לאחר שהשיגה אמש (שישי) את אחד מניצחונותיה המרשימים בתקופה האחרונה, 1:2 בחוץ על נבחרת של שבדיה, הנבחרת הצעירה, ואנו חובבי הכדורגל, מתפנים לעסוק בחישוב סיכוייה להעפיל ליורו 2011.

חשוב לזכור: אף נבחרת לא תעלה באופן אוטומוטי ליורו, מלבד דנמרק שתארח את המשחקים. כל 10 הנבחרות שיסיימו את שלב הבתים במקום ה-1 יעלו לפלייאוף, ו-4 הסגניות הטובות ביותר יצטרפו אליהן.

14 נבחרות אלו יוגרלו ל-7 מפגשים בשיטת בית וחוץ כאשר 7 המנצחות יצטרפו לדנמרק בטורניר יורו 2011.

נכון לעכשיו ישראל מדורגת כסגנית ה-9/10 בטיבה מתוך 10 סגניות ביחד עם גאורגיה (רק 4 סגניות עולות לפלייאוף), אך לא מעט שינויים עוד צפויים להתרחש. בבתים 1 ו-2 ישנן 6 קבוצות ולכן התוצאות מול המקום האחרון בבית אינן נחשבות.

ניסינו לצייר עבורכן את התמונה הכוללת של הבתים כדי שיחד נבין מה צריך לקרות כדי שישראל תגיע לפלייאוף. לפני הכל, יש כלל אחד שחייב להתקיים אחרת אין סיכוי - חייבים לנצח ביום שלישי את מונטנגרו.

גיא אסולין ומאור בוזגלו (שי לוי)
גיא אסולין ומאור בוזגלו. ישתפו פעולה בפלייאוף? (שי לוי)
 

בית מספר 1 - בבית זה יש 6 נבחרות ולכן התוצאות מול האחרונה נמחקות מלכתחילה. רומניה כבר הבטיחה את המקום בפלייאוף, אך עדיין לא ידוע אם מן המקום הראשון או השני. ביום שלישי תארח רוסיה לה 15 נקודות את רומניה, שכאמור כבר עלתה. תיקו רוסי יבטיח לה 16 נקודות ויחס שערים של 8+ (התוצאות מול האחרונה לא נחשבות), ומקום כמעט בטוח מעל ישראל.

בית מספר 2 - שוויץ הראשונה בבית כבר הבטיחה את מקומה בפלייאוף, והמאבק על המקום ה-2 הוא בין טורקיה לגאורגיה. בעקבות "ניקוי" התוצאות מול אירלנד האחרונה, הגאורגים שכנראה יסיימו במקום ה-2 לא יגיעו ליותר מ-16 נקודות. כרגע יש להם 13 לאחר ה-0:1 על טורקיה, ובשלישי הם מארחים את ארמניה החלשה. לגאורגיה יש 5+, וגם לנו. ישראל תצטרך לנצח את מונטנגרו בהפרש גדול יותר מההפרש בו ינצחו הגאורגים את ארמניה.

באלוטלי ואוקקה-צ´ורה. רוצים לראות אותם מאוכזבים גם בשלישי (GettyImages)
באלוטלי ואוקקה-צ´ורה. רוצים לראות אותם מאוכזבים גם בשלישי (GettyImages)
 

בית מספר 3 - ווילס ניצחה בהונגריה ועשתה צעד משמעותי לעבר הפלייאוף. הוולשים כרגע במקום הראשון עם 16 נקודות, איטליה שניה עם 13 נקודות. ההונגרים עם 12 נקודות ובכל מקרה לא יגיעו כבר ל-16 נקודות שיהיו לנו במידה וננצח את מונטנגרו.  

ביום שלישי יארחו האיטלקים את ווילס וכל תוצאה פרט לניצחון איטלקי מצוינת לישראל. השאיפה שלנו? שגם במידה ואיטליה תנצח את ווילס במחזור הסיום זה יהיה בהפרש מינמלי. כרגע יש להם 6+ ולנו 5+.

בית מספר 4 - הולנד טיילה לשלב הפלייאוף מהמקום ה-1, ספרד בדרך הנכונה. לדור ההמשך של אלופת העולם יש 16 נקודות ויחס שערים 9+. כדי שנעבור את ספרד בקרב הסגניות אנחנו זקוקים שהניצחון שלנו על מונטנגרו (הלוואי!) והניצחון של הפולנים על ספרד יהיה בסכום כולל של 4 שערים. אם לא, לא נעבור את ספרד.

בית מספר 5 - מהבית הזה לא תצא הבשורה. צ'כיה תעלה מהמקום הראשון או השני, איסלנד שכרגע סגנית תסיים עם 16 נקודות ויחס שערים טוב משלנו (כרגע 20+). כיף שיש סן מרינו בבית...

בית מספר 6, הבית הישראלי - רק ניצחון ישראלי והפסד של שבדיה לבולגריה יעניק לנו את המקום הראשון בזכות ניצחון החוץ 1:2, לעומת ההפסד הבית 1:0, מקום שיבטיח את ההשתתפות בפלייאוף. כל דבר מלבד ניצחון שלנו על מונטנגרו יסיים את סיכויינו. ניצחון ישראלי, ללא עזרתה של בולגריה מול שבדיה יוביל אותנו למקום ה-2 ואת אבי לוזון, גיא לוזון וגם אתכם להוציא מחשבונים.

שחקני נבחרת ישראל מאוכזבים (עמית מצפה)
גולסה, צעירי וכהן אחרי ההפסד לשבדיה. המצב של ישראל מסובך (עמית מצפה)
 

בית מספר 7 - קרואטיה ראשונה עם 17 נקודות לאחר 2:2 דרמטי בסרביה. ביום שלישי תארח סלובקיה השניה (14 נקודות) את נורבגיה האחרונה. לוזון ושחקניו חייבים להיות סקנדינביים ליום אחד.. ניצחון סלובקי על נורבגיה והסגנית מבית זה תסיים עם יותר נקודות מישראל.   

בית מספר 8 - חברים, יש בשורה משמחת! לא משנה מי תסיים סגנית בבית הזה, ישראל תהיה מעליה בקרב הסגניות. בלגיה השניה סיימה את משחקיה עם 15 נקודות, צרפת השלישית עם 12 נקודות לא תגיע ליותר מ-15, ואוקראינה הראשונה כבר לא מעניינת אותנו.

בית מספר 9 - יוון ראשונה עם 19 נקודות לאחר 1:2 במקדוניה. אנגליה שניה עם 14 נקודות, ותארח בשלישי את ליטא. המטרה הישראלית? אנחנו חייבים שהיא תאבד נקודות. ניצחון והיא תגיע ל-17 נקודות, מספר שאנחנו כבר לא נגיע אליו.

רודוואל וחבריו מאוכזבים. אנגליה תהיה בפלייאוף? (GettyImages)
רודוואל וחבריו מאוכזבים. אנגליה תהיה בפלייאוף? (GettyImages)
 

בית מספר 10 - בלארוס, אוסטריה וסקוטלנד עם 14 נקודות, ואתם כבר יודעים מה המטרה: שרק קבוצה אחת תסיים עם יותר מ-16. בלארוס תארח בשלישי את אזרבייג'אן החלשה וכנראה תגיע ל-17 נקודות, סקוטלנד תארח את אוסטריה בקרב על המקום ה-2. תיקו, תיקו, תיקו - זאת התוצאה היחידה שאנחנו מוכנים לשמוע מגלאזגו.

ולסיכום: מתוך 10 הסגניות מצבה של ישראל לא נראה ורוד. רוסיה איסלנד וספרד יסיימו מעלינו באופן כמעט וודאי, ועושה רושם שגם הסגנית בבית של אנגליה ויוון (בית מספר 9) תסיים עם יותר מ-16 נקודות. כל שנותר הוא לבכות על התיקו עם קזחסטן בבית בתחילת הדרך, או לנצח את מונטנגרו ולהתפלל.