הסאגה בין הישראלים למתאזרחים בכדורסל הישראלי עולה מדרגה. אחרי העתירה שהוגשה לבית הדין העליון על ידי המתאזרחים ועו”ד רועי רוזן בנוגע לביטול ההסכם שנחתם בחודש ספטמבר 2019, שלטענתם נעשה תוך פגיעה בהם, השחקנים הישראלים, המיוצגים על ידי עו”ד שי אליאס, הגיבו ומאיימים בהשבתת הליגה, אם העתירה אכן תתקבל. הסאגה והמחלוקת בענף פורסמה לראשונה כבר בשנה שעברה כאן ב-ONE.

השחקנים הודיעו בתגובה לעתירה באמצעות עו"ד שי אליאס כי ביטול ההסכם יביא להכרזה על שביתה מיידית. עו"ד אליאס כותב בין השאר לבית הדין העליון של איגוד הכדורסל כי: "אם חלילה, בית הדין הנכבד יחליט על ביטול ההסכם הדבר יגרור אחריו הכרזה מיידית על סכסוך עבודה ושביתה, היות וההסכם הבטיח שקט תעשייתי לאחר שביתה של השחקנים בנושא מכסת הזרים והמתאזרחים. ברור שאם ההסכם מבוטל מבוטלות כל ההסכמות שהגיעו הצדדים לרבות השקט התעשייתי הקיים".

עו"ד שי אליאס (רדאד ג'בארה)עו"ד שי אליאס (רדאד ג'בארה)

חגי אשלגי, עורך הדין של המנהלת כתב בין השאר לבית הדין העליון: “אין חולק כי המנהלת וארגון השחקנים פעלו בסמכות מלאה כשהתקשרו בהסכם, וכי ההסכם הוא בעצם מתווה ועדת שרעבי בה היו חברים יו"ר איגוד הכדורסל וראש הוועדה המקצועית באיגוד הכדורסל. אין חולק כי איגוד הכדורסל בירך על ההסכם שנכרת. למיטב הבדיקה והידיעה, לא נותר עוד אפילו עותר אחד נפגע, שיש לו זכות פרסונלית שנשללה העתירה הפכה אקדמית ומיותרת, ואין בה עניין לאף אחד מהעותרים".

עוד אמר: “אבל עכשיו, לנוכח המציאות בה עו”ד רוזן מנהל דה פקטו את איגוד הכדורסל, הבה נראה את האיגוד מצטרף לעו”ד רוזן ביחד כדי לפגוע כאן, תחת חסות של הליך בבית הדין, בשחקני הכדורסל הגדלים במחלקות נוער בישראל”.

עו"ד רועי רוזן, המייצג את המתאזרחים העותרים, הודיע שהם נגד הצעת פשרה שהציעו לבית הדין המנהלת וארגון השחקנים: "העותרים לא חתמו על ההסכם, אלא המנהלת מול ארגון השחקנים, אשר חוללו יחד את האירוע נשוא העתירה. כעת המנהלת טוענת כי הייתה שמחה אילו היו מושגות הסכמות בין ארגון השחקנים לבין העותרים, כאשר היא עצמה מאמצת פוזיציה של מעין משקיפה".

עו"ד רועי רוזן (חגי מיכאלי)עו"ד רועי רוזן (חגי מיכאלי)

הסכסוך בין הצדדים חשף גם התנהלות של עקיצות בין עורכי הדין אשלגי ורוזן – עו"ד אשלגי כתב בין השאר כי: "למעט ב"כ העותרים, איש לא אמר שמדובר בפשרה. לא רק שחבל שכך כתב עו"ד רוזן, אלא שמדובר באמירה שאינה נכונה. שכן, לכתחילה היה (ועדיין) ומדובר בעמדתה של המנהלת". בתגובה כתב עו"ד רוזן כי: "אני מצר על הודעתו הארסית של חברי עו"ד אשלגי. מפאת הכבוד שאני רוחש לחברי אני בוחר שלא להגיב על הדברים, מה גם שאני סבור שהליך משפטי ראוי ורציני לא מתנהל באמצעות התכתבויות בין עורכי דין להן מכותב בית הדין הנכבד".

הדרבי התל אביבי שיצא משליטה