הוועד האולימפי בישראל, התאחדות אילת, הוועד הפראלימפי, מרכזי הספורט ואיגודי הספורט בארץ התאגדו ושלחו היום (שני) מכתב לשר התרבות והספורט חילי טרופר ולשר הבריאות יולי אדלשטיין בדרישה להחזיר את הספורט הישראלי לפעילות.

על המכתב חתומים בין היתר מנכ”ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג, נאור גלילי ויורם אורנשטיין מהמרכזים, אריק קפלן מהתאחדות אילת, יו”ר איגוד הכדורסל עמירם הלוי, יו”ר איגוד ההתעמלות כנרת צדף, יו”ר איגוד הג’ודו משה פונטי, יו”ר איגוד השחייה סימון דוידסון, יו”ר איגוד האתלטיקה עמי ברן, יו”ר איגוד הכדורמים רויטל גלוסקא כהן, יו”ר איגוד הטניס אבי פרץ, נציגי איגוד הכדורעף והכדורגל. כולם שיתפו פעולה וחתמו על המכתב בקריאה לממשלה להתעורר ולהחזיר את הפעילות לכלל הענפים הללו ולעוד רבים נוספים.

גילי לוסטיג (רדאד ג'בארה)גילי לוסטיג (רדאד ג'בארה)

“אנו, ראשי איגודי ומרכזי הספורט וגופי הרוחב, פונים אליכם בשם אגודות הספורט, הקבוצות, המאמנים והשחקנים, בדרישה להחזיר את הספורט הישראלי לפעילות”, נכתב במכתב לשרים. “חודשים של עצירה מוחלטת בפעילות הספורט המאורגן, הביאה לפגיעה אנושה בספורטאים, בצוותי האימון וההדרכה ובתשתיות הספורט בישראל. נזקים שכבר עכשיו ייקח שנים לשקם”.

עוד נכתב: “לפי הדו"ח האחרון של עמותת על"ם, עמותה המטפלת בנוער בסיכון, הסוקר את השלכות משבר הקורונה בחודשים מרץ-מאי 2020, ניתן ללמוד כי משבר הקורונה הביא רבים מבני הנוער והצעירים/ות לברוח לסמים, לאלכוהול, לרחוב, להפרעות אכילה ולפגיעות עצמיות".

“הספורט מאבד בכל יום ילדים שקיים סיכון מהותי שלא יחזרו אליו! אנו מפצירים בכם לאפשר לנו לפעול למען הספורטאים ולחזור להפעילם באופן אחראי, כך שנמנע או לפחות נצמצם את הנזקים הבריאותיים, הנפשיים והפיזיים המצטברים”.

ראשי הספורט הישראלי דרשו פגישה דחופה עם השרים והבטיחו במכתבם: “אנו מתחייבים לפעול בהתאם לכל ההנחיות ולעמוד בכל הדרישות. תנו לנו לחזור ולפעול. מערכות הספורט, אשר גם בימים כתיקונם עומדות על כרעי תרנגולת, עומדות בפני המשך של הפסקת הפעילות המהווה מכה אנושה, כמו גם אגודות וקבוצות רבות שלא יחזרו לפעול. איסור מתמשך לעסוק בספורט מאורגן כאמצעי למניעת הדבקה אינו מידתי וגובה מחירים שאינם מצדיקים את המטרה: פגיעה פיזית ונפשית במושבתים וחשיפתם לסיכונים נוספים, פגיעה כלכלית במפעילים, פגיעה בתשתיות ובהון האנושי ואובדן עניין של ילדים לחזור לפעילות ספורטיבית ככל שהעצירה הכפויה מתמשכת. לפיכך, אנו חוזרים וקוראים לכם לבחון מחדש את מלוא ההשלכות של העצירה המוחלטת של הספורט המאורגן ולאפשר חזרה לפעילות באופן מיידי”.

יש לציין כי כרגע המדינה הגדירה כי רק הליגות הבכירות לבוגרים בארץ רשאיות לחזור לפעילות, כאשר לאורך החודשים האחרונים הספורטאים שמתחרים בענפי הספורט האישיים שמתכוננים לתחרויות הבינלאומיות קיבלו אישור להתאמן כרגיל ולצאת להתחרות בעולם. לעומת זאת, הדור הבא של הספורטאים הצעירים לא רשאים לחזור לאימונים עדיין.