אלופת העולם צרפת פתחה אתמול (שלישי) בהצלחה את טורניר יורו 2020. הטריקולור גברו 0:1 על נבחרת גרמניה החזקה, ועשו צעד משמעותי להעפלה לשלב הנוקאאוט מבית המוות. לאחר המשחק, מה שתפס את הרעש הציבורי היה דווקא כותרת שער העיתון הצרפתי הגדול “לאקיפ”.

העיתון בחר לכותרות הראשית את המשפט “כמו ב-18”, שמטרתו הייתה לאזכר את הזכייה של הטריקולור במונדיאל 2018, אולם כותרת זו יצרה ביקורת רבות בעולם שכן היא נותנת אזכור למלחמת העולם הראשונה בין גרמניה לצרפת שהסתיימה ב-1918. 

קארים בנזמה כובש (רויטרס)קארים בנזמה כובש (רויטרס)

מלחמת העולם הראשונה נגמרה ב-1918 כאשר הגרמנים נכנעו בפני העם הצרפתי. במהלך השנים ובמיוחד במלחמת העולם השנייה הושרש משפט מוכר בתרבות הצרפתית בו נהגו להשתמש חיילים: “חזרנו כמו ב-14”, בכוונה לכך שהם חזרו להילחם בגרמנים כפי שנלחמו במלחמת העולם הראשונה.

משחק מילים זה יצר ויכוח גדול ברחבי המדינה והתגובות לא איחרו לבוא: “לקחו את זה לקצה”, ”היו יכולים לעשות את זה טוב יותר”, היו רק חלק מהתגובות שעלו לאחר פרסומה של כותרת זו. לעומת זו היו רבים שהבינו את כותרת העיתון והאזכור לאליפות העולם ברוסיה ורצונם של הצרפתים לזכות גם באליפות אירופה, כפי שזכו באליפות העולם ב-2018.

בית המוות יסתבך? גרמניה פוגשת את פורטוגל