אחד הבלמים הזרים היותר טובים ששיחקו במכבי חיפה, ג'ורג' טשיירה, יפגוש לראשונה את האקסית שלו, כשהוא במדי סנט טרוידן הבלגית, למשחק ידידות.

רגע לפני, הבלם הפורטוגלי בן ה-32, ששיחק בכרמל בעונת 2009/2010, התפנה לראיון ל-ONE, בו סיפר על הרצון לחזור למדים הירוקים, שיתף את געגועיו לקהל החיפאי, הביע דעתו על הקבוצה והשינויים בה, נבחרת ישראל, אלישע לוי וגם דיבר על ערן זהבי ואייל גולסה.

טשיירה בשלב הבתים של ליגת האלופות (רויטרס)טשיירה בשלב הבתים של ליגת האלופות (רויטרס)

שלום ג'ורג', מה שלומך בימים אלו?
"בסדר גמור, תודה. נהנה מכדורגל כל עוד אני יכול".

אתה עוקב אחרי מכבי חיפה בפרט והכדורגל הישראלי בכלל?
"כן, עקבתי אחרי מכבי חיפה בעונה שעברה. אני יודע שהם התחילו לא משהו וקצת גמגמו, אבל סיימו בצורה טובה. אני לא מכיר אף אחד מהשחקנים שנמצאים היום במועדון אם להיות אמיתי, אבל אני עוקב אחרי הקבוצה ברשתות החברתיות".

שחקני מכבי חיפה מאוכזבים. "רק עם מנטליות חזקה אפשר להצליח" (עמרי שטיין)שחקני מכבי חיפה מאוכזבים. "רק עם מנטליות חזקה אפשר להצליח" (עמרי שטיין)

בשנים האחרונות, במיוחד אחרי שעזבת, מכבי חיפה מתקשה לחזור לימים הגדולים שלה ומאכזבת עונה אחרי עונה. למה לדעתך המועדון הלך אחורה?
"אני לא יכול בדיוק להגיד למה בגלל שלא הייתי במועדון או בסביבתו בזמן הזה. דבר אחד אני יודע, האוהדים רוצים את הטוב ביותר בשביל מכבי חיפה. להיות כל כך רחוקים מזכייה באליפות זה נוראי בשביל הקהל הירוק, יש להם אש ותשוקה שקשה להסביר. ראיתי שהחתימו לאורך השנים המון שחקנים ומאמנים. קשה מאוד להסתגל לכדורגל בישראל, לשפה ולחיים. רק שחקנים עם מנטליות חזקה יכולים להשיג משהו בארץ".

האוהדים של מכבי חיפה אוהבים אותך מאוד, אפילו ששיחקת תקופה קצרה במועדון. יש לך הסבר?
"אני שחקן שתמיד משחק עם תשוקה גדולה. כל פעם שעליתי למגרש רציתי להיות הכי מרוכז שיש ונתתי את כולי לקבוצה. מנטליות חזקה זה הכל בכדורגל. אולי אלו היו הסיבות שהם תמכו בי בצורה שכזו. זה מדהים, הם שולחים לי הודעות אהבה עד היום".

אוהדי מכבי חיפה. "תמיכה כמו זו מעולם לא חוויתי" (עמית מצפה)אוהדי מכבי חיפה. "תמיכה כמו זו מעולם לא חוויתי" (עמית מצפה)

אתה מתגעגע לקהל הירוק?
"כן, מאוד. אני מתגעגע לתשוקה האדירה שיש להם. שחקתי בהרבה מועדונים, אבל אהבה ותמיכה כזו כמו במכבי חיפה לא חוויתי מעולם. להיכנס פנימה במנהרה של קריית אליעזר, לשמוע את הקהל צורח את השם שלך ודוחף אותך לניצחון זה משהו שאני בחיים לא אשכח. לפעמים אני רואה סרטוני וידאו של הקהל ברשתות החברתיות ואני מתחיל לחייך. כמה שמחים ומרוצים צריכים להיות השחקנים במכבי חיפה שיש להם את הזכות לשמוע את העידוד הזה".

אולי נראה אותך שוב לובש את החולצה הירוקה?
"על זה אני לא יכול לענות. זה לא תלוי בי אבל כולם יודעים שאני אשמח".

ג'ורג' טשיירה חוגג עם ליאור רפאלוב. "כולם יודעים שאשמח לחזור" (עמית מצפה)ג'ורג' טשיירה חוגג עם ליאור רפאלוב. "כולם יודעים שאשמח לחזור" (עמית מצפה)

האם מכבי חיפה יצרה איתך קשר בעבר?
"הם לעולם לא פנו אליי מאז שעזבתי, לפחות לא באופן ישיר אליי".

מכבי חיפה תפגוש את מורה בסיבוב המוקדמות הראשון של הליגה האירופית, ואם תעפיל תשחק נגד שטרסבורג הצרפתית. אתה חושב שיש לקבוצה סיכוי לעלות לשלב הבתים?
"אני חושב שנגד הסלובנים מכבי חיפה פייבוריטית ברורה וצריכה לעבור. נגד שטרסבורג יהיה קשה הרבה יותר, אבל אף פעם אי אפשר לדעת בכדורגל. אני מאחל להם להגיע להישג הזה. זה יהיה טוב למועדון ויעזור לו להתרומם קדימה".

סטיבן ג'רארד מול יניב קטן. "יהיה טוב למועדון להעפיל לשלב הבתים" (רויטרס)סטיבן ג'רארד מול יניב קטן. "יהיה טוב למועדון להעפיל לשלב הבתים" (רויטרס)

נכון לכתיבת שורות אלו, מכבי חיפה שחררה את הבלם הזר שלה (אטיין ריינן) ואליסון דוס סנטוס לא בתכניות. כרגע צמד הבלמים הם עופרי ארד ועאיד חבשי, כשגם רמי גרשון עדיין בסגל. אתה חושב שזה מספיק?
"אם אתה רוצה להתחרות בכמה זירות, במיוחד באירופה, זה לא מספיק. אני לא מכיר את ארד, רק את חבשי מהנבחרת הלאומית. אני בטוח שלשניהם יש יכולת גבוהה מאוד, אחרת הם לא היו משחקים בחיפה. זה חשוב להחתים שחקן נוסף בשביל להתחרות באירופה כמו שצריך. אם זה אפשרי, עדיף אחד עם ניסיון".

עופרי ארד, עאיד חבשי. "חשוב להחתים בלם עם ניסיון" (עמרי שטיין)עופרי ארד, עאיד חבשי. "חשוב להחתים בלם עם ניסיון" (עמרי שטיין)

נכנסת להיסטוריה של המועדון אחרי שהובלת את מכבי חיפה לליגת האלופות. איך זכורה לך החוויה הזו?
"להיות בלם ראשון בקבוצה של אותה השנה היה מדהים מבחינתי. אף אחד לא האמין בי כשהגעתי לקבוצה וכשעזבתי כולם כיבדו אותי, אהבו והעריכו את מה שעשיתי. מגיעות מחיאות כפיים רבות לאלישע לוי על הדרך שלקח אותי ואיך שדאג לקבוצה ולשחקנים. במיוחד לי באופן אישי הוא עזר מאוד. זאת הייתה חוויה אדירה בשביל שחקן בן 22".

שמרת על קשר עם שחקנים ישראלים?
"כן כמובן. נפגשתי גם עם אייל גולסה בבית מלון מתי שהייתי בביקור כאן. דברנו על כדורגל ונזכרנו בימים ששיחקנו ביחד".

אייל גולסה וג'ורג' טשיירה. "נזכרנו בימים ששיחקנו יחד" (עמית מצפה)אייל גולסה וג'ורג' טשיירה. "נזכרנו בימים ששיחקנו יחד" (עמית מצפה)

מי ששיחק לצידך, דקל קינן, כרגע עושה קריירה באמריקה. איך הייתה מערכת היחסים ביניכם והאם הוא צריך לחזור לעונת פרישה במכבי חיפה?
"היחסים בינינו טובים מאוד. תמיד נתנו גב אחד לשני. הוא בחור ברמה עולמית מבחינת האופי, מקצוען אמיתי. אני הייתי שמח לראות אותו חוזר למכבי חיפה לעונת פרישה, זה יהיה כבוד גדול גם בשבילו וגם בשביל הקהל והמועדון".

עקבת אחרי נבחרת ישראל? ראית את המשחקים האחרונים?
"האמת שצפיתי בעקביות אחרי ישראל בימים שאלישע לוי היה המאמן הלאומי. בזמן האחרון לא כל כך יצא לי לראות".

אלישע לוי. "עקבתי אחרי נבחרת ישראל כשהוא היה המאמן" (רויטרס)אלישע לוי. "עקבתי אחרי נבחרת ישראל כשהוא היה המאמן" (רויטרס)

יש טרנד חדש בכדורגל הישראלי. שחקנים מעדיפים ללכת לכסף הגדול של סין (ערן זהבי, דיא סבע) במקום לנסות את מזלם באירופה. מה אתה חושב על כך?
"שמעתי על זהבי, הוא עושה חיל בליגה הסינית. זאת החלטה מקצועית של שחקנים. אנחנו יודעים שיש לנו אפשרות כלכלית מצוינת בסין, אבל יש שחקנים שמעדיפים את הצד הספורטיבי והתחרותי יותר. זה תלוי אדם ושיקול שונה בין כל אחד מה הן העדפות שלו”.