ב-2018 הספורט האולימפי הישראלי רשם הישג היסטורי קטן, אחרי שיהודי-אמריקאי בשם אדם אדלמן הפך לספורטאי הישראלי הראשון שמייצג את המדינה בתחרות המזחלות באולימפיאדת החורף. עבורו, הייתה חשובה רק ההשתתפות באולימפיאדת החורף - אלא שעכשיו, במימון של איש עסקים מארצות הברית, יש נבחרת שתנסה להגיע אפילו גבוה יותר בעתיד.

מגזין העסקים "פרובס" פרסם כתבה מקיפה על אלכס נטרוס, מיליונר אמריקאי שמחזיק בבעלותו חברת רובוטיקה שעוסקת במכשור ובבינה מלאכותית לתעשייה, הפך לאחרונה לספונסר של הנבחרת הישראלית. הוא מממן חלק מהפעילות של נבחרת המזחלות לשנתיים הקרובות, עד לאולימפיאדת החורף 2022 שתתקיים בבייג'ינג בירת סין.

כדי להתחרות בציוד מינימלי וישן, נדרשת השקעה של 150 אלף דולר בשנה בכל ספורטאי, וכרגע נטרוס החליט לממן את הפעילות של 10-15 ספורטאים ישראלים שמתחרים במזחלות, במטרה להפוך אותם לספורטאים מובילים בענף העולמי על בסיס הפרויקט שהקים אדלמן עבורם.

אדם אדלמן בפעולה (רויטרס)אדם אדלמן בפעולה (רויטרס)

לפי התוכנית המקצועית של אדלמן, הנבחרת הישראלית שנבנית כעת תגיע לשיאה ב-2026 באולימפיאדת החורף במילאנו-קורטינה. "כדי לזכות במדליה צריך השקעה של מיליוני דולרים בשש השנים הקרובות", אמר אדלמן בראיון ל"פורבס". אין ספק שהפרויקט הזה צובר תאוצה בזכות איש העסקים אלכס נטרוס שתורם לנבחרת ישראל במזחלות, ואדלמן אכן מאשר זאת: "יש לנו ביטחון כלכלי בזכותו, אבל נצטרך לגייס עוד משקיעים כדי להגשים את החלום".

מדינת ישראל לא זכתה מעולם במדליה באולימפיאדת החורף ואין ספק שמדובר בשיגעון שיכול להפוך לרגע היסטורי הרבה יותר גדול ומשמעותי. כדי להצליח בענף המזחלות, הספורטאים הישראלים יתאמנו בעיקר באמריקה ולעתים גם באסיה ובאירופה, ולשם כך מושקעים הרבה משאבים מעבר לציוד.

תעשיית הסקי וענף המזחלות ספגו מכה כלכלית חזקה בתקופה האחרונה בגלל מגפת הקורונה שהכתה בעולם בעוצמה החל מחודש מרץ, שנחשב לחודש השני בחשיבותו בעסקי ספורט החורף. כך לדוגמה, יותר מ-260 אתרי סקי וקרח שנמצאים ב-37 מדינות בארה"ב נסגרו בגלל הווירוס והחשש מהידבקויות. עכשיו התמונה מתחילה להתבהר - והספורטאים הישראלים מנסים להתאמן ולבלוט בזמן שכולם עדיין עמוק במשבר. ואולי בזכות המיליונר האמריקאי מאריזונה, שנרתם לעזור בהגשמת החלום - זה באמת גם יתגשם.