כשלושה חודשים לפני המשחקים האולימפיים, ממשלת יפן תכריז על מצב חירום בטוקיו בשל התפשטות נגיף הקורונה בעיר וחשש מקריסת מערכת הבריאות לאור העלייה בהידבקויות באזור. כך דווח היום (רביעי) בכלי התקשורת ביפן.

ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה יכריז על מצב חירום למשך חודש ימים במחוזות של אוסקה, טוקיו והיוגו שביפן בגלל חשש מקריסת מערכת הבריאות. גם בקיוטו דורשים מהממשלה להכריז על כך. לפי החוקה, חל איסור על הטלת עוצר מוחלט, כך שמצב חירום זהו הצעד הקיצוני ביותר ומשמעותו היא שמותר למושלת טוקיו יוריקו קויקה לסגור את הפעילות בעיר והעסקים מוקדם בערב.

רחובות טוקיו (רויטרס)רחובות טוקיו (רויטרס)

מניתוח של גורמי רפואה יפנים, ברוב מקרי ההידבקויות החדשים בווירוס הקורונה ברחבי המדינה, מדובר למעשה בהידבקות במוטציות שונות שהעלו את רמת התחלואה. בעקבות המצב, סוגה אף ביטל את נסיעותיו המתוכננות להודו והפיליפינים. במקביל, ראש ממשלת יפן קרא לחברת התרופות פייזר להגביר את משלוחי החיסונים והמדינה תקבל עוד 50 מיליון חיסונים נוספים בימים הקרובים.

טוקיו מדווחת ביממה האחרונה על 843 חולים חדשים, וזהו הנתון הגבוה ביותר בעיר הבירה מאז ה-29 בינואר כך שאכן מדובר בגל חדש ובקפיצה גדולה יחסית, הרי שבשבוע הקודם דווח על כ-500 נדבקים חדשים ביום. אומנם עדיין מדובר במספרים נמוכים יחסית לעומת מה שקורה בעולם, אך היפנים חוששים מאוד מכך.

יחד עם זאת, למרות המצב הבעייתי, כרגע אין השלכות בנוגע למשחקים האולימפיים, שיתקיימו במועדם לפי הממשלה. ביפן אפילו מדווחים כי ההחלטה לגבי כניסת קהל מקומי לאירועי הספורט באולימפיאדת טוקיו צפויה להתקבל רק בחודש יוני. כמו כן, במדינה כבר התקבלה החלטה לקיים בדיקות קורונה יומיות לספורטאים שיתחרו באולימפיאדת טוקיו ולא לבדוק אותם רק פעם בארבעה ימים כפי שתוכנן בתחילה. זה כמובן דורש מהמארגנים היערכות לוגיסטית רחבה יותר והשקעה כספית גדולה יותר.

לכבוד הסדרה החדשה ראמוס גם זוכה לשיר הלל