בשבוע האחרון חילי טרופר הראה שהוא יודע גם להיות לוחם, אחרי שהצליח להחזיר את הפעילות בקבוצות הכדורגל והכדורסל בליגת העל ואיפשר להן לחדש את האימונים והמשחקים למרות ההתנגדויות שהיו לכך והעובדה שהסגר הנוכחי עדיין לא הסתיים. בין לבין, הוא גם הצליח לאשר את המשך הפעילות בליגות הנמוכות (שנייה ושלישית) וגם את זו של הקבוצות המובילות והספורטאים האולימפיים שמתכוננים לטורנירים והתחרויות בזירה הבינלאומית, ובכך למעשה איפשר לספורט הישראלי להמשיך ולהתקיים באופן חלקי בזמן שהמשק כולו מושבת.

לטרופר (42), יש אהבה גדולה לספורט הישראלי והוא נלחם למענו מול כוחות פוליטיים גדולים, גם אם לפעמים זה לא נראה מעל פני השטח. הוא לא תמיד מאמין בזה, גם אם מדובר בעידן שבו הנראות משחקת תפקיד משמעותי. בימים טרופים אלה, שר התרבות והספורט מודה כי אומנם אין לו את הזמן הפנוי כדי לצפות במשחקים, אבל הוא עדיין מעורב בכל פרט ומשתדל לעשות את המיטב כדי לשמור על השגרה בתוך עננה של חוסר ודאות.

שחקני מכבי חיפה מתאמנים במחנה

כעת, אחרי שהציל את העונה בליגות הבכירות בכדורגל ובכדורסל ובין מאבקים נוספים איתם הוא מתמודד, בראיון מיוחד ל-ONE השר טרופר מתייחס לכל הנושאים הבוערים - והפעם בחלק הראשון של הראיון: השערים של ערן זהבי, הנבחרת של וילי רוטנשטיינר, האמירות של מירי רגב ואייל ברקוביץ', הסיכומים שנעשו עם שר הבריאות יולי אדלשטיין וגם הסיכויים לכך שבקרוב אולי נראה קהל במגרשים.

השר חילי טרופר, האם ראית השבוע את המשחקים של נבחרת ישראל בכדורגל?
"ראיתי תקצירים. הלוואי והיה לי זמן לצפות במשחקים, אבל אני עוקב ומתעדכן. אני מתגעגע לימים שבהם יכולתי לראות משחקים, אני מת על ספורט ומתגעגע גם לתקופה שבה יכולתי ללכת למשחקים עצמם".

מה דעתך על ערן זהבי, שלא מפסיק להבקיע שערים בנבחרת?
"הוא פנומן, אין מה לומר. מצד אחד זה טוב שיש אחד כזה בנבחרת, אבל מצד שני נדמה שיש לנבחרת קצת יותר מידי תלות בגולים שלו. לשמחתי יש מהלך נכון של המאמן, שמשלב יותר ויותר צעירים שאולי ידברו עליהם רק בעוד כמה שנים, אבל עצם זה שעילאי אלמקייס ומנור סולומון עולים למשחקים חשובים במתח ובלחץ גדול, זה משהו שבונה להם ביטחון. יכול להיות שבעוד כמה שנים נרוויח אותם כשחקנים מובילים, כך שנייצר דור המשך אחרי ערן זהבי וזה ישתלם לנו בעתיד".

ערן זהבי חוגג בטירוף (רויטרס)ערן זהבי חוגג בטירוף (רויטרס)

מה חשבת על המעבר של זהבי לאיינדהובן? אולי היה צריך ללכת לקבוצה קצת יותר גדולה?
"לא יודע, בסוף הוא עושה את השיקולים שלו. איינדהובן היא עדיין קבוצה עם מוניטין ונקווה שהוא יצליח בה. כל שחקן שלנו, אם זה דיא סבע שחתם באמירויות או ניר ביטון שמשחק בסלטיק, כל שחקן שיוצא לשחק ברמות הגבוהות - בעיקר באירופה, שם הליגות הן הרבה יותר חזקות כמובן - אני חושב שזה רווח לנבחרת ישראל".

בטח שמעת על חילופי הקללות בין ערן זהבי למונס דאבור במחצית המשחק האחרון. מה חשבת על זה?
"הבנתי שהמאמן אמר שהוא סגר את זה ביניהם בחדר ההלבשה במחצית ושגם הם אמרו שפתרו את זה ביניהם. לפעמים יש לחצים ואדרנלין של משחק נבחרת, אז לא הייתי מוציא את זה מפרופורציה. העיקר שזה נפתר ושהם עלו למחצית השנייה כדי להביא ניצחון".

אריאל הרוש מחזיק את מונס דאבור (רויטרס)אריאל הרוש מחזיק את מונס דאבור (רויטרס)

טוב, בוא נדבר על המצב בכלל בכדורגל. אפשר לומר שחילי טרופר הגיע השבוע לזירה. פתאום ראינו שאם מעצבנים אותך אתה גם יודע להגיב, אם זה מול משרד הבריאות או מירי רגב. עד עכשיו כולם חשבו שאתה ילד טוב.
"תראו, אני כל הזמן בזירה. אין לי את הפריבילגיה לצאת מהזירה, אפילו לא לשנייה אחת, בעיקר בתקופת משבר כזאת כשר בממשלה. רוב הזמן הדרך הנכונה מבחינתי לעבוד היא בשקט, בשוחות, בהתמדה ובעקשנות - ואני עדיין מאמין בזה. כך נביא הכי הרבה תוצאות. אבל כשמישהו נכנס לטריטוריה שלי ונוהג בצורה לא ראויה, אני נעמד כחומה בצורה מולו. אני לא מחפש מלחמות, אבל אם צריך? אני אהיה שם".

אנחנו יודעים שפגשת את מירי רגב השבוע בכנסת. מה אמרת לה בשיחה ביניכם?
"זו שיחה אישית בנינו, אני מכבד את מירי ואני משאיר את השיחה הזו בנינו. אני חושב שכשר ספורט הייתי חייב להבהיר שמינוי מאמן נבחרת או כל מינוי מקצועי אחר בספורט יהיה רק על סמך שיקולים מקצועיים ואני לא אתן לאף אחד להכניס פוליטיקה".

חילי טרופר (דוברות שר הספורט)חילי טרופר (דוברות שר הספורט)

מירי רגב מתגעגעת לספורט?
"לא יודע, אין לי מושג".

לדעתך אייל ברקוביץ' ראוי לאמן את נבחרת ישראל, או שמירי רגב צודקת?
"אני תמיד אומר לאנשים לא לערב פוליטיקה וספורט, וגם אני מאוד מקפיד שלא להתייחס לשום החלטה מקצועית שקשורה בנבחרת ישראל. יש מאמן לנבחרת, וילי רוטנשטיינר הוא עדיין המאמן שלנו וכאשר יגיע הרגע שנצטרך לבחור מאמן חדש, אני אדאג שהתהליך הזה יהיה מקצועי וענייני. אופ"א, שתחתיה ההתאחדות עובדת, אוסרת על כל מעורבות של פוליטיקה וספורט, ולכן לא אתייחס לאייל ברקוביץ' אישית ולא לאף אחד אחר, אתן לתהליך להיות נקי".

אייל ברקוביץ' (חגי מיכאלי)אייל ברקוביץ' (חגי מיכאלי)

אם נתנתק רגע מהיותך שר. כאוהד, מה דעתך על התפקוד של וילי רוטנשטיינר כמאמן הנבחרת?
"כשאתה שר, לכל אמירה יש משמעות ואני משתדל להימנע מזה, אבל לווילי יש זכויות והוא עושה עבודה טובה בעיקר כמנהל מקצועי בארץ, אבל אני אשאיר את ההחלטה בעניינו למי שצריך להחליט בעניינו".

מה דעתך על סוגיית ההמנון בנבחרת? ברקוביץ' אמר שהוא לא היה ממנה לנבחרת קפטן שלא שר את ההמנון.
"בעייני, התמונה הזו של נבחרת ישראל שיש בה דו קיום עם יהודים, ערבים וצ'רקסים היא תמונה מקסימה והלוואי שכל החברה הישראלית הייתה נראית ככה בכל תחומי החיים. אני ציוני ופטריוט ואני מתרגש לראות את שחקני הנבחרת שרים בפתיחת המשחקים את ההמנון הלאומי שלנו. הייתי רוצה שהשחקנים ישירו את התקווה, אבל אני גם לא רוצה ללכת למקום קיצוני ולא אתחיל לקרוא שפתיים מי אמר כל מילה בהמנון ומי לא. מצופה מכולם לכבד ולשיר, אבל מי שקשה לו פה ושם? כל מאבק סביב השאלה מי שר את ההמנון רק הופך את זה למאבק פוליטי מיותר. אני גאה בנבחרת שלנו ואני חושב שהיא מביאה לנו הרבה כבוד, כפי שהיה אגב כולל במשחק נגד סקוטלנד, שם הנבחרת עלתה להיאבק".

ביבראס נאתכו (איתן דותן, ההתאחדות לכדורגל)ביבראס נאתכו (איתן דותן, ההתאחדות לכדורגל)

אבל נגד סקוטלנד רמת המשחק הייתה נמוכה מאוד, הייתה לנו הזדמנות היסטורית והנבחרת בסוף לא עמדה במטרה שלה.
"כן, אולי הרמה לא הייתה גבוהה מבחינה מקצועית, אבל תמיד הייתה חסרה לנו התחושה הזו שהנבחרת עולה ושורפת את הדשא. ברור שיש כאב של החמצה, גם לי כאוהד. החמצנו הזדמנות נדירה להמשיך לעוד חודש של חלום, שאולי גם היינו מגשימים אותו בסוף, אבל אני כאוהד רוצה לראות נבחרת שעולה על הדשא ונותנת מאה אחוז, וזה לשמחתי מה שראיתי במשחק מול סקוטלנד. אני מקווה שיגיע היום שתהיה לנו נבחרת שגם תנצח ותעלה ליורו".

וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)וילי רוטנשטיינר (רדאד ג'בארה)

איזה משרד קיבלת ממירי רגב?
"משרד טוב, משרד מתפקד, ואני בטח לא אתייחס אף פעם לעבודה שעשו שרים אחרים ולא אתן להם ציון. אני יודע לדבר על מה שאנחנו עשינו מהרגע שנכנסתי לתפקיד. נכנסנו באחת התקופות הכי קשות של הספורט הישראלי, ללא ספק, אבל הצלחנו להחזיר את הליגות ולסיים אותן, עכשיו היו 12 ימים של הפוגה באימונים אבל גם את זה פתרנו. כל הספורט יחזור, וזה יהיה אחרת ממה שהכרנו, אבל זה חייב לקרות. אין סיכוי שאני נח עד שכל הספורט חוזר".

ברוח התקופה, אנחנו רואים את המתווים שהממשלה מפרסמת ליציאה מהסגר. אם נניח את הספורט המקצועני בצד לרגע, ברוב המוחלט של המתווים רואים שהספורט והתרבות להמונים תמיד נשארים לסוף מתווה היציאה. בכל העולם מכניסים קהל לאירועי תרבות וספורט, אבל פה בארץ זה לא קורה - ולהפך, אפילו הנוער נשאר בבית במקום להתאמן. כאיש חינוך ותרבות, אתה שלם עם זה שהספורט להמונים תמיד נשאר לסוף?
"יש פה שני היבטים. החזרה לפעילות ספורטיבית עצמה היא לא בסוף, כי הצלחנו לדחוף את זה יחסית קדימה עם הספורט המקצועני. אני מאוד מקווה שכאשר המשק ישתחרר, גם הפעילות של הילדים והנוער תחזור. צריך לזכור גם שכרגע כל מערכת החינוך סגורה ותישאר כך כנראה לעוד תקופה ארוכה, ואי אפשר להתעלם מהמורכבות של הדבר הזה, אבל מבחינה בריאותית וחברתית אני מאמין שצריך לשחרר אנשים לעשות ספורט פעיל בחזרה. לגבי הקהל בתרבות ובספורט, ברמה הערכית החברה שלנו לא יכולה להשאיר את זה לסוף, כי זה אומר משהו רע על החברה אם היא אומרת שהתרבות והספורט ייפתחו רק בסוף".

חילי טרופר ומירי רגב (מירי שמעונוביץ, לע"מ)חילי טרופר ומירי רגב (מירי שמעונוביץ, לע"מ)

מתי הקהל יחזור למגרשים?
"הדבר הכי מסוכן בקורונה זו התקהלות, לכן משרד הבריאות מנסה למנוע כל התקהלויות שהן. אירועי הספורט והתרבות בנויים על התקהלויות, אבל למרות המתח הזה בין הבריאות לבין הצורך לתת לאנשים את החוויה הזו לנשמה - אנחנו נלחץ וננסה לאפשר על משרד הבריאות לאפשר חזרה במספרים אחרים ממה שהכרנו. אולי לא יחזרו 20 אלף איש לאצטדיון כמו שהיינו מכירים, אבל אני מאמין שיחזרו כמה אלפים".

גם כשסיכמת עם שר הבריאות יולי אדלשטיין על חזרה של כל הליגות המקצועניות, פתאום הוא חזר בו מהסיכום ביניכם והשאיר אותך רק עם אישור לליגות העל, בלי הליגה הלאומית. בשורה התחתונה, ברגע האחרון אדלשטיין הסכים בסוף רק לחצי מההסכם שהיה ביניכם. ככה זה עובד בממשלה הזו?
"הממשלה הזו לא מתפקדת מספיק טוב, זה לא סוד. הקשר שלנו עם משרד הבריאות הוא מספיק טוב, וגם ברמה האישית עם שר הבריאות. למרות שהיו עליו לחצים אדירים, כולל איומים פוליטיים מתוך המפלגה שלו, שימו לב שהדבר היחיד והראשון ששוחרר במשק כרגע היה האימונים של ליגות העל. מבחינתי מדובר בהישג יוצא דופן ואני מעריך את יולי אדלשטיין על היכולת שלו לעמוד בכל הלחצים. זה הציל את העונה של ליגות העל אבל הייתה פה גם אמירה לגבי החשיבות של הספורט. בשבוע הבא נחזיר גם את הליגה הלאומית. עד שכולם לא יחזרו אנחנו לא ננוח".