מכבי חיפה נחשב למועדון פורץ דרך בתחומים רבים בכדורגל הישראלי והפעם זכה המועדון להישג מכובד נוסף ולהכרה בין לאומית בתחום מדעי הספורט. במהדורה האחרונה של ‘THE SPORT JOURNAL’, ירחון מדעי אמריקאי, פורסם מחקר שבוצע על ידי מאמן הכושר של המועדון, אורי הראל, שאחראי על ניטור ומעקב פיזיולוגי של השחקנים, באמצעים טכנולוגים ובמערכות מתקדמות של GPS.

במהלך המחקר נבדקו הבדלים בדפוסים פיזיולוגיים בין שחקני נוער ובוגרים של המועדון. הראל, בעל תואר שני בנושא ניטור שחקנים באמצעים טכנולוגים, מבצע מעקב יומי בכל אימון ומשחק, אחרי עשרות נתונים פיזיולוגים של השחקנים, הקשורים בפרמטרים של דפוסי ריצה, תגובות פיזיולוגיות למאמץ והשקעת כוחות בקרקע. ניתוח הנתונים משמש את צוות האימון לבקרה, קביעת יעדים ועומסים והבנת מצבו הגופני של כל שחקן.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
יוסי אבוקסיס לאחר ההפסד למכבי חיפה

במסגרת זו, נעשים מחקרים שמטרתם להבין ולהשביח את תהליך האימון. מחקר מקיף, שבוצע לצרכים אלה במועדון, הוצג בשנה שעברה בקונגרס מדעי בברצלונה על ידי פרופסור כרמלי וזכה בפרס יוקרתי לעבודה מצטיינת. בשבוע שעבר, כאמור, המחקר פורסם בירחון המדעי שמתפרסם בארה''ב וזכה לחשיפה והכרה בין לאומית.

אורי הראל ציין כי מועדונים גדולים, דוגמת פורטו ומילאן, ידועים במחלקות המחקר שלהם וביכולת לבצע מחקרים מובילי דרך. היכולות של מכבי חיפה לבצע מחקרים שזוכים לפרסום והכרה בין לאומית, ממתגים את המועדון כבעל יכולת חדשנות בתחום הגופני ומהווים גורם חשוב בניסיון לצמצם את הפערים ברמת הכדורגל הבין לאומית. כאשר אין ספק שבעשור האחרון המרכיב הפיזיולוגי הופך לגורם משמעותי בנושא.