בצל מתקפת הטילים הבלתי פוסקת מרצועת עזה, שחקני ליגת העל בכדורסל נקלעו למציאות אותה לא חוו מעולם, מציאות שספק אם חשבו שיחוו אותה אי פעם. בין אזעקה ליירוט שחקני הקבוצות משתפים את תחושותיהם דרך הרשתות החברתיות. שחקנה של מכבי תל אביב, טי ג׳יי קליין, הוא אחד מהם. בשיחה עם ONE,  קליין מספר על התחושות, העזרה והקשר עם האמא ננסי ליברמן בזמנים הקשים האלו. 

מה שלומך? 
“אני בסדר, היו 24 שעות מעניינות, אבל אנחנו מחזיקים מעמד”.

בשבילך מן הסתם זו הפעם הראשונה שאתה חווה דבר כזה, איך אתה מרגיש לגבי כל מה שקורה, יש פחד? מה התחושות?
“אני חושב שאני מדבר בשם כולם, ברור שזה לא משהו שאנחנו רגילים אליו. הישראלים ומי שגדל כאן יותר מורגל לתרחישים האלה, אז אנחנו רק מנסים להקשיב לאנשים שמכירים את הסיטואציה הזאת וסומכים על שיקול הדעת שלהם שיגידו לנו מה לעשות. אנחנו די קשובים להוראות, אז רק מקשיבים לאנשים שיודעים על מה הם מדברים ועוקבים אחרי ההוראות עד שנרגיש יותר נוח בסיטואציה הזאת ונרגיש שיש לנו יותר הבנה בנושא”.

טי ג'יי קליין (איציק בלניצקי)טי ג'יי קליין (איציק בלניצקי)

אתם השחקנים דיברתם ביניכם על הסיטואציה ומה שקורה?
“כן, כולנו בקשר קבוע רק כדי לברר מה שלום כולם ולוודא שכולנו יודעים שאנחנו ביחד בזה ולחלוק כל מידע שלישראלים ולאנשים כאן אולי נראה נורמלי ואנחנו לא מכירים. אפילו רק כדי לדבר על זה ולנסות לשאול את השחקנים הישראלים על המצב ולנסות להשיג שליטה על מה שאנחנו עושים. להרבה שחקנים יש משפחות וילדים שנמצאים במקלטים ובבתים יש את החדרים האלה שצריך להיכנס אליהם וגם יש את הרעשים והסירנות, אז אנחנו רק רוצים להישאר בקשר ולתקשר עם האחים שלנו ולוודא שהם יודעים שכולנו בזה ביחד ורק רוצים שלום ולחזור לשחק כדורסל”.

היית בקשר עם המשפחה שלך, עם אמא שלך למשל, לגבי כל המצב הזה?
“כן, בוודאי, כל מי שנמצא ברשתות החברתיות, חברים, משפחה, כל מי שנמצא בטוויטר, שרואים מה שקורה כאן או שמעו על זה ויודעים שאני בישראל בודקים איתי מה שלומי ואני מקבל הרבה תמיכה. אני חושב שהרבה שחקנים מקבלים את התמיכה הזאת כמוני, בין אם זה מכאן ובין אם ממדינות אחרות. הצלחנו לדבר עם המשפחות וקיבלנו המון תמיכה וזה הדבר היפה בטוויטר, אינסטגרם וברשתות החברתיות הנוספות, אפשר ליצור קשר ולקבל מידע וזו סוג של דרך גם להרגיע את המחשבות ולהיות פחות לחוצים. אבל הכי חשוב שיצרנו קשר עם המשפחות והם יודעים שאנחנו בטוחים”.

טי.ג'יי קליין (איציק בלניצקי)טי.ג'יי קליין (איציק בלניצקי)

איך הם רואים את המצב הזה מחוץ לישראל וכאשר הם לא מכירים את הסיטואציה הזו של להיות במדינה תחת מתקפה? הצלחת להרגיע אותם ולשכנע שהכל יהיה בסדר?
“אני חושב שבסיטואציות האלה בחיים צריך להישאר בשליטה ולשמור על אמונה ולסמוך על כך שהדברים יסתדרו ומה שצריך לקרות יקרה. זו סיטואציה לא נעימה ומצערת ואי אפשר להיות בטוחים ב-100 אחוז, אבל תמיד אנחנו רוצים להבטיח למשפחה בבית שאנחנו בסדר ובטוחים, כי כמה שזה מפחיד לנו כאן, זה פי עשר יותר מפחיד לאמא ואבא שהאהובים להם נמצאים במצב הזה בלי לדעת מה קורה ומה המצב בישראל. גם מבחינתם הם במעקב מתמשך אחרי זה. אני יודע שאמא ואבא שלי משאירים את הטלפונים שלהם עובדים כי אני יכול להתקשר בכל שעה לעדכן, אז זה חייב להיות הרבה יותר מפחיד מבחינתם מאשר לנו, אבל זו פשוט סיטואציה מצערת”.

אני רוצה לשאול אותך לגבי השגרה בסיטואציה הלא נעימה הזאת, איך אתה מסתדר?
“כרגע אנחנו לוקחים את זה שעה אחרי שעה ודקה אחרי דקה, אני מקווה שלא נצטרך לפתח שגרה במצב הזה ושזה לא יימשך יותר מדי כדי שנוכל לחיות בשלום והרמוניה. אבל כולנו אנשים בוגרים ומגיפת הקורונה אפשרה לנו ללמוד מה אנחנו צריכים לעשות כדי להמשיך להיות פוריים גם כשאנחנו בבית, אז הבחורים עושים מתיחות, תרגילים, מרימים משקולות, מה שצריך לעשות בבית כדי לצמצם את הנזק שבהישארות בבית יגרום, אבל אני מקווה שבסיטואציה הזאת זה לא יהפוך לשגרה”.

טי ג'יי קליין עולה לשלשה (איציק בלניצקי)טי ג'יי קליין עולה לשלשה (איציק בלניצקי)

ראינו הרבה תגובות ברשתות החברתיות, חלק מצד שחקנים שמשחקים פה ותומכים בישראל ואחרים שחווים את דעתם על הנושא למרות שאינם יודעים באמת מה קורה פה ומה העובדות. איך אתה רואה את כל הנושא הזה?
“דיברנו על זה בינינו, ברשתות החברתיות אפשר לדעת הכל מהר ולהתעדכן, אבל הדבר הרע הוא שאפשר לפרסם מה שרוצים וכל אחד יכול לפרסם עמדות שקריות ופייק ניוז ולגנוב את דעתו של אדם אחר. אני חושב אישית שאנחנו לא יכולים לדאוג לגבי מה שהאנשים האלה מצייצים או לגבי זה שאולי הם ראו סרטון אחד שלפתע גרם להם להרגיש בצורה מסוימת ולפתח דעה מסוימת, אנחנו צריכים לחיות את הרגע הזה ומה שחשוב לנו הוא הדעות והידע של המשפחות והחברים שלנו ושהם ידעו מה קורה ומה אנחנו עוברים, מה האמת ומה אנחנו רואים עם האזעקות והטילים, מה שאנחנו חווים פה. אני לא יכול לדבר בשביל ישראל עם אנשים שמתבצרים בתוך הדעות שלהם ברשתות החברתיות, אבל אנחנו מתרכזים בלהתמודד עם הסיטואציה והדבר האחרון שנמצא בראש שלנו הוא השיח ברשתות החברתיות”.

איך הרגשת כאשר שמעת לראשונה את האזעקות וההפצצות?
״זה היה ללא ספק מורט עצבים, המנהל שלנו עמי ביטון היה מדהים בהעברת המידע אלינו כל כך מהר והסביר לנו מה אנחנו צריכים לעשות, מאמן הכושר שלנו רג׳י (רגב פנאן) יצר קשר כדי לוודא שכולם בסדר ומכבי עשתה עבודה נהדרת, אז אנחנו באמת די קיבלנו הכוונה והוראות. היו רגעים מפחידים, אבל נכנסנו למרחב המוגן ודיברנו בהודעות כדי לוודא שכולם בטוחים, אז כולנו די התמודדנו עם זה ביחד. קשה להגיד שאפשר להתכונן לדבר כזה כי אי אפשר, אבל אני חושב שכולם עשו עבודה נהדרת ופעלו בנחישות ורוגע, אף אחד לא התחרפן ופשוט הייתה הבנה שזה המצב ומה שאנחנו חווים כרגע, אנחנו זרים בישראל וכמה שזה יפה וכמה שאנחנו אוהבים את זה ולצד הדברים המדהימים שאנחנו יכולים להגיד על ישראל ועל מכבי, יש לפעמים גם צדדים פחות יפים וחסרונות, זו לא סיטואציה אידיאלית, אבל שוב, אלה החיים ועם זה נתמודד. אנחנו רק מתפללים לשלום ושהמצב הזה ייפתר ושנוכל לחזור לעשות את מה שאנחנו אוהבים”.

ביתו של היגור וידאל ספג פגיעה ישירה