מועדון הכדוריד מכבי ראשון לציון הודיעה היום (שלישי) על סיום כהונתו של מאמן הקבוצה בשלוש השנים האחרונות סער פרנקל ושל עוזרו ספי איצקוביץ. זוהי הודעה שיצאה בהסכמה ע״י יו״ר המועדון ראול סרוגו והמאמן סער פרנקל לאחר שישבו והחליטו במשותף על כך וזאת למרות העובדה כי למאמן יש הסכם לעונה נוספת. 

פרנקל שהוביל את בשלוש השנים האחרונות את הקבוצה מעיר היין לאליפות אחת וכמו כן לזכייה בגביע המדינה בעונה הנוכחית כשלאחר מכן הפסידו את האליפות בסדרת הגמר להפועל אשדוד. בהודעה הרשמית מטעם המועדון נכתב בין היתר:״המועדון מודה למאמן פרנקל ולעוזרו איצקוביץ על שלוש עונות טובות בהן הקבוצה זכתה באליפות אחת ובגביע אחד, הגיעה להישגים יפים באירופה וביססה את מעמדה בצמרת הכדוריד הישראלי. המועדון מאחל להם הצלחה בהמשך דרכם״.

המאמן היוצא, סער פרנקל סיכם: ״מסיים תקופה יפה וחשובה בקריירה. מודה לראול על התנאים שהעמיד לקבוצה ולמועדון. בתקופה הזו זכינו באליפות, בגביע, במספר הצלחות באירופה, ועברנו דרך כדי להפוך את המועדון לאירופאי. במבחן התוצאה לא זכינו באליפות בשנתיים האחרונות, ולכן בנסיבות הללו, יחד עם השינויים במועדון, ראול ואני החלטנו על סיום ההתקשרות. אני מאחל הצלחה לקבוצה, וממשיך לאתגרים חדשים”.

סער פרנקל (שחר גרוס)סער פרנקל (שחר גרוס)

יו״ר המועדון, ראול סרוגו התייחס גם הוא להחלטה: ״סער פרנקל לקח את האחריות לכישלון הקבוצה מיד בתום המשחק החמישי בו הפסדנו את האליפות. כספורטאי במלוא רמח אבריו ואיש חינוך הביא סער לידי ביטוי את אחריותו לכישלון וביקש ממני להשתחרר מאימון הקבוצה לאלתר. לאחר לבטים רבים קיבלנו החלטה משותפת שאכן כך יש לנהוג. סער הוכיח כי אינו נאחז בקרנות המזבח ולוקח אחריות מלאה לאובדן האליפות ובכך משמש דוגמה ומופת כיצד מאמן אמיתי צריך לנהוג. ספי איצקוביץ גם הוא מכיר באחריות ובנאמנות מוחלטת הלך אחרי מאמנו. דווקא כעת אני טוען שסער פרנקל הוא המאמן הטוב ביותר בארץ. ראיתי אותו מקרוב, היכולות המקצועיות שלו, הערכים לאורם הוא מתנהל, השקדנות והיסודיות הם כאלה שמעמידות אותו כאחד המאמנים הטובים והערכיים בספורט הישראלי”.

בוטנקו: “באים לנצח ולא חושבים על תוצאה אחרת”

זו ללא ספק השנה של המאמן אולג בוטנקו, שבה הוא הצליח להפוך את הבלתי יאמן – לממשי, הישגי/ חלומי. הוא הוביל את נבחרת ישראל לניצחון סנסציוני על נבחרת פולין – 24:25, שמעמיד אותה כעת במקום השני, ובתמונת העלייה לאליפות אירופה 2020, עם שתי נקודות יותר מאשר פולין.

בהמשך, הגיעה הזכייה ההיסטורית תחת הדרכת בוטנקו של הפועל אשדוד באליפות המדינה. לפני כשנה, בוטנקו היה שותף להבטחת המקום של הנבחרות הצעירות בדרג הראשון באירופה, והבטחת השתתפות נבחרת העתודה והנוער באליפות אירופה ב-2020, כאשר הדריך את נבחרת הנוער באליפות אירופה עד גיל 18 האחרונה. הוא גם הוביל את קבוצת הנוער של אשדוד לזכייה היסטורית לפני שנה בגביע המדינה.

מחר (רביעי, 19:45, היכל שלמה בת"א) בוטנקו ושותפו לדרך המקצועית אסף לוי, ינסו לרשום רגע שיא חדש, כאשר נקודה מול גרמניה תספיק לנבחרת כדי להעפיל בפעם השנייה בתולדותיה לאליפות אירופה, ובפעם הראשונה מאז 2002. אח"כ יגיע המפגש האחרון בבית המוקדמות ביום ראשון בפולין. 

אולג בוטנקו התראיין לאתר איגוד הכדוריד ואמר לקראת המשחק: "אנחנו באים לנצח ולא חושבים על שום תוצאה אחרת. המשימה נראית בלתי אפשרית. גרמניה זה הטופ העולמי. חווינו את זה במפגש הקודם, וזה לא משנה עם איזה סגל הם יגיעו לכאן, אבל יש בנו הרבה אמונה ורצון גדול לנצח. הניצחון על פולין הוא החלק החזק באמונה ובביטחון שאנחנו מנסים לייצר. הוא מגביר את המוטיבציה, ובטח שתהיה תמיכה גדולה של הקהל – ואלו דברים שיכולים לדחוף אותנו להיות יותר חזקים. במשחק נתון, הוכחנו שזה אפשרי. אם הגענו למצב שאנחנו מאמינים מול גרמניה - זה בהחלט מצב טוב".

אולג בוטנקו (רדאד ג'בארה)אולג בוטנקו (רדאד ג'בארה)

גרמניה מגיעה הערב עם סגל נטול הכוכבים הגדולים. המאמן פרוקופ יעניק הזדמנויות למספר שחקנים איכותיים, שלא היו שותפים, בטח לא מרכזיים, להבטחת העלייה של גרמניה לאליפות אירופה. כולם, שחקנים מובילים בליגה הטובה בעולם - הבונדסליגה. אמש ההתאחדות הגרמנית הודיעה כי שחקני קבוצת מלסונגן, טוביאס רייכמן ופין למקה, שנפצעו במחזור הסיום של הבונדסליגה - לא יגיעו לישראל.

בוטנקו על נבחרת גרמניה: "אנחנו לא מחפשים הקלות, ומבינים שהשחקנים שבאים עם הנבחרת הגרמנית הם שחקנים מעולים, שירצו להוכיח שיש את מקומם. הם לא באים לטיול, ולדעתי זה יותר מסוכן מאשר שגרמניה הייתה מגיעה בהרכב הרגיל שלה עם כל הכוכבים. אנחנו בונים את התמונה הכללית. היא לא מושלמת, כי לא ראינו את כולם משחקים יחד באותה שיטה של הנבחרת, אבל אנחנו נכין את השחקנים שלנו בצורה הטובה ביותר. אח"כ נתמקד גם בהשלמת ההכנות לפולין. אין לנו פריבלגיה לחלק כוחות. זה קשה כי מדובר בסוף עונה. יש עייפות פיזית ומנטלית. אין כמעט שחקן שלא סוחב פציעה, אבל אין שחקן שלא יבוא וייתן את כל כולו. אני סומך על השחקנים".

הפעם האחרונה שנבחרת ישראל הצליחה לדגדג את הגרמנים, הייתה בהפסד 30:27 לגרמניה, בנובמבר 2012 במסגרת מוקדמות אליפות אירופה 2014, בראשל"צ. נבחרת ישראל עוד הוליכה 13:14 במחצית (בסגל הנוכחי נכללים שני שחקנים שנכללו גם אז - יובל גררה וניבו לוי, וגם חן פומרנץ המורחק שייעדר משני המשחקים הקרובים - והיה אז הכובש המוביל שלנו עם 9 שערים). מלבד המפגש הזה, היתר הסתיימו בהפסדים צורבים לאחת הנבחרות המובילות בעולם.

אולג בוטנקו (שחר גרוס)אולג בוטנקו (שחר גרוס)

בוטנקו התייחס לסגל שלו, שעשוי להיות הצעיר ביותר בתולדות הנבחרת, ולכלול בין היתר שני שחקנים בני 18 (דניאל מוסינדי ויואב למברוזו): "זה בדיוק מה שאנחנו מנסים לייצר, נבחרת שמורכבת משחקנים צעירים, עם אופק לעתיד הכדוריד הישראלי. שחקנים שיהיו הרבה שנים בנבחרת ויובילו אותה. אנחנו בונים כעת את הצעירים האלו כבודדים וכנבחרת לרמות גבוהות. אנחנו מאמינים ששחקנים כמו דניאל ויואב יכולים להתמודד, כפי שעשו צעירים אחרים שהשתלבו".

בוטנקו ואסף לוי יחליטו רק הערב מי ייכלל בסגל. מסתמן שההתלבטויות האחרונות נוגעות לעמדת השוער בבחירה בין מושיקו אלימלך ליהב שמיר. דן טפר צפוי לשמש כשוער הראשון. בעמדת המרכז, בה יחסרו חן פומרנץ המורחק ועומרי קושמרו, המקום לצידו של יובל גררה יוענק ליואב למברוזו הצעיר, שהוקפץ מנבחרת העתודה והיה שותף לאחרונה לעליית קבוצת אייזנאך הגרמנית לליגה השנייה, או לעדן ג'ינג'י מחולון.

עמית סטלמן לא כשיר להתמודדות, ומי שצפויים לאייש את עמדת הפינה בצד שלו הם טל הרשקוביץ מהאלופה אשדוד ושלומי צייטלר מנס ציונה. בעמדת הפיבוט המקום של הקפטן דניאל שקלים ושל יוסי אפו נראה מובטח, ועל המקום הנוסף מתחרים שניר נציה שסוחב פציעה ותומר בודנהיימר. בעמדות המקשר יתייצבו אדיר כהן, ניבו לוי, רם טורקניץ, רותם סגל, דניאל מוסינדי וירמי סידי.