סוף לשמועות על ביטול המשחקים האולימפיים. ראש ממשלת יפן, יושהידה סוגה, שב והתחייב לקיים את אירוע הספורט הגדול בעולם בקיץ הקרוב בטוקיו, כאשר לדבריו, יפן נחושה לקיים את המשחקים האולימפיים “באופן שיבטיח את בריאותם של כל המשתתפים”.

את הדברים סוגה אמר הלילה (בין שישי לשבת) במהלך ביקורו בארצות הברית, בזמן שביפן נשמעים בימים האחרונים דווקא קולות שאומרים כי ייתכן והאירוע יבוטל בגלל העלייה בתחלואה מווירוס הקורונה במדינה. “יפן פועלת מול ארגון הבריאות העולמי ועושה כל שביכולתה כדי להתכונן לאולימפיאדת טוקיו כראוי ונעשה כל מה שאפשר כדי להוריד את התחלואה ביפן”, כך הדגיש ראש ממשלת יפן בהצהרתו בבית הלבן בוושינגטון.

טוקיו (רויטרס)טוקיו (רויטרס)

הדברים באים על רקע ביקורת ציבורית גדולה ביפן. כזכור, בשבוע האחרון מספר 2 במפלגתו של ראש הממשלה אמר בראיון טלוויזיוני כי ביטול המשחקים האולימפיים הוא אופציה שעדיין קיימת. גם מומחים שונים למחלות זיהומיות ביפן הצהירו בשבוע האחרון כי אירוח של עשרות אלפי איש הוא מסוכן לציבור המקומי והוסיפו לחץ על הממשלה. כמו כן, היפנים הודיעו כי הם דוחים את טורניר המבחנים האולימפיים ב-BMX ואת טורניר המבחנים האולימפיים בכדורמים לחודש הבא, בתקווה כי תהיה ירידה בתחלואה בקרוב.

סוגה, שהצהיר בעבר כי הוא מתכוון להציע לנשיא ארצות הברית להגיע כאורח של כבוד למשחקים האולימפיים, ציין בביקורו הנוכחי בוושינגטון כי הנשיא האמריקאי תומך באירוע: “אין שינוי בעמדת ממשלת יפן בנוגע לאולימפיאדת טוקיו. סיפרתי לנשיא ביידן על הרצון שלי להתעקש על אירוח המשחקים האולימפיים והפראלימפיים בקיץ הקרוב כסמל לאחדות עולמית, והנשיא הביע את תמיכתו בהחלטתי”, אמר סוגה.

הסמל האולימפי על המים בטוקיו (רויטרס)הסמל האולימפי על המים בטוקיו (רויטרס)

יחד עם זאת, כאשר נשאל ראש ממשלת יפן האם הנשיא ביידן אכן יגיע לביקור ביפן או האם ארצות הברית הבטיחה כי תשלח את ספורטאיה לטוקיו בקיץ, סוגה פשוט שב והדגיש כי ביידן תומך בהחלטתו לקיים את אולימפיאדת טוקיו. כאשר השאלה הופנתה לדוברת הבית הלבן, ג’ן סאקי, זו ענתה כי אין בסמכותה להודיע על נסיעות של משלחות לחו”ל.

בכל אופן, מי שכן יגיע בקרוב ליפן הוא נשיא הוועד האולימפי, תומאס באך, שמתכנן לבקר בעצמו בעיר טוקיו בחודש הבא, ואף לקחת חלק בטקסים של העברת הלפיד האולימפי ולהיפגש עם ראש ממשלת יפן יושהידה סוגה. זה יהיה ביקורו הראשון של תומאס באך במדינה האסיאתית מאז חודש נובמבר האחרון.

לפי התכנון, באך יבקר ב-17 במאי בהירושימה, בעיר שהופצצה על ידי ארצות הברית בפצצת אטום במהלך מלחמת העולם השנייה, ולמחרת יגיע לטוקיו כדי לעקוב מקרוב אחר ההכנות - כחודשיים בלבד לפתיחת המשחקים האולימפיים.

"דחיית אולימפיאדת טוקיו פגעה בנבחרת"