בשנים האחרונות עולם הכדורגל שובר עוד ועוד שיאים בכל הקשור לסכומי רכישת שחקנים ובכל עונה אנו נחשפים לקבוצה התורנית ששוברת את השוק. אך מעבר לעניין הכלכלי, נדמה כי גם המגמה שונה. אם בעבר היו אלה שחקני ההתקפה שמשכו את מרב תשומת הלב עם סכומי עתק ששולמו בעבורם, הרי שחלה תפנית בעונות האחרונות.

מאז וירג’יל ואן דייק חתם בליברפול בינואר 2018 בעבור 85 מיליון אירו, שיא של כל הזמנים עבור בלם, לא מעט קבוצות, שראו את ההשפעה וחשיבותה של הגנה עוצמתית, אימצו זאת ושפכו סכומים אדירים על מנת לחזק דווקא את החלק האחורי, ולפעמים על חשבון ההתקפי.

זה המגן הבא של ברצלונה?

בחלון ההעברות הנוכחי, כאשר אנו עדיין בעיצומו, כבר שולמו מאות מיליוני אירו מצד הקבוצות הגדולות באירופה תמורת בלמים, ונדמה כי שיאו של ואן דייק לא יחזיק מעמד זמן ממושך. לפניכם מצעד הבלמים היקרים ביותר שהוחתמו לקראת 2019/20 ברחבי היבשת. מתחילים.

מתייס דה ליכט: מאייאקס ליובנטוס, 75 מיליון אירו

נתחיל מהעסקה הטרייה ביותר. הבלם ההולנדי, שחווה עונת פריצה יוצאת דופן באייאקס בעודו בן 19 בלבד, משך התעניינות רבה עוד באמצע העונה שעברה והיה ברור כי זהו רק עניין של זמן עד שיפתחו את הכיס בעבורו – וזה קרה. אלופת איטליה שמה על דה ליכט את ידה כאשר שילמה עבורו סכום שהפך אותו לבלם היקר ביותר אי פעם בליגה האיטלקית, וצירפה לשורותיה את מי שהדיח אותה במו ראשו מליגת האלופות.

לוקאס הרננדס: מאתלטיקו מדריד לבאיירן מינכן, 80 מיליון אירו

העסקה היקרה ביותר עבור בלם עד כה הקיץ. הצרפתי בן ה-23, אחיו של המגן תאו שעבר מריאל מדריד למילאן גם כן בחלון הנוכחי, עזב את הקבוצה מבירת ספרד לאחר 12 שנים במועדון וחתם בשורות הבווארים לחמש שנים, תוך שהפך לשחקן היקר ביותר בתולדות הבונדסליגה וכמובן בהיסטוריה של באיירן.

לוקאס הרננדס (רויטרס)לוקאס הרננדס (רויטרס)

אדר מיליטאו: מפורטו לריאל מדריד, 50 מיליון אירו

הבלאנקוס פעילים מאוד עד עתה הקיץ וכבר חצו את רף ה-300 מיליון אירו עבור שחקנים חדשים. מלבד החיזוק לחלק הקדמי (אדן הזאר, לוקה יוביץ’ ורודריגו), במועדון הלבן חיזקו גם את החלק האחורי ובנוסף למגן פרלאן מנדי מליון, צירפו גם את הברזילאי בן ה-21 של פורטו בסכום עתק, בוודאי ביחס למה שריאל שילמה בעברה עבור בלמים. בהצגתו, התלונן מיליטאו על סחרחורות, אולי בגלל הסכום ששילמו בעבורו.

אדר מיליטאו (רויטרס)אדר מיליטאו (רויטרס)

קוסטאס מנולאס: מרומא לנאפולי, 36 מיליון אירו

הבלם היווני מוכר היטב בעיקר הודות לשער שכבש במדי רומא שהוביל להדחתה של ברצלונה מליגת האלופות ב-2017/18 וחתם רמונטדה מופלאה. כעת, לאחר חמש שנים במרכז ההגנה של הג’לארוסי, נכנס הבלם לרשימה מכובדת של שחקני ההגנה היקרים ביותר הקיץ, כשהצטרף לסגנית אלופת איטליה תמורת סכום לא מבוטל.

מאטס הומלס: מבאיירן מינכן לדורטמונד, 30 מיליון אירו

הבלם שחי על קו מינכן-דורטמונד. הגרמני שהחל את דרכו בבאיירן, עבר לשווארצגלבן ב-2009 שם שיחק במשך 7 שנים בסיומן חזר לשורות הבווארים, עשה כעת פעם נוספת את הדרך ההפוכה. בעוד מספר חודשים יחגוג הומלס את יום הולדתו ה-31 ומדובר בסכום גבוה במיוחד עבור בלם בגילו, ומעניין יהיה לראות האם יעשה שוב קאמבק למינכן בעתיד.

השיא עוד לפנינו?

עבור כל אחד משחקני ההגנה שצוינו, שולם סכום גבוה בהרבה ביחס למה ששולם בעבר לשחקני בעמדה הזו, אולם עושה רושם כי השוק עדיין לא נשבר הקיץ, ויתכן והדבר יקרה בקרוב עם הארי מגווייר. הבלם של לסטר ונבחרת אנגליה מושך כבר זמן רב את תשומת לבה של מנצ’סטר יונייטד, שהצליחה להגיע להבנות בנוגע לצירופו אך חתימה רשמית עוד אין. הסכום לפי הדיווחים הוא 80 מיליון ליש”ט, ואם אכן יחתום מגווייר אצל השדים האדומים, יהפול לבלם היקר בהיסטוריה של הכדורגל.

הארי מגוויר (רויטרס)הארי מגוויר (רויטרס)