בהפועל תל אביב קיבלו את ההודעה על הלו"ז שפרסמה מנהלת הליגות בכדורגל, לקראת חזרתה של ליגת העל לפעילות, בהתרגשות גדולה. מבחינתם, כך הם מעדיפים לחוש ולשדר, העונה מתחילה מחדש אחרי פגרה כפויה שאולי הטיבה עמם נוכח מצבם הקשה במקום האחרון בטבלה והמומנטום השלילי שנגרר, כאשר אחרי הסגר השלישי במספר של מדינת ישראל בשל מגפת הקורונה – תשוב הפועל ת"א החדשה, זו שתציג את חצי ההרכב החדש של האדומים. לפחות.

הפועל, שצירפה עד כה את גיל יצחק, דן איינבינדר, לידור כהן, אופק ביטון, בן ביטון, שלומי אזולאי, הספיקה לשלב את הראשון, שגם כבש ובישל פעמיים (הספק לא רע בכלל בהתחשב במאזן ההתקפי העלוב של הקבוצה העונה) אחרי שהצטרף כשחקן חופשי, ותקבל החמישייה אחרי הפגרה לקראת המשחק מול הפועל חיפה במשחק שיפתח את המחזור ה-16 בליגה באצטדיון בלומפילד.

ניר קלינגר, שדיבר לפני הפגרה על חצי הרכב חדש וגם קיבל אותו, מקבל קרדיט מלא על אף התוצאות, זאת כאשר רוב בעלי המועדון בעד שימשיך ויוציא את העגלה האדומה מהבוץ, לשם כך הוא והמנכ"לית החדשה אודליה פרידמן - שקפצה ישר למים העמוקים בתפקידה לתוך חלון ההעברות שעוד לא נפתח וכבר בעיצומו מבחינת האדומים - ביצעו לא מעט פעולות, כלכליות ואחרות, כדי להחתים את אותם שחקנים מהרשימה שלו. חלקם היו בה עוד בקיץ האחרון. השניים, שעובדים בשיתוף פעולה מלא, הפכו לצמד של ממש בוולפסון נוכח העבודה הסיזיפית שלהם יחדיו בתקופה האחרונה. 

אודליה פרידמן (נעם מורנו)אודליה פרידמן (נעם מורנו)

נכון, פרידמן היא לא דמות מקצועית כמו סיני, אבל לנהל ארגון היא יודעת ולשם כך הובאה, וגם כדי לקשר בין המאמן לבעלים, כפי שהתרגל לעבוד בשנה האחרונה במועדון. המנכ"לית מבחינתה, קיבלה עוד זמן להסתגל לעולם החדש והתובעני אליו נכנסה, אפילו להתחיל את העונה מחדש ביחד איתה, ובכלל – נראה שהסגר דווקא בא להפועל די בטוב.

כל זאת, אחרי שכבר נעשו גישושים עם מאמנים אחרים ותוכניות מגירה כבר נשלפו לקראת זעזוע, שנראה היה קרוב מתמיד כמה וכמה פעמים בחודש האחרון, אך כל החתמה כאילו נתנה למאמן עוד ועוד גיבוי להמשיך, עוד זמן לבנות ושקט לעבוד בסביבת העבודה הלא פשוטה בכלל במתחם חודורוב. עכשיו, הוא למעשה מקבל חלק השחקנים שביקש לצרף בקיץ, ולא קיבל בשל הבעיות התקציביות. הבעלים, שנתנו אור ירוק למהלכים מבחינה כלכלית, יהיו גם אלה שיידרשו לענות בסיום העונה על השאלה: האם זה לא מאוחר מדי?

בחזרה לעיקר. בהפועל ת"א החתימו כמובן את השחקנים על סעיפי אופציה לעונה הבאה במקרה של ירידת ליגה, אך מבחינתם החוזים שיסתיימו בסוף העונה הבאה ובעוד שנתיים וחצי יישארו בעינם בליגת העל. יצחק וכהן חתמו עד לסיום העונה בלבד, ללא אופציה להארכה, כפי שחתם אדי גוטליב בתחילת העונה.

משה סיני ושרון ניסנוב (שחר גרוס)משה סיני ושרון ניסנוב (שחר גרוס)

איך הפועל ת"א התחזקה בצורה כל כך משמעותית, למרות שהייתה על הקשקש עם הגבלות רשת הביטחון? מעבר להפרש שנותר בבקרת התקציבים, בסך כ-300 אלף שקל כפי שפורסם ב-ONE בסיום חלון ההעברות של הקיץ, האדומים השתחררו מהחוזים של לבאן קוטליה, ארמנדו קופר וגם משה סיני, נציג הבעלים שפוטר, וגם הבינו כי יש לבצע כל מני פעולות כדי לחזק את הקבוצה, לאור המצב הקריטי בתחתית והאפשרות הממשית לרדת ליגה, גם אם אין בשוטף את הסכומים אליהם התחייבו כלפי השחקנים.

