השלטון האיראני דורש מהג’ודאי סעיד מולאי, שהוכתר בעבר לאלוף עולם, לחזור למולדתו איראן ולייצג אותה שוב, אחרי שנמלט מהמדינה, מצא מקלט בגרמניה ועבר לייצג את מונגוליה. איראן פנתה רשמית בדרישה זו ל-CAS והדיונים אמורים להתקיים בימים הקרובים. בינתיים, אלוף עולם אחר עומד לצידו, אחרי ששגיא מוקי פרסם הערב (שני) הודעת תמיכה במולאי ברשתות החברתיות והודה כי השניים בקשר. 

“בעוד יומיים יהיה יום גורלי בשביל חברי הטוב, סעיד מולאי מאיראן”, אמר מוקי. “הוא אמור להעלות ולהעיד בבית המשפט לספורט העולמי בעיר לוזאן, שווייץ, במסגרת המשפט המתנהל כנגד הוועד האולימפי האיראני הדורש להחזירו לאיראן על מנת שיתמודד בתחרויות ובאולימפיאדה הקרובה עם הדגל האיראני וייצג את מדינתו. מדינה שלמה כנגד אזרח וספורטאי אחד”.

שגיא מוקי (רדאד ג'בארה)שגיא מוקי (רדאד ג'בארה)

מוקי הוסיף: “פורסם רבות ואני גאה על כך שסעיד ואני חברים קרובים מאוד ובשיחותינו סיפר לי כי איימו לא פעם עליו ועל משפחתו שלא ראה אותם כבר שנה ויותר. מה שבטוח ההוצאה להורג בסוף השבוע האחרון של המתאבק האולימפי נביד אפקרי שהפגין נגד המשטר והזכות לחירות ולשוויון במדינתו נועדו בין היתר להעביר מסר ברור לסעיד שככה ייעשה למי שמתנגד למשטר האפל שפועל בכוחניות וברוטליות כנגד בני עמו. לא עזרו בקשותיהם של מנהיגי העולם ונביד איננו בחיים. גם עכשיו שאני כותב שורות אלו, לא מצליח להשתחרר מהסיטואציה הקשה וכואב לי אישית”.

“בקשתו של סעיד באליפות העולם האחרונה שהתקיימה בטוקיו 2019 הייתה להתמודד מולי כשווה בין שווים. המשטר פעל ללא אות ומנע זאת כפי שעשו גם בתחרויות קודמות בהם הייתה ההזדמנות לשנינו להגיע להתחרות. סעיד בחר להיות אדם חופשי ללא מגבלות הגאה בתרבותו ובארצו ולהמשיך להיות ספורטאי וג'ודוקא המקדש את הערכים הליברליים וברוח המשחקים האולימפיים. אני יודע שהוא עוד יגשים את החלום שלו להיות באולימפיאדה הקרובה. 

נביד אפקרי (טוויטר)נביד אפקרי (טוויטר)

“שוחחתי עם סעיד ארוכות, עודדתי את רוחו וחיזקתי אותו לקראת המשפט. זה לא דבר פשוט עבורו. איחלתי ליום בו יוכל להגיע לישראל ואני אליו לאיראן לפגוש את משפחתו. ולבסוף אמרתי לו כי אעשה הכל עבורו בכל מקום בעולם בו יהיה כדי להבטיח את רצונו לחיות בשלום ובביטחון – והמבין יבין. אני יודע שהאמת תצא לאור ויהיה צדק בעולמנו ויותר מכל אני מאחל שניפגש”.