ג לנשים זכתה יוקאקו קוואי אחרי 3:4 בגמר צמוד במיוחד נגד אלופת העולם המכהנת, איסולו טיניבקובה הקיריגסטנית. קוואי בת ה-23, אלופת אסיה המכהנת, הגיעה למקום השלישי באליפות העולם ב-2019. במדליות הארד זכו טייבה יוסין הבולגרית ואירנה קולידנקו האוקראינית.