העיקרון המנחה אצלם כל השחקנים החדשים בוולפסון היה שכר לא גבוה במיוחד עד לסיום העונה, כולל מענקי הישארות על חשבון העונה הבאה, שכר גבוה יותר באופן אוטומטי לעונת 2021/22, כבר מסוף העונה הנוכחית בעצם, החל ממשכורת חודש יוני לצורך העניין, לאחר שיסתיימו ההגבלות של רשת הביטחון על שכר השחקנים בתקציב המועדון למעשה. 

ניר קלינגר (שחר גרוס)ניר קלינגר (שחר גרוס)

לדוגמה, אופק ביטון, שהוחתם כהשקעה אחרי שהיה על הכוונת כבר בקיץ האחרון ונרכש מסקציה נס ציונה תמורת 350 אלף שקל, כשהצהיר שהוא מגיע ממשפחה אדומה ואוהד את הקבוצה, מה שכמובן העניק לו כבר נקודות זכות בקרב האוהדים, עוד לפני שראו אותו משחק כדורגל. מאיפה הכסף, אתם בטח שואלים? לא רק אתם. התשובה שבעניינו הרישום לא יהיה קשור לרשת הביטחון ולשכר השחקנים שקוצץ ביחס לעונה שעברה, אלא על חשבון רכישת כרטיס השחקן שלו, כשגם המיסוי נמוך בצורה הזו.

למעשה, צריך לציין כי החיזוק הנוכחי ישפיע בהכרח על החיזוק בקיץ ובא על חשבונו, כאשר כספי רשת הביטחון כבר ייכנסו, בעוד הגבלת התקציב מחושבת לפי החלק היחסי של העונה שעברה והעונה הנוכחית (בסגל היעדר הקהל במגרשים), אבל לא רק, אלא גם תבוא לידי ביטוי בהמשך העונה ובעונה הבאה. כלומר, גם אם העונה תהיה חריגה מסויימת מקיצוץ ה-20% המדובר כתנאי לקבלת הכספים, בחלון ההעברות של הקיץ הפועל ת"א בוודאי תבזבז פחות ותנהג בשמרנות, שכן היא תהיה מחוייבת להוכיח את הקיצוץ תוך כדי העונה הבאה ותוכל לחסוך בעלויות דרך חוזים אחרים. איינבינדר, אזולאי, ביטון וביטון הם החיזוק של הפועל להווה וגם על חשבון העתיד.

אופק ביטון (שחר גרוס)אופק ביטון (שחר גרוס)

"מתחייב להפחית את הסכום שהוא מוציא בגין הוצאות שכר לשחקנים, מאמנים ומעטפת מקצועית שקיבלו שכר בתקופה הקובעת, ובכלל זה הוצאות שכר ששולמו בחשבונית (להלן - הוצאות השכר), לרבות דיווח בגין מספר חודשי התשלום של קבוצות הבוגרים הנמנית עם הליגה הבכירה בעונות הפעילות 2021/2020 ו–2022/2021, מהסכום שהוציא המוסד ברמה החודשית בגין התקופה הקובעת, בשיעור של %20", כך צוין בפרוטוקול של משרד המשפטים לגבי רשת הביטחון.

דן איינבינדר, שחיכה חצי שנה לחזור למגרשים אחרי השחרור מבית"ר ירושלים, רצה להישאר במועדון גדול, לפחות מבחינה תקשורתית ושיווקית, התאחד עם קלינגר, שמייעד לו את תפקיד המנהיג במרכז השדה וכבר נעזר בו מאוד מבחינה חברתית במתחם. לידור כהן היה על סף חתימה בהפועל חדרה, התלבט, אך התייעץ עם סיני, אותו הוא מכיר היטב מהימים המשותפים במכבי פתח תקווה, ובחר ללכת להפועל, עוד אחרי שנציג הבעלים הועזב. "הפועל זה משהו אחר, חבל על הזמן, אל תתלבט בכלל, אתה מתאים לקבוצה הזאת ולניר, תחתום", אמר לו סיני וכהן שמע בעצתו.

דן איינבינדר באימון הבכורה (האתר הרשמי של הפועל ת"א)דן איינבינדר באימון הבכורה (האתר הרשמי של הפועל ת"א)

שלומי אזולאי, שמוערך מאוד על קלינגר וגם זכור לטובה מהקדנציה הקודמת שלו בהפועל ת"א בעונת 2014/15, היה שם כדי להשתחרר מאסטרה ג'ורג'יו הרומנית בזמן שהאדומים שוחחו עם בן שהר ופאטוס בצ'יראי, שלא השתחררו (עדיין לפחות) מאפואל ניקוסיה ו-ויסלה קראקוב וירדו מהפרק (כרגע לפחות). אבל למעשה, הוא היה אחד השמות הראשונים שהועלו על ידי קלינגר לחיזוק ההתקפה, עוד בזמן שמעמדו ברומניה לא היה ברור ומועמדים אחרים לא היו זמינים למו"מ. הוא עצמו העדיף את הפועל על פני הצעה וסיכום עקרוני מול בני יהודה כדי לסגור מעגל ולשוב ללבוש אדום.

שלומי אזולאי חוגג (נעם מורנו)שלומי אזולאי חוגג (נעם מורנו)

בן ביטון חזר הביתה אחרי כמעט עשור, כמי שהיה קפטן קבוצת הנוער, זכה בתארים כילד וכנער במדים האדומים וסומן כפייבוריט להשתלב בקבוצה הבוגרת, אך לא קיבל את הצ'אנס קיץ אחרי קיץ, הושאל לסקציה נס ציונה ולהפועל נצרת עילית בזמנו, שם פרץ ועבר להפועל באר שבע כדי לעשות את השנים היפות שלו בקריירה, עם שלוש אליפויות, גביע וקמפיינים אדירים בזירה האירופית. הוא עצמו הוגדר כפספוס הכי גדול של מחלקת הנוער האדומה בעשור האחרון על ידי האחים ניסנוב, שהצליחו להחזיר אותו למועדון אחרי שהבעלים הקודמים פספסו אותו פעם אחר פעם.

אמנם, הבעלים כבר לא מאפשרים לכישרונות צעירים לחמוק להם מבין הידיים ביחד עם המנהל המקצועי של מחלקת הנוער עומר בוקסנבוים שמטפח אותם עם אורי אוזן ושאר המאמנים במחלקה, אבל מצד שני אותם שחקנים שהועלו לקבוצה הבוגרת בפלייאוף העליון בעונה שעברה, "התינוקות", היום כבר משחקים בקבוצות אחרות, מחממים את הספסל של הקבוצה או את המושבים ביציע בבלומפילד. 

ניר קלינגר (רדאד ג'בארה)ניר קלינגר (רדאד ג'בארה)

והסגל ימשיך לעבור דילול, כספים נוספים ייחסכו, כשעדן הרשקוביץ' כבר מנהל מו"מ עם קרימיוטיסה הקפריסאית כפי שפורסם לראשונה ב-ONE, עמנואל בואטנג זוכה להתעניינות מבני יהודה ואולי אף יעבור לשכונת התקווה בתמורה לעמית זנטי כפי שכבר פורסם, והשמות הבאים בדרך.

פחות צעירים ויותר ניסיון, פחות הימורים ויותר מניות בטוחות. קלינגר והפועל ת"א רוצים לשרוד העונה בליגת העונה ולשם כך גייסו את החבורה המכובדת לטובת המאמצים, שעדיין לא הסתיימו באופן רשמי. השחקנים עצמם העדיפו את הפועל על פני חברותיה לחלק התחתון של הטבלה, כאשר הם כבר עובדים כדי שיובילו את החבורה שבסוף הסיבוב השני תיקרא הפלייאוף התחתון כדי לשרוד בליגת העל. ואם הדברים יתהפכו לאדומים בצורה מדהימה כמו שעברה – אז אולי הם יוכלו גם להתחמק מדפיקות הלב המיותרות של מחזורי הסיום המותחים והדרמטיים.

שחקני הפועל ת"א חוגגים עם גיל יצחק (שחר גרוס)שחקני הפועל ת"א חוגגים עם גיל יצחק (שחר גרוס)

בעוד האדומים כבר מזמן לא פקטור בצמרת הכדורגל הישראלי, למרות הבלחת הפלייאוף העליון בעונה שעברה וביחס לעשור האחרון, הם כבר לא זנב לאריות ויחתמו מעכשיו להיות ראש לשועלים בסיום העונה. אפילו לא ראש, אבל רק לא זנב. אחרי פתיחת העונה הרעה, והפתיחה החלשה לשנת 2021, בוולפסון מקווים כי אחרי המהפך בסגל הקבוצה, בהרכב למעשה, הם יוכלו להתחיל מחדש את העונה, ובעיקר לשרוד